Ciche, skuteczne hamulce | MOTOFAKTOR

Zjawisko hałasu, wibracji i uciążliwości pracy (NVH) może popsuć przyjemność z jazdy w każdym pojeździe.

Hałas w układzie hamulcowym powstaje w wyniku słyszalnych ludzkim uchem wibracji o wysokich częstotliwościach. Można tu wyobrazić sobie przesuwanie mokrego palca po krawędzi lampki wina wypełnionej wodą. Szkło rezonuje i powstaje dźwięk. Wibracje powstają w wyniku tarcia palca wokół brzegu lampki wina. Ta z kolei rezonuje w kierunku części szklanej z wodą, wytwarzając dźwięk.

 

Taka sama zasada dotyczy hałasów i wibracji, które generowane są przez tarcie pomiędzy klockami i tarczami hamulcowymi. Wibracje te są przenoszone na zaciski hamulcowe. W rezultacie dochodzi do rezonansu całego układu hamulcowego, który wytwarza nieprzyjemne dźwięki.

Tłumienie hałasu

Istnieje wiele czynników, które należy uwzględnić przy tłumieniu hałasu i wibracji hamulców. Należy do nich jakość zastosowanych materiałów, kształt i ruchy elementów, warunki jazdy, prędkość pojazdu oraz temperatura hamulców.

 

Hałas często powodowany jest przez wibrowanie klocka w stosunku do tarczy hamulcowej, gdy klocek całkowicie nie przylega do tarczy. Drgania mogą być również powodowane przez zużywające się lub niesprawne elementy takie jak nakładki tłumiące “shim” oraz zawleczki, które utraciły wymagane naprężenie i wywołują fale dźwiękowe. Takie fale dźwiękowe mogą mieć postać słyszalnych wibracji o wysokiej częstotliwości lub odczuwalne wibracje o niskiej częstotliwości.

Minimalizacja wibracji i hałasu

W trakcie rozwoju nowego klocka hamulcowego febi wykorzystuje się wiele rozwiązań i technologii służących poprawie komfortu jazdy kierowcy i pasażerów przez minimalizację nieprzyjemnych hałasów i wibracji.

febi spełnia lub przewyższa wymagania specyfikacji OE dla klocków hamulcowych. Obok korzyści i zalet wynikających z części odpowiadającym produktom pierwszomontażowym, oferuje dodatkowe rozwiązania – takie jak fazowanie krawędzi i/lub nacięcia powodujące, że jego klocki pracują jeszcze ciszej. Fazowanie krawędzi i nacięcia zmieniają naturalną częstotliwość, przy której klocek wibruje, a tym samym pracuje on ciszej w porównaniu do produktu pozbawionego tych rozwiązań.

 

Dostępne są także różne nakładki tłumiące shim, które w celu wytłumienia drgań pomiędzy klockiem a zaciskiem hamulcowym można zamontować na tylnej stronie płytki klocka hamulcowego. Działają one jak poduszka i pochłaniają wibracje powodujące hałas. Niektóre nakładki shim mają wycięcie w postaci półksiężyca, które pozwala tłoczkowi na pchanie klocka hamulcowego pod pożądanym kątem.

 

Dzięki temu hałas jest redukowany, a zużycie klocka jest bardziej równomierne. Takie nakładki tłumiące stosowane są przede wszystkim w klockach kierunkowych, które muszą być montowane w jednym, określonym kierunku.

 

Klocki hamulcowe mogą występować również z antywibracyjnymi sprężynami i zawleczkami, które do minimum ograniczają luz pomiędzy klockiem a zaciskiem hamulcowym. Pozwala to tłumić wibracje w momencie, gdy klocek zaczyna wykonywać ruch w zacisku hamulcowym.

 

Dostępne są również klocki hamulcowe z dodatkowymi ciężarkami. Są one stosowane na etapie rozwoju klocka hamulcowego w celu ograniczenia do minimum wibracji i hałasu.

Obsługa układu hamulcowego

Podczas obsługi i wymiany elementów ciernych układu hamulcowego, należy sprawdzić wiele ważnych jego części w celu zapewnienia właściwego działania oraz minimalizacji niepożądanych hałasów.

 

Do koniecznych czynności należy sprawdzenie stanu zacisków i jarzm hamulcowych oraz innych metalowych elementów układu hamulcowego. Muszą zostać zweryfikowane pod kątem zużycia, pęknięć oraz korozji. Przed montażem nowych klocków hamulcowych należy usunąć wszelką korozję z miejsc współpracy klocka i zacisku hamulcowego.

 

Miejsca te należy późnej posmarować ceramiczną pastą, co pozwoli uniknąć zapiekania się klocka hamulcowego i zapewni jego swobodny ruch i skuteczne hamowanie. Należy unikać stosowania smaru miedziowego, ponieważ może zakłócać sygnały ABS oraz powodować korozję galwaniczną. Ponadto utrudnia swobodny ruch klocka hamulcowego, co również może być źródłem hałasu.

 

Jeżeli tarcze hamulcowe są silnie porysowane lub posiadają ranty od zużycia, należy je również wymienić, ponieważ szorstkie powierzchnie powodują powstawanie hałasu. Należy również upewnić się, czy piasty kół są czyste oraz sprawdzić występowanie bicia bocznego przy pomocy przyrządu do pomiaru tarcz.

 

Następnie przed montażem nowych tarcz hamulcowych należy porównać tolerancje wymiarów z danymi fabrycznymi producenta pojazdu. Przed montażem nowych tarcz hamulcowych bardzo ważne znaczenie ma oczyszczenie powierzchni piast kół, w przeciwnym razie tarcze mogą drgać.

 

W celu zapewnienia cichej i skutecznej pracy hamulców podczas obsługi i napraw układu hamulcowego, należy stosować wysokiej jakości części hamulcowe oraz odpowiednie akcesoria z szerokiego asortymentu febi.

 

Warto zaufać częściom zamiennym febi w przetestowanej jakości OE. Cały asortyment części febi do układu hamulcowego można znaleźć TUTAJ.

 

Artykuł sponsorowany przez febi bilstein

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).