Coraz więcej ofert SUVów na rynku wtórnym | MOTOFAKTOR

Coraz więcej ofert SUVów na rynku wtórnym

Dane AAA AUTO wskazują, że od 2021 roku segment SUV powiększył się aż o 79 754 auta, a zmalała oferta aut typu hatchback i kombi.

 

Z analizy AAA AUTO wynika, że w 2022 roku na rynku wtórnym ogłaszano do sprzedaży 428 153 SUV-y, a w 2021 roku kupujący mogli wybierać wśród 378 803 ofert, co oznacza wzrost o ponad 13%. Mimo to, wciąż najpopularniejszymi rodzajami nadwozi pozostają hatchbacki i kombi, chociaż ich liczba ofert sprzedaży znacznie została ograniczona. W porównaniu z 2021 rokiem, liczba ofert sprzedaży aut w segmencie hatchback zmalała o 122 416 pojazdów, z 880 294 do 757 878 modeli, czyli niemal o 14%. Z kolei liczba ofert używanych aut typu kombi zmalała o 12%, z 502 554 do 441 885 pojazdów.

 

Wzrost ofert sprzedaży SUV-ów na rynku wtórnym jest dowodem na wciąż rosnący ten segment rynku. Kierowcy coraz częściej wybierają samochody o podwyższonym nadwoziu, ponieważ dają im poczucie większego bezpieczeństwa oraz komfortu na drodze. Wybierając taki samochód warto zwrócić uwagę na aspekty ekonomiczne i techniczne, jak np. konsumpcja paliwa, szybsze zużywanie się niektórych podzespołów, czy pojemność bagażnika, która może okazać się mniejsza niż w kombi – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

 

Używane SUVy są najmłodszymi samochodami na rynku. Ich mediana wieku wynosiła 8 lat w 2022 roku. Natomiast mediana wieku hatchbacków i kombi była wyższa o około 5 lat i wynosiła odpowiednio: 13,5 oraz 12,7 lat. Relatywnie niski wiek, a co za tym idzie także przebieg, spowodowały, że mediana ceny używanych SUVów była najwyższa i wyniosła 57 500 zł w 2022 roku. Najczęściej oferowanymi do sprzedaży modelami SUV na wtórnym rynku były: Nissan Qashqai, KIA Sportage oraz Ford Kuga.

Ranking rodzajów nadwozi samochodów osobowych na rynku wtórnym w Polsce w 2022 r., Źródło: AAA AUTO

Źródło: AAA AUTO

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).