Brembo podsumowało rok 2018 | MOTOFAKTOR

Brembo podsumowało rok 2018

person Adrian Januszkiewicz 19/04/2019

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Brembo pod przewodnictwem Alberto Bombassei, zatwierdziło sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2018 r.

Przychody Grupy Brembo w 2018 r. wyniosły 2,64 mld euro, co oznacza wzrost o 7,2% w porównaniu z poprzednim rokiem (+ 9,6% w przeliczeniu na podobny kurs). Jak już ujawniono, w 2018 r. odnotowano dobry wzrost przychodów i EBITDA, który wyniósł 500,9 mln euro (19,0% sprzedaży), co stanowi wzrost o 4,4% w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Skonsolidowane przychody Brembo S.p.A. za 2018 r. wyniosły 961,7 mln euro, co oznacza wzrost o 6,9% w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło następujący podział zysku, który wyniósł 114,1 mln euro:

 

  • dla Akcjonariuszy dywidendę brutto w wysokości 0,22 euro na każdą akcję zwykłą pozostającą w obrocie ex-kupon, z wyłączeniem akcji własnych;
  • pozostała kwota przeniesiona.

 

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło również propozycję nowego planu odkupu, którego celem jest:

 

  • podejmowanie jakichkolwiek inwestycji, bezpośrednio lub przez pośredników, w tym mających na celu powstrzymanie nietypowych zmian cen akcji, stabilizowanie obrotu akcjami i cen, wspieranie płynności akcji Spółki na rynku;
  • przeprowadzanie, zgodnie ze strategicznymi wytycznymi Spółki, transakcji kapitałowych lub innych, które sprawiają, że konieczna lub właściwa jest zamiana lub przekazanie pakietów akcji poprzez wymianę, wkład lub jakiekolwiek inne dostępne metody;
  • odkupienia akcji własnych jako inwestycji średnio-/długoterminowej.

 

Propozycja przewiduje, że Rada Nadzorcza będzie mogła nabyć, w jednej lub więcej transzach, maksymalnie do 8 mln akcji zwykłych, za cenę minimalną nie niższą niż cena zamknięcia akcji podczas sesji giełdowej w dniu poprzedzającym każdą transakcję, zmniejszonych o 10%, i za maksymalną cenę nie wyższą niż cena zamknięcia akcji podczas sesji giełdowej w dniu poprzedzającym każdą transakcję, zwiększonych o 10%. W odniesieniu do zbycia akcji własnych, Rada Nadzorcza określi, od czasu do czasu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i/lub dozwolonymi praktykami rynkowymi, kryteria ustalania odpowiednich wynagrodzeń i/lub metod, warunków i zasad korzystania z własnych akcji w portfolio, uwzględniając należycie zastosowane metody realizacji, trend cenowy akcji w okresie przed transakcją i najlepszy interes Spółki.

 

Upoważnienie jest wymagane przez okres 18 miesięcy od daty podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i dla maksymalnej kwoty zakupu wynoszącej 144 mln euro, która jest odpowiednio pokryta dostępnymi rezerwami netto ujętymi w bilansie. Obecnie Spółka posiada 8 735 000 akcji własnych stanowiących 2,616% kapitału zakładowego.

 

Podczas sesji nadzwyczajnej Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy udzieliło również Zarządowi uprawnienia do podwyższenia kapitału zakładowego, z wyłączeniem praw opcji, zgodnie z art. 2443 i 2441 ust. 4 włoskiego kodeksu cywilnego.

 

W tym względzie należy również zauważyć, że Rada Nadzorcza nie ma zamiaru od razu korzystać z takich uprawnień, ale raczej zamierza zastrzec możliwość szybkiego i elastycznego dostępu do niezbędnych środków finansowych, aby wykorzystać możliwości rynkowe w kontekście stałego wzrostu Grupy i rozwoju międzynarodowego.

 

Podczas sesji nadzwyczajnej Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło również poprawkę do art. 6 Regulaminu dotyczącego wprowadzenia mechanizmu zwiększonych praw do głosowania zgodnie z art. 127.

 

Poprawka ma na celu wspieranie stabilnej i lojalnej własności poprzez promowanie średnio- i długoterminowych inwestycji w Brembo w celu wsparcia rozwoju organicznego i nieorganicznego Grupy.

 

Uchwała wejdzie w życie z dniem zarejestrowania ustawowej zmiany w Rejestrze Spółek w Bergamo. W tym dniu procedury operacyjne związane z przestrzeganiem zwiększonego mechanizmu praw głosu zostaną udostępnione w specjalnej sekcji korporacyjnej strony internetowej.

 

Źródło: Brembo

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).