Ceny aut używanych wzrosły - dane AAA Auto | MOTOFAKTOR

Ceny aut używanych wzrosły - dane AAA Auto

person Adrian Januszkiewicz 12/10/2021

Według danych raportu AAA Auto w ciągu ostatniego miesiąca zmieniła się mediana ceny aut używanych, która wzrosła o 1900 zł.

Według miesięcznego raportu AAA Auto opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, we wrześniu 2021 roku w Polsce pojawiło się 203 196 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza nieznaczny wzrost w stosunku do sierpnia br. o 4 084 aut.

 

Jednocześnie, w ciągu ostatniego roku liczba samochodów oferowanych na rynku wtórnym zmalała aż o 43 000 pojazdów. W ciągu ostatniego miesiąca miała miejsce duża zmiana w przypadku mediany ceny, ponieważ w sierpniu br. wynosiła 20 000 złotych, a we wrześniu 21 900 złotych, czyli o 1 900 złotych więcej. Nieznacznie natomiast spadła mediana przebiegu aut używanych w ciągu ostatniego miesiąca z 183 000 km do 181 000 km.

Wzrost mediany ceny w ostatnim miesiącu o 1.900 złotych, a w ciągu całego ostatniego roku o 2.900 złotych, to nadal utrzymujący się trend rosnący, który wynika z dużych braków ofert sprzedaży na rynku aut używanych. Rosnący import pojazdów nie jest w stanie zaspokoić oczekiwań kierowców, nie tylko ze względu na ilość oraz jakość sprowadzanych aut, ale także ze względu na potencjalne ryzyko wad prawnych i zafałszowanej historii pochodzenia. Dlatego warto przede wszystkim sprawdzić ofertę aut pochodzących z rynku krajowego, zwłaszcza sprzedawanych przez wyspecjalizowanych dilerów samochodów używanych. Karolina Topolova Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto

 

Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż we wrześniu 2021 roku był Opel Astra – 6 274 samochodów, na drugim miejscu znalazło się Audi A4 – 5 045 samochodów, a na trzecim BMW 3 – 4 810 samochodów. Największa liczba ofert prezentowała samochody z silnikami diesla – 96 538 aut, a na drugim miejscu z silnikami benzynowymi – 89 346 aut.

 

Mediana ceny samochodu używanego we wrześniu 2021 r: 21 900 PLN

Mediana przebiegu we wrześniu 2021 r: 181 000 km

Mediana rocznika produkcji we wrześniu 2021 r: 12,3 lat

 

Najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych we wrześniu 2021 roku pojawiło się w województwie mazowieckim – 36 976 ofert. Z kolei, najmniej ofert pojawiło się w województwie opolskim – 3 478 oferty. Najdroższe samochody oferowano w województwie mazowieckim (mediana ceny: 26 900 zł), a najtańsze w województwie kujawsko-pomorskim (17 900 zł).

Liczba ofert sprzedaży samochodów używanych w poszczególnych województwach wraz z medianą cen, przebiegu i wieku we wrześniu 2021 r.

Oferty sprzedaży najczęściej prezentowały samochody z silnikami diesla – 96 538, przed autami z silnikami benzynowymi – 89 346. W następnej kolejności znalazły się auta napędzane LPG (14 341), hybrydowe (1 967), elektryczne (441) oraz CNG (72).

10 modeli aut używanych najczęściej ogłaszanych do sprzedaży we wrześniu 2021 roku:

  • Opel Astra
  • Audi A4
  • BMW 3
  • Volkswagen Passat
  • Volkswagen Golf
  • Ford Focus
  • Opel Corsa
  • BMW 5
  • Skoda Octavia
  • Audi A6

 

Źródło: AAA Auto

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).