Co pogarsza sprawność amortyzatorów w terenówkach? | MOTOFAKTOR

Co pogarsza sprawność amortyzatorów w terenówkach?

person Redakcja 30/06/2020

Bilstein wskazuje na najczęściej popełniany błąd właścicieli aut terenowych, który może zaważyć na bezpieczeństwie jazdy.

Od pięciu lat Bilstein prowadzi w Polsce bezpłatne kontrole zawieszenia. Na mobilny tester trafiają także samochody terenowe. Część z nich wyposażona jest w fabryczne amortyzatory i sprężyny. Właściciele pozostałych zdecydowali się na modyfikację zawieszenia pod kątem off-roadu.

 

Bilstein oferuje do nich szereg rozwiązań, od uniwersalnych konstrukcji gazowych, poprzez zestawy ze sprężyną do amortyzatorów z dodatkowym zbiornikiem oleju. Pozwala to między innymi na podwyższenie prześwitu i skoku zawieszenia, a także poprawienie trakcji na niestabilnym i nierównym podłożu oraz przenoszenie większych obciążeń. Wszystko to można uzyskać w ramach dopuszczonych przez producenta samochodu modyfikacji. Stąd każda wizyta miłośnika off-roadu jest pretekstem do dłuższej rozmowy i uzyskania porad.

Badanie zawieszenia w typowej czy zmodyfikowanej terenówce jest identyczne jak w przypadku samochodu osobowego. Uzyskane wyniki nie powinny się więc różnić, a jednak często są diametralnie inne. W praktyce ma to ogromne przełożenie na bezpieczeństwo jazdy, a przyczyna pogorszenia trakcji bywa często prozaiczna. To za wysokie ciśnienie w oponach. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w IHR Warszawa, przedstawicielstwie producenta amortyzatorów Bilstein w Polsce

 

Opony przeznaczone do pojazdów terenowych wyróżniają się masywnym wyglądem i dużą średnicą osadzenia. Szczególnie przy modelach typu MT można odnieść wrażenie konieczności mocnego napompowania kół. Łatwo przy tym przekroczyć wartość nawet o jeden bar. Na testerze zawieszenia przełoży się to na wynik sprawności w granicach 44-47%. Podczas, gdy przyjęta średnia powinna oscylować wokół 65%.

 

Takie też wartości uwzględnia producent pojazdu, dlatego zawsze należy stosować się do jego wskazań. Wyrównanie i zmniejszenie ciśnienia w oponach i ponowne badanie na testerze zawieszenia z reguły przekłada się na uzyskanie poprawnych wyników. A więc problemem nie był zły stan techniczny amortyzatorów, choć ten powód najczęściej typowali właściciele tych samochodów.

Na bazie tych doświadczeń przez wjazdem terenówki na tester zawieszenia obligatoryjnie sprawdzamy ciśnienie w kołach. W ponad połowie przypadków było ono za wysokie. Ale co najważniejsze, uwaga o tym spotykała się z pełnym zrozumieniem kierowców. Podobny błąd popełniają też użytkownicy SUV–ów, pick-upów czy samochodów dostawczych. Pamiętajmy więc, że wysokie ciśnienie w oponach podnosi ich nośność i sztywność, ale też zmniejsza powierzchnię styku bieżnika z nawierzchnią. A to ma wpływ na przyczepność, trakcję i drogę hamowania. Andrzej Wojciech Buczek

 

Terminarz tegorocznych akcji z Mobilnym Testerem Zawieszenia Bilstein dostępny jest na stronie: pl.bilstein.com

 

Źródło: Bilstein

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).