Ciężarowy dramat na polskich drogach w czterech aktach | MOTOFAKTOR

Ciężarowy dramat na polskich drogach w czterech aktach

person Adrian Januszkiewicz 13/02/2020

W ciągu ostatnich kilku dni inspektorzy z ITD mieli do czynienia z czterema poważnymi przewinieniami technicznymi w kontrolowanych ciężarówkach.

Zespół pojazdów należący do ukraińskiego przewoźnika został zatrzymany do kontroli przez inspektorów lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego w sobotę (8 lutego) na krajowej “dwunastce” w powiecie chełmińskim.

 

W trakcie kontroli stanu technicznego inspektorzy od razu zwrócili uwagę na skrajnie zużyte opony przy naczepie. Miejscami na oponach uszkodzony był nawet ich kord. Taki stan ogumienia pojazdu ciężarowego stanowił realne zagrożenie bezpieczeństwa dla ruchu drogowego.

 

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny niesprawnej naczepy i wydali zakaz jej dalszej jazdy do momentu wymiany opon. Kierowcę ukarano 200-złotowym mandatem. Od ukraińskiego przewoźnika pobrano kaucję w wysokości 2 tys. zł na poczet przyszłej kary pieniężnej.

W poniedziałek (10 lutego) na punkcie granicznym w Trzebini załoga patrolu ITD z Kędzierzyna Koźla zatrzymała do kontroli drogowej czeską ciężarówkę. Pojazd przewoził rzepak.

 

Tarcze hamulcowe przy obydwu przednich kołach były popękane na całej powierzchni. Groźna usterka mogła doprowadzić do zablokowania kół i w konsekwencji do wypadku. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny ciężarówki i wydali zakaz dalszej jazdy do momentu wymiany tarcz hamulcowych. Kierowcę ukarano 200-złotowym mandatem.

 

Wobec przewoźnika toczą się natomiast dwa postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar na łączną kwotę 3 tys. zł. Inspektorzy ujawnili także, że przewoźnik nie sczytywał w terminie danych cyfrowych z karty kierowcy.

Ciężarówkę w złym stanie technicznym zatrzymano także w piątek (7 lutego) w Opolu. Inspektorzy wykryli m.in. nadmiernie zużyte bieżniki opon oraz liczne wycieki płynów eksploatacyjnych z urządzeń hydraulicznych. W tym przypadku również konieczny był zakaz dalszej jazdy i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu do momentu naprawy usterek. Właścicielowi pojazdu grozi teraz 2 tys. zł kary.

W środę (12 lutego) inspektorzy GITD zajmujący się kontrolą elektronicznego poboru opłat na warmińsko-mazurskim odcinku ekspresowej “siódemki” koło Olsztynka zauważyli jadącą ciężarówkę, spod której wydobywały się iskry. Kontrolerzy ruszyli za pojazdem i zatrzymali go do kontroli drogowej.

 

Kierowca był zaskoczony sytuacją, bo nie zdawał sobie sprawy z usterki. Inspektorzy szybko ustalili przyczynę iskrzenia. Drążek poprzeczny, umieszczony przy trzeciej osi pojazdu, był wleczony po jezdni – brakowało sworznia mocującego.

 

Pojazd miał też nieszczelny układ wydechowego. Poważna usterka układu zawieszenia mogła skutkować nagłą zmianą kierunku jazdy i doprowadzić do wypadku drogowego. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu i wydali zakaz jego dalszej jazdy do momentu usunięcia usterki.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).