Cena za badanie techniczne w Polsce jest jedną z najniższych w Europie | MOTOFAKTOR

Cena za badanie techniczne w Polsce jest jedną z najniższych w Europie

person Joanna Piszcz 1/04/2022

Wysokość opłat za badanie techniczne pojazdu nie zmieniła się od 2004 roku. Od 18 lat jest na tym samym poziomie.Organizacje branżowe nie poddają się w walce o podwyżki.

Wysokość opłat za badania techniczne nie zmieniła się od 2004 roku. Od 18 lat jest na tym samym poziomie. Nigdy nie była waloryzowana. W obliczu ciągle rosnących kosztów i cen za badania techniczne określonych urzędowo, przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli nie mają pola manewru. Przedstawiciele branży po raz kolejny apelowali do rządzących o reakcje podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą z każdej innej branży oprócz badań technicznych, ostatecznie przy rosnących kosztach mogą zwiększyć cenę towaru lub usługi. Ci którzy prowadzą stacje kontroli pojazdów mogą tylko apelować do ministra właściwego do spraw transportu o waloryzację stawek. Marcin Barankiewicz Prezes Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów

 

Zgodnie z delegacją ustawową określoną w art. 84a ust. 2, wydając rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za badania techniczne minister właściwy ds. transportu powinien uwzględnić koszty wykonywanych badań.

Nadeszła wiosna, zbliża się sezon rowerowy. Według mojej wiedzy ciężko byłoby zrobić przegląd roweru przed sezonem za 98 zł brutto, a tyle właśnie kosztuje badanie techniczne samochodu osobowego, które jest wykonywane raz w roku. Nikogo nie trzeba przekonywać ze samochód jest dużo bardziej skomplikowanym pojazdem niż rower. Nie ma też co porównywać serwisu rowerowego do stacji kontroli pojazdów, jeśli się weźmie pod uwagę w jakie urządzenia wyposażone są skp i ile one kosztują. Marcin Barankiewicz

 

Przedstawiciele branży wskazali także, że bardzo często zarzuca się stacjom kontroli pojazdów nierzetelne przeprowadzanie badań, biorąc pod uwagę tylko stwierdzone usterki negatywne. Z danych zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w 2021 roku przeprowadzono w Polsce 19 516 135 badań technicznych. W 441 927 (2,26%) przypadkach stwierdzono usterki negatywne, ale wykonano także 1 402 659 (7,19%) badań ze stwierdzoną usterką drobną, która zezwala na zakończenie badania z wynikiem pozytywnym.

 

Jeśli się zsumuje usterki drobne i te które kończą się wynikiem negatywnym, to okaże się, że badań ze stwierdzonymi usterkami wykonano 1 844 586 (9,45%). Zdaniem przedstawicieli branży świadczy to o tym, że stacje kontroli pojazdów wykonują powierzone im zadania.

 

Podczas konferencji zostały zaprezentowane dane dotyczące aktywnych diagnostów w 2021 roku. Było ich 14 760. Jeśli się weźmie pod uwagę 5443 SKP działające na koniec 2021 roku, to średnio na stację przypada 2,7 diagnosty. Przepisy wskazują, że (art. 83 ust. 3 pkt 6 ustawy – Prawo o ruchu drogowym) stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca, który zatrudnia uprawnionych diagnostów ( co najmniej 2). Przedsiębiorcy nie mają więc zbyt dużego zapasu, a wielu z nich zatrudnia tylko 2 diagnostów, czyli wymagane minimum.

 

Przestają być także atrakcyjnym pracodawcą na rynku pracy, przy stale rosnących kosztach i zamrożonej od 18 lat cenie za badania, mają niewielkie pole manewru, jeśli chodzi o oczekiwania płacowe diagnostów, którzy jak każdy konsument odczuwają skutki inflacji, wzrost kosztów i chcieliby zarabiać więcej. Istnieje także obawa, że diagności będą szukali lepiej płatnej pracy w innych branżach. W związku z wojną w Ukrainie brakuje pracowników w branży transportowej, czy budownictwie. Jeśli tam będą lepiej płacić, nie można wykluczyć, że diagności zaczną odchodzić.

 

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury cały czas argumentują, że lawinowo przybywa nowych stacji, zatem prowadzenie tej działalności musi być opłacalne. Podawane są dane dotyczące liczby stacji na podstawie decyzji wydanych przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Zdaniem przedstawicieli branży bardziej miarodajne są dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów, które dotyczą aktywnych stacji. Jeśli porównamy koniec 2019 r. do końca 2020 r., to przekonamy się, że w tym okresie przybyło 41 stacji okręgowych, a ubyły cztery stacje podstawowe. W sumie przybyło więc tylko 37 SKP, wzrost zaledwie o 0,7%.

 

Według najnowszych danych CEP na koniec 2021 roku były 5443 stacje. Łącznie rok do roku przybyły 64 nowe stacje (39 okręgowych i 25 podstawowych), czyli 1,2%. Jeśli porówna się dane dotyczące wydanych nowych poświadczeń do liczby stacji wg. CEP na koniec roku, to w 2020 roku zamknięto 126 stacji (163-37=126), a w 2021 roku zamknięto 52 stacje (116-54=52). To kolejny dowód na to, że w branży SKP nastały trudne czasy. Wielu przedsiębiorców decyduje się także na ich zamknięcie i likwidację. Może być tak, że kierowcy będą musieli jeździć dalej na badanie, jeśli w ich miejscowości stacja zostanie zamknięta.

 

Przedstawiciele branży porównali też ceny badań w kilku krajach europejskich. Kształtują się one następująco:

 

1. POLSKA – 21 euro/98 PLN
2. BELGIA – 60 euro/280 PLN
3. NIEMCY – 100 a 120 euro/468 a 561 PLN
4. HOLANDIA – 35 a 60euro/164 a 280 PLN
5. HISZPANIA – 35 euro/164 PLN Pb oraz za 42 euro/197 PLN ON
6. FRANCJA – 78 euro/365 PLN Pb/ON, 88 euro/412 PLN GAZ, 80 euro/375 PLN za hybrydę

 

Cena za badanie techniczne w Polsce jest jedną z najniższych w Europie.

 

Organizacje branżowe przygotowały plakaty skierowane do kierowców. Każda stacja kontroli pojazdów będzie mogła za ich pośrednictwem informować kierowców o tym, że ceny za badania techniczne nie zmieniły się od 2004 roku.

7 kwietnia 2022 roku o godz. 13.00 w hali 3A podczas pierwszego dnia Targów Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu, organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie porozumienie organizacji branży motoryzacyjnej zorganizuje konferencję pt. „Opłaty za badania techniczne – urynkowienie czy waloryzacja?”. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).