CARFAX: co drugie używane auto po wypadku lub ze szkodą | MOTOFAKTOR

CARFAX: co drugie używane auto po wypadku lub ze szkodą

person Adrian Januszkiewicz 4/08/2022

Podaż na rynku aut używanych spada. Oznacza to ryzyko zakupu pojazdu z m.in. negatywną historią. CARFAX zbadał, jakie zagrożenia widzą polscy użytkownicy - liczby są alarmujące.

 

CARFAX przeanalizował pobierane raporty historii pojazdów polskich użytkowników za lata 2021 i 2022. W okresie od 1 stycznia do 26 lipca 2022 roku 50% użytkowników znalazło w pobranej historii pojazdu przynajmniej jeden wypadek lub szkodę. To wzrost o 75%. W całym 2021 roku mniej więcej co trzeci użytkownik znalazł w raporcie co najmniej jedno z tych poważnych zagrożeń.

 

Nastąpił również gwałtowny wzrost ryzyka dla pojazdów importowanych. O 32% wzrosła liczba pojazdów mających w historii Salvage Title. Salvage Title jest wydawany przez władze amerykańskie i zazwyczaj wskazuje na uszkodzenia tak poważne, że pojazd nie może być dopuszczony do ruchu w Stanach Zjednoczonych. Od stycznia bieżącego roku jeden na siedmiu polskich użytkowników CARFAX znalazło w raporcie informację o wydanym tytule Salvage.

 

Poza znaczący zwiększeniem w ostatnich miesiącach ilości informacji o historii pojazdów dostępnej dla polskich użytkowników w bazie danych CARFAX, obserwujemy, iż w efekcie niedoboru samochodów używanych na rynek trafia wiele wcześniej trudnych do zbycia pojazdów. Zdecydowanie zalecamy, aby przed zakupem używanego samochodu sprawdzić jego historię. To może istotnie wpłynąć na ograniczenie ryzyka błędnych decyzji zakupowych, a co ważniejsze chroni przed zakupem i użytkowaniem pojazdu zagrażającego bezpieczeństwu – wyjaśnia Frank Brüggink, założyciel i dyrektor zarządzający CARFAX w Europie.

 

Polska jest jednym z najbardziej zmotoryzowanych krajów w Europie, na drogach między Bałtykiem a Karpatami jeździ obecnie około 25 milionów pojazdów, a co roku sprowadzanych jest około miliona pojazdów. Sprawdzenie historii pojazdu może pomóc zaoszczędzić wiele pieniędzy, czasu i nerwów jeszcze przed decyzją o zakupie. Znając historię pojazdu, można lepiej określić jego wartość, zweryfikować informacje od sprzedawcy, a może nawet stwierdzić, czy pojazd jest w ogóle zdatny do ruchu drogowego jeszcze przed spotkaniem się ze sprzedawcą.

 

Oprócz sprawdzenia historii pojazdu, CARFAX zaleca również odbycie jazdy próbnej przed zakupem oraz dokonanie przeglądu pojazdu przez ekspertów na miejscu lub w niezależnym warsztacie.

 

Źródło: CARFAX

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).