Continental i Fundacja MARE zakończyli #ecocontichallenge | MOTOFAKTOR

Continental i Fundacja MARE zakończyli #ecocontichallenge

person Adrian Januszkiewicz 24/10/2022

Uczestnicy akcji #ecocontichallenge, zorganizowanej przez Continental i Fundację MARE, pokonali ponad 900 tys. km, przez co sfinansowali kosz na plastikowe odpady z Bałtyku.

 

 

Ponad 2500 uczestników przez blisko dwa miesiące biegało, jeździło na rowerze i wykonywało szereg innych aktywności fizycznych, spalając przy tym łącznie 37 milionów kalorii, aby wspólnymi siłami zbierać pieniądze na szczytny, ekologiczny cel. Continental rzucił wszystkim chętnym wyzwanie, dzięki któremu każdy mógł poprawić swoją kondycję, wspierając przy tym inicjatywę instalacji przez Fundację MARE kosza morskiego na Morzu Bałtyckim. Wystarczyło jedynie zainstalować na smartfonie aplikację Activy, dokonać rejestracji i dołączyć do otwartego konkursu „Continental – Razem nam po drodze z ekologią”. Akcja trwała od 10 sierpnia do 5 października tego roku.

Bałtyk będzie czystszy

We wtorek 18 października w Przystani Sienna Grobla w Gdańsku odbył się finał wyzwania #ecocontichallenge, podczas którego zamontowany został specjalistyczny kosz PortBin pozwalający wyłowić z wody nawet 1400 kg plastikowych śmieci rocznie.

Jesteśmy niezmiernie dumni, że udało nam się zmotywować Polaków do wzmożonej aktywności fizycznej, jednocześnie wspierając inicjatywę poprawy jakości wód naszego Morza Bałtyckiego przekazując zebrane pieniądze Fundacji MARE. Zrównoważony rozwój oraz dążenie do zeroemisyjności to kluczowe elementy naszej strategii, którą konsekwentnie realizujemy oraz promujemy na różnych polach – mówi Ewa Ostapczuk, PR Manager w Continental Opony Polska.

 

Szkodliwość plastiku dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia, jest powszechnie znana, a mimo tego każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 do 12,7 mln ton plastiku – problem ten dotyczy także polskiego Morza Bałtyckiego. Szacuje się, że ponad 60% odpadów znajdujących się w Bałtyku i na jego plażach to różnego rodzaju plastik.

 

Kosz PortBin po pierwszym zanurzeniu
Kosz PortBin po pierwszym zanurzeniu

PortBin służy do zbierania pływających śmieci bezpośrednio z powierzchni wody. Został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do usuwania odpadów w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych. Wyposażony jest w 30 litrowy, łatwy w opróżnianiu kosz. Urządzenie posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. W obecnej wersji PortBin wykonany jest z tworzywa sztucznego PE-HD i nadaje się w 100% do recyklingu.

 

Urządzenia takie jak zamontowany właśnie w Gdańsku specjalistyczny kosz są ważnymi elementami na drodze do minimalizacji zanieczyszczenia wód morskich. Najistotniejsze wciąż pozostaje jednak przeciwdziałanie problemowi oraz zmiana dotychczasowych nawyków – dodaje Ewa Ostapczuk.

 

Globalne zużycie tworzyw sztucznych osiągnęło obecnie ponad 320 mln ton rocznie. Jedynie 9% z nich poddawane jest recyklingowi, co oznacza, że ogromne ilości plastiku trafiają na wysypiska śmieci lub, co gorsza, bezpośrednio do środowiska, w tym wód morskich. Większość z nich, jeśli nie zostanie wyłowiona, pozostanie w morzach na zawsze. Ogromnie cieszymy się więc z kolejnego kosza PortBin, który jeszcze w tym tygodniu zacznie sprzątać Bałtyk – mówi Olga Sarna, Prezes Fundacji MARE.

Butelki PET – w oponach zamiast w wodzie

Continental także opracował rozwiązanie, które jest odpowiedzią na nadmiar plastiku w naszym otoczeniu. Jest nim zaprezentowana w tym roku technologia ContiRE.Tex, dzięki której do produkcji najnowocześniejszych opon osobowych wykorzystywany jest plastik pozyskiwany ze zużytych butelek PET. Co istotne, producent wykorzystuje jedynie butelki, które do tej pory nie byłyby poddane innym formom recyklingu. Jeden komplet opon to aż 40 butelek zyskujących zupełnie nowe życie w oponach letnich Continental PremiumContact 6 i EcoContact 6 oraz w oponie wielosezonowej AllSeasonContact.

 

Źródło: Continental

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).