Ceny OC rosną coraz szybciej | MOTOFAKTOR

Ceny OC rosną coraz szybciej

Dane zebrane przez multiporównywarkę rankomat.pl wykazały, że zarówno w minionym roku, jak i w II kwartale br. ceny OC poszły w górę dwucyfrowo.

Eksperci rankomat.pl w raporcie „RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych” podsumowali, jak kształtowały się średnie składki OC w minionym półroczu i sprawdzili, w których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty ubezpieczycieli.

Ile wynosiła średnia cena OC w H1 2024?

W pierwszej połowie 2024 roku średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC wynosiła 610 zł, co oznaczało wzrost o 108 zł (21,5%) w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. W drugim kwartale bieżącego roku średnia cena polisy wyniosła 639 zł, co stanowiło podwyżkę o 64 zł w stosunku do pierwszego kwartału 2024 roku.

„Po wieloletnim okresie spadku cen ubezpieczeń komunikacyjnych, pierwsze podwyżki za obowiązkowe polisy OC zaczęliśmy odnotowywać w II kwartale 2023 roku. Od tego czasu średnia cena OC wzrosła już o 23,8%. W porównaniu do I kwartału tego roku, średnia cena OC w II kwartale wzrosła natomiast o 11,1%. Tak dynamiczne wzrosty cen z pewnością są mocno odczuwalne przez kierowców. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na to, jakie propozycje mają dla nas firmy ubezpieczeniowe. Porównując oferty i wybierając najkorzystniejszą propozycję ubezpieczenia, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych” – komentuje Bartosz Niewiadomski, prezes zarządu rankomat.pl.

Podwyżka cen obowiązkowego ubezpieczenia dla kierowców nie jest żadnym zaskoczeniem. W ostatnich latach ubezpieczyciele prowadzili zaciętą walkę o udziały na rynku, obniżając ceny polis OC. W pierwszym półroczu ubiegłego roku średnia cena OC spadła o 4,2% w porównaniu z rokiem 2022. Jednak sytuacja zmieniła się w drugim kwartale 2023 roku, kiedy ceny ubezpieczeń zaczęły rosnąć. Branża zaczęła tracić pieniądze na sprzedaży nieopłacalnych polis. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że w 2023 roku ubezpieczyciele odnotowali pierwszą stratę techniczną na sprzedaży polis OC po siedmiu latach, wynoszącą 94,3 mln zł.

Koszty związane z obsługą ubezpieczeń i naprawą szkód wzrastają głównie z powodu inflacji, co wpływa na wyniki firm ubezpieczeniowych. Wobec tego, biorąc pod uwagę obecne straty związane z ubezpieczeniem OC, należy się spodziewać dalszego wzrostu kosztów w najbliższych miesiącach.

Pomorskie i mazowieckie najdroższe

Największe składki za ubezpieczenie OC ponosili kierowcy z województw: pomorskiego (713 zł), mazowieckiego (671 zł) i dolnośląskiego (666 zł). Natomiast najniższe opłaty obejmowały kierowców z województw: podkarpackiego (505 zł), opolskiego (521 zł) i świętokrzyskiego (524 zł). Wszędzie składki wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim, zwiększając się o od 18,3% (woj. świętokrzyskie) do 21,6% (woj. kujawsko-pomorskie).

Gdańsk, Wrocław i Szczecin w czołówce miast wojewódzkich

W miastach wojewódzkich obserwuje się jeszcze większe podwyżki. W pierwszej połowie 2024 roku najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu płacili średnio mieszkańcy Gdańska (832 zł), Wrocławia (815 zł) i Szczecina (771 zł). W pozostałych miastach wojewódzkich ceny OC oscylowały między 586 zł (Opole) a 753 zł (Warszawa). Podwyżki wyniosły od 19% w stolicy do 27,7% w Bydgoszczy. Różnica między najwyższą a najniższą ceną OC wyniosła 41,9%.

Kto płacił za OC najwięcej?

Nadal to młodzi kierowcy płacą najwyższe składki za OC – średnio 2086 zł. Natomiast 60-latkowie mają największe zniżki, płacąc tylko 511 zł. Škoda okazała się najtańszą marką do ubezpieczenia (574 zł), podczas gdy BMW było najdroższe (723 zł). Posiadacze samochodów elektrycznych płacili średnio 500 zł, a ci, którzy jeżdżą na gaz, 644 zł.

Analiza powstała w ramach raportu „RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych”. Jego pełna treść jest dostępna TUTAJ. Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce.

Źródło: rankomat

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).