Certyfikat kompetencji zawodowych – niezbędny profesjonalnym przewoźnikom | MOTOFAKTOR

Certyfikat kompetencji zawodowych – niezbędny profesjonalnym przewoźnikom

person Adrian Januszkiewicz 21/09/2022

Czym jest certyfikat kompetencji zawodowych (CKZ), jak go zdobyć i kto w firmie powinien go posiadać? Odpowiada ekspert TC Kancelaria Prawna, radca prawny Paweł Łazarewicz.

 

Certyfikat kompetencji zawodowych jest dokumentem, który potwierdza posiadanie kwalifikacji i wiedzy niezbędnej do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Jest warunkiem uzyskania licencji międzynarodowej lub krajowego pozwolenia na prowadzenie firmy przewozowej.

 

Jak mówi Paweł Łazarewicz, Radca Prawny z TC Kancelaria Prawna, wbrew pozorom, posiadaczem certyfikatu niekoniecznie musi być główny właściciel firmy przewozowej:

 

Przepisy wskazują, że musi go mieć przynajmniej jedna z osób zarządzających transportem drogowym w firmie, bez wskazania konkretnej roli czy stanowiska.

 

A w jaki sposób można pozyskać tego typu zaświadczenie?

Sposób na certyfikat

Podstawą uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych jest zdanie egzaminu, który przeprowadza Instytut Transportu Samochodowego. Jego łączny koszt wynosi 800 złotych i składają się na niego dwie opłaty: egzaminacyjna i za wystawienie certyfikatu. Egzaminowany musi zdać test pisemny i wykonać zadanie dodatkowe, które zawiera dwa praktyczne przykłady wymagające rozwiązania.

 

Test składa się z 64 pytań, które weryfikują wiedzę z zakresu transportu i prowadzenia działalności gospodarczej w charakterze przewoźnika. Egzaminowany musi między innymi znać obowiązki najemcy pojazdu, orientować się w przepisach z zakresu czasu pracy kierowców i rejestracji pojazdów oraz mieć podstawową wiedzę związaną z funkcjonowaniem spółek kapitałowych. Przykładowe pytania egzaminacyjne znaleźć można na stronie Instytutu Transportu Drogowego w sekcji “Certyfikacja Przewoźników Drogowych”.

 

Egzamin to podstawowa, ale nie jedyna droga uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych. Absolwenci studiów, których program był tożsamy z zakresem egzaminu, mogą zostać z niego zwolnieni. W grę wchodzi zwolnienie całkowite lub częściowe, w zależności od tego, do jakiego stopnia materiał przerobiony podczas nauki pokrywa się z zagadnieniami egzaminacyjnymi – tłumaczy ekspert TC Kancelaria Prawna.

Czy certyfikat trzeba odnawiać?

Certyfikat przyznawany jest bezterminowo, choć nie na zawsze i bezwarunkowo. Certyfikat Kompetencji Zawodowych można utracić, jeśli wobec jego posiadacza wydano prawomocne orzeczenie zakazujące mu kierowania operacjami transportowymi. Jest to równoznaczne z utratą licencji, co w praktyce uniemożliwia legalne prowadzenie biznesu. Przedsiębiorca przyłapany na braku certyfikatu musi również zapłacić karę pieniężną.

 

Paweł Łazarewicz z TC Kancelaria zwraca uwagę na to, że utrata certyfikatu przez jednego z pracowników nie musi rzutować na działalność firmy transportowej. Jak wspomniano na początku, wystarczy, że posiada go przynajmniej jedna osoba zarządzająca transportem drogowym w przedsiębiorstwie.

 

Co więcej, weryfikacja zasad, na których odbywa się współpraca przewoźnika i pracownika odpowiedzialnego za zarządzanie transportem drogowym, bywa trudna. Wynika to faktu, że przepisy dopuszczają tzw. użyczenie certyfikatu, w praktyce polegające na użyczeniu usług firmie przez jego posiadacza – mówi ekspert i dodaje – Dzięki temu przewoźnik może nadal, w pełni legalnie, prowadzić działalność przewozową.

 

Źródło: TC Kancelaria Prawna

Zdjęcie główne: Freepik.com.pl

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).