Co decyduje o żywotności baterii litowo-jonowej w urządzeniach i EV? | MOTOFAKTOR

Co decyduje o żywotności baterii litowo-jonowej w urządzeniach i EV?

person Redakcja 2/10/2020

Co w największym stopniu decyduje o żywotności akumulatorów litowo-jonowych oraz jakie są zasady ich bezpiecznej eksploatacji?

Zastosowanie baterii Li-On jest bardzo szerokie. Są one montowane m.in. w elektronice użytkowej (telefony, tablety, kalkulatory), w transporcie (samochody elektryczne, wózki dla niepełnosprawnych, skutery, drony) oraz np. w jednostkach pływających. Czas pracy akumulatora litowo-jonowego uwarunkowany jest pojemnością baterii i zużyciem energii. Pojemność w przypadku baterii Li-On wyrażamy najczęściej w mAh. Ulega ona zmniejszeniu na przestrzeni całego życia baterii, chociaż na szczęście jest wiele sposobów na to, jak bezpiecznie ją wydłużyć.

 

Żywotność baterii litowo-jonowych określona jest ilością cykli. Dla przykładu, w przypadku baterii polskiego producenta PZL Sędziszów standardowe ogniwa charakteryzują się żywotnością 300-1000 cykli. Od czasu do czasu stosuje się ogniwa o większej ilości cykli, w zależności od przeznaczenia baterii oraz warunków eksploatacji. Po wykorzystaniu określonej przez producenta ilości cykli, ogniwa tracą przeciętnie około 20 – 30% pojemności. Każdy z nas może jednak w bezpieczny i sprawdzony sposób wydłużyć żywotność baterii litowo-jonowych, niezależnie od miejsca ich zastosowania. W tym celu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 

  • Nie dopuszczać do pełnego rozładowania baterii/akumulatora. Optymalne jest rozpoczęcie ładowania przy poziomie 15-20% naładowania.
  • Przechowywana i nieużywana przez dłuższy czas bateria (np. przez sezon zimowy) powinna być naładowana do poziomu 30-50%. Przechowywanie przez kilka miesięcy zupełnie rozładowanej baterii może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia lub zmniejszenia żywotności kilkukrotnie.
  • Nieładowanie do pełna za każdym razem. Optymalne jest ładowanie baterii do poziomu 80-90%. Pełne ładowanie można wykonać raz na jakiś czas np. co 10 ładowań, w celu zbalansowania pojedynczych ogniw.
  • Ważne jest przechowywanie i użytkowanie baterii w optymalnej temperaturze, zgodnie ze specyfikacją techniczną producenta. Jeśli np. w okresie zimowym stawiamy skutek elektryczny „pod chmurką”, warto wymontować baterię i przenieść ją do cieplejszego miejsca, pamiętając o jej podładowywaniu.
  • Używanie tylko dedykowanej ładowarki, zapewniającej prąd o odpowiednim natężeniu. Niewłaściwe natężenie skraca żywotność baterii litowo-jonowej.
Grafika: potwierdzenie parametrów baterii BG16s10p produkcji PZL Sędziszów – testy pojemnościowe.
Chociaż baterie litowo-jonowe charakteryzują się nieznacznym spadkiem pojemności wraz z eksploatacją, ich przydatność zależy przede wszystkim od sposobu użytkowania. W PZL Sędziszów przypominamy, że przestrzegając kilku prostych zasad, jak np. nieładowania baterii do pełna, używania oryginalnych akcesoriów oraz nienarażania ich na działanie w skrajnych temperaturach, jesteśmy w stanie nawet trzykrotnie wydłużyć ich żywotność. Warto o tym pamiętać, by optymalizować koszty eksploatacji określonych urządzeń i nie narażać się na ryzyko przedwczesnej wymiany baterii. Patryk Grendysa technolog ds. rozwoju baterii w PZL Sędziszów

 

Źródło: PZL Sędziszów

Zdjęcie główne: Patryk Ogorzalek

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).