Co robić z samochodem, który długo stoi nieużywany? | MOTOFAKTOR

Co robić z samochodem, który długo stoi nieużywany?

person Redakcja 11/05/2020

Długotrwały postój auta nie jest wskazany i  dłuższe nieużywanie auta może być przyczyną wielu usterek. Co zrobić pod kątem technicznym, by się ich ustrzec?

Zdaniem Adama Klimka, eksperta Team Total, wykonywanie kilku podstawowych czynności znacznie zwiększa szanse, że nawet po dłuższym czasie pojazd będzie „z miejsca” gotowy do użytkowania. Te i wiele innych praktycznych porad dostępnych jest na kanale YouTube. Najnowszy odcinek poświęcony jest zachowaniu właściwości oleju silnikowego podczas dłuższego postoju auta:

Ale nie tylko jednostka napędowa nie lubi bezczynności. Na co należy jeszcze zwrócić uwagę?

1. Okresowo sprawdzaj poziom płynów eksploatacyjnych

Nawet gdy samochód nie jeździ, należy co jakiś czas sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych. Warto mieć ten nawyk, bo gdy w końcu wyjedziemy autem na ulicę i okaże się, że jakiś niezauważony wyciek spowodował znaczy spadek oleju silnikowego, konsekwencje jazdy mogą być bardzo poważne. Kontrola dotyczy również pozostałych płynów, głównie chłodzącego i hamulcowego.

2. Zatankuj do pełna

Nieużywanie samochodu nie oznacza, że poziom paliwa w baku może być na minimum. Wbrew pozorom warto zadbać, by było go jak najwięcej. Zatankowanie do pełna oznacza, że ograniczamy powierzchnię we wnętrzu baku, na której może osiadać wilgoć z otoczenia. Jest to szczególnie ważne w autach, które stoją „pod chmurką”. Duże zawilgocenie paliwa, połączone z niewymienionym filtrem, może być w warunkach ostrej zimy powodem trudności z rozruchem silnika. Adam Klimek ekspert Team Total

 

Zmniejszenie objętości powietrza w baku dodatkowo ograniczy możliwość utlenienia się paliwa. Zredukuje to ilość powstających osadów w baku, które po uruchomieniu pojazdu mogą uszkodzić pompę paliwa, zatykać filtr i przewody paliwowe oraz wtryskiwacze.

3. Sprawdzaj regularnie ciśnienie w oponach

Zmiana temperatury zewnętrznej oznacza zmianę ciśnienia powietrza w kołach. Z tego względu należy okresowo je kontrolować, by uniknąć odkształceń opon, pozostających przez dłuższy czas w jednej pozycji i pod naciskiem masy samochodu.

4. Odłącz akumulator

Jeśli rzeczywiście zamierzasz nie używać samochodu przez kilka tygodni, odłącz akumulator. Nawet jeśli uruchamianie pojazdu co 2 tygodnie pozwoli naładować się akumulatorowi w dużym stopniu, jego pozostawienie do podłączonego w nieużywanym pojeździe i pozwolenie na niemal całkowite rozładowanie będzie bardzo szkodliwe dla trwałości baterii.

 

O wiele lepszym pomysłem jest odłączenie akumulatora i okresowe ładowanie go poprzez prostownik, a następnie podłączenie go z powrotem, gdy będzie potrzebny. W okresie zimowym zaleca się wyjęcie akumulatora i przechowywanie go w temperaturze pokojowej dalej pamiętając o regularnym doładowywaniu.

5. Okresowo uruchamiaj klimatyzację

Klimatyzację w samochodzie należy włączać okresowo, nawet zimą, gdy normalnie z niej nie korzystamy. To ważne, ponieważ nieużywana klimatyzacja może ulec kosztownej awarii. Z jednej strony mamy uchodzący z układu czynnik chłodzący, który z czasem trzeba będzie uzupełnić. Najważniejszy jest jednak aspekt pracy sprężarki klimatyzacji. Gdy po długim okresie bezczynności zostanie ona uruchomiona „na sucho”, może się po prostu zatrzeć. Koszt wymiany sprężarki to wydatek rzędu kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od samochodu, dlatego warto o tym pamiętać. Adam Klimek

6. Zabezpiecz lakier pojazdu, pomyśl o podwoziu

W zależności od warunków, w jakich samochód odbywa postój, może być on narażony na wiele niesprzyjających czynników atmosferycznych. Z tego względu warto pomyśleć o zabezpieczeniu lakieru woskiem.

 

Coraz większą popularnością cieszy się także konserwacja podwozia oraz układu wydechowego, które w największym stopniu narażone są na korozję, a co niekoniecznie widać na pierwszy rzut oka.

 

Źródło: Total

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).