Catena-X - kolejny sojusz w branży automotive | MOTOFAKTOR

Catena-X to kolejny sojusz w motoryzacji, który ma się przyczynić do szybszego jej rozwoju przez lepszy transfer danych.

W ramach wydarzenia “Poprzez współpracę na szczyt” przemysł motoryzacyjny kształtuje transformację cyfrową niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii oraz Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego. Inicjatorzy Automotive Alliance poinformowali o postępach i dalszych szczegółach. Założycielami sieci partnerskiej są BMW AG, Deutsche Telekom AG, Robert Bosch GmbH, SAP SE, Siemens AG i ZF Friedrichshafen AG.

 

W tworzeniu sieci do międzykoncernowej i bezpiecznej wymiany informacji i danych w przemyśle motoryzacyjnym oprócz inicjatorów będą uczestniczyć Mercedes-Benz AG, BASF SE, Henkel AG & Co. KGaA, Schaeffler AG, German Edge Cloud GmbH & Co. KG, ISTOS GmbH i SupplyOn AG, Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt e. V., Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung i ARENA2036. Ponadto w sojuszu uczestniczy już teraz kilka małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Automotive Alliance ma działać pod nazwą “Catena-X Automotive Network (Catena-X)” i niebawem planuje zarejestrowanie stowarzyszenia. Catena-X ma być rozszerzalną strukturą, w której działać mogą producenci i dostawcy samochodów, stowarzyszenia dealerów i dostawcy podzespołów, aplikacji, platform i infrastruktury. Celem sojuszu jest stworzenie jednolitego standardu przepływu danych i informacji w całym motoryzacyjnym łańcuchu wartości.

 

Poprzez znormalizowaną dostępność informacji i danych członkowie sojuszu chcą zwiększyć konkurencyjność przemysłu motoryzacyjnego, poprawić efektywność współpracy branżowej i przyspieszyć procesy firmowe we wszystkich dziedzinach. Szczególna uwaga ma być również skierowana na małe i średnie przedsiębiorstwa, których aktywny udział ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu. Catena-X jest pomyślana jako otwarta sieć z rozwiązaniami “przystosowanymi do MŚP”, do której mają one dołączać szybko i przy niewielkich inwestycjach w infrastrukturę IT.

 

Integrowane z siecią i optymalizowane mają być też już istniejące struktury europejskiego przemysłu motoryzacyjnego – na przykład w obszarze logistyki części. Oprócz lepszej wydajności w łańcuchu dostaw, członkowie sieci liczą na przykład na poprawę wydajności procesów jakościowych i logistycznych, czy większą przejrzystość w odniesieniu do zrównoważonej redukcji emisji CO2. W ten sposób kompleksowo połączone łańcuchy danych mają umożliwić tworzenie cyfrowych kopii samochodów, na podstawie których będzie można opracowywać innowacyjne procesy biznesowe i usługi.

 

Poprzez standard Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Przestrzeni Danych (International Data Spaces) w zakresie suwerenności danych, który będzie również częścią europejskiej infrastruktury danych w chmurze GAIA-X, członkowie sojuszu uzgodnili już podstawy infrastruktury dla realizacji projektów.

 

W pierwszym etapie wspólnie zdefiniowano pięć obszarów zastosowań, które za pomocą sieciowej infrastruktury danych mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia produktywności i większego zrównoważenia przyszłych łańcuchów wartości: zarządzanie jakością, logistyka, konserwacja, zarządzanie łańcuchem dostaw i zrównoważony rozwój. Te obszary są głównym elementem projektów pilotażowych Catena-X. Ponadto planowane są aplikacje wspierające produkcję i rozwój.

 

Sieć danych ma zapewnić branży ważną podstawę dla jeszcze skuteczniejszego sprostania wyzwaniom związanym z transformacją cyfrową i jeszcze lepszego wykorzystania możliwości cyfryzacji.

 

Catena-X  zamierza informować o przyszłych zmianach w pierwszej kolejności za pośrednictwem LinkedIn.

 

Źródło: BMW Group

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).