Chińskie akumulatory dla niemieckich e-aut | MOTOFAKTOR

Chińskie akumulatory dla niemieckich e-aut

person Adrian Januszkiewicz 13/07/2018

Chiński koncern CATL zbuduje w Turyngii fabrykę ogniw akumulatorowych dla elektrycznych aut. Kupi je m.in. BMW.

CATL (Contemporary Amperex Technology Ltd) to największy chiński producent akumulatorów do samochodów elektrycznych. Teraz chce otworzyć pod Erfurtem w Turyngii jedną z największych fabryk ogniw akumulatorowych w Europie.

 

Ogniwa to główna część baterii do samochodów elektrycznych. To od nich zależy, jak wydajne będą elektryczne auta, a przede wszystkim: jak szybko będą się ładowały i ile kilometrów będą w stanie przejechać po jednym naładowaniu.

 

Według agencji DPA chiński koncern chce zainwestować pod Erfurtem kilkaset milionów euro, a w dłuższej perspektywie inwestycja może przynieść 1000 miejsc pracy.

 

Pierwszym odbiorcą wyprodukowanych w Turyngii baterii będzie BMW. Monachijski koncern podpisał z chińską firmą kontrakt o wartości 4 mld euro. Z tej sumy 1,5 mld euro zostanie wydane na baterie produkowane w Niemczech, a pozostałe 2,5 mld na te wyprodukowane w Chinach. Na bateriach z Erfurtu ma jeździć zapowiedziany na 2021 rok nowy model BMW iNext.

Jak pisze dziennik ekonomiczny “Handelsblatt”, akumulatorami z fabryki w Erfurcie jest zainteresowany także koncern Daimler. Produkcja baterii w Niemczech jest dla samochodowych koncernów na rękę, bo przede wszystkim obniża koszty transportu ciężkich akumulatorów.

 

Wraz z rozwojem elektromobilności rośnie zapotrzebowanie na wydajne baterie, których produkcję dominują obecnie firmy z Chin, Japonii oraz Korei Południowej. Plany budowy niemieckiego lub europejskiego konsorcjum, które produkowałoby takie baterie, nie doszły jeszcze do skutku. Niemieccy producenci samochodów są zatem zdani na producentów z Azji.

 

Plany inwestycji zostały ogłoszone przy okazji niemiecko-chińskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w poniedziałek (9.07.2018) w Berlinie.

 

Konsultacje odbyły się krótko po eskalacji sporu taryfowego między USA i Chinami, czyli dwiema największymi gospodarkami na świecie. Ciągnący się spór wzmaga obawy przed wojną handlową z globalnymi konsekwencjami. Tym bardziej, że prezydent USA nałożył cła także na import niektórych produktów z Europy.

 

Źródło: Deutsche Welle

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).