Coraz więcej kobiet w przemyśle i w transporcie | MOTOFAKTOR

Coraz więcej kobiet w przemyśle i w transporcie

person Adrian Januszkiewicz 9/03/2020

Według danych GUS, w polskim transporcie prawie 20%[1] pracowników stanowią kobiety. Pełnią one też ważną rolę w sektorze produkcyjnym.

Pozornie niepopularne wśród pań sektory: transport i przemysł – nie muszą być na nie zamknięte. Co ciekawe, choć Panie stanowią tylko 2% profesjonalnych kierowców[2], to struktura osób pracujących przy wytwarzaniu pojazdów jest już zdecydowanie inna.

 

Potwierdzają to dane, według których coraz więcej kobiet wybiera m.in. pracę operatora, czy montera w przemyśle. Odzwierciedleniem tych trendów jest sytuacja w Wieltonie. Spółka zatrudnia obecnie 233 kobiety na różnych stanowiskach.

 

Od 2010 roku odsetek pań wzrósł o ponad 5%. Zajmują się one zarówno pracami biurowymi, jak i pełnią znaczącą rolę w procesie produkcji.

 

Kobiety pracujące w zakładzie często zaprzeczają utartym schematom i realizują zadania postrzegane jako typowo męskie. W Wieltonie są one wspierane poprzez wdrażanie szeregu rozwiązań, które podnoszą komfort pracy i sprawiają, że nie wymaga ona dużej siły.

 

Spółka stawia m.in. automatyzację produkcji, czy wdraża różnego rodzaju balansery, które pozwalają na znacznie łatwiejsze przemieszczanie przedmiotów. Aby usprawnić pracę na Wydziale RW6, na którym odsetek zatrudnionych kobiet jest najwyższy, uruchomiono w ostatnim czasie linię do montażu platform, która znacznie poprawia ergonomię pracy.

Nie ma znaczenia, czy to kobieta, czy mężczyzna chce zajmować dane stanowisko w Wieltonie. Choć większość pań, które zatrudniamy wykonuje zadania umysłowe, to jednak na hali produkcyjnej również ich nie brakuje. W tym obszarze działalności naszej firmy szczególnie cenimy je za dbałość o szczegóły oraz cierpliwość. To cechy bardzo istotne, dla firmy stawiającej duży nacisk na jakość produkcji. Joanna Cesarz Dyrektor Działu HR w Wielton S.A.

 

W Wieltonie, w części produkcyjnej, najwięcej Pań zatrudnionych jest na wydziale RW6. Pracuje tam 288 osób, z czego 53 stanowią kobiety (to 18%). Prowadzone są tam prace związane z montażem produktów na specjalne zamówienie klienta, które wymagają szczególnej dbałości o detale.

 

Wykonywane są zawieszenia, zbrojenia i zabudowy widoczne na drogach. Panie doskonale sprawdzać się mają m.in. przy programowaniu naczep oraz montażu tablic przyłączeniowych, profili kurtynowych, czy wiązek elektrycznych.

 

[1] Na podstawie raportu GUS Wybrane aspekty rynku pracy w 2018 r.
[2] Na podstawie danych Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

 

Źródło: Wielton

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).