Branża warsztatowa a gospodarka – analiza motowarsztat.pl | MOTOFAKTOR

Branża warsztatowa a gospodarka - analiza motowarsztat.pl

person Redakcja 10/02/2023

Stan rynku oraz zmiany, jakie czekają na mechaników w kolejnych latach, analizują eksperci programu motowarsztat.pl.

 

Najczęściej wykonywane naprawy

Zakres usług oferowanych przez poszczególne warsztaty różni się oczywiście w zależności od umiejętności mechaników lub narzędzi, jakimi dysponują. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych, najczęściej wykonywanych serwisów. Producent oprogramowania motowarsztat.pl jako jedne z najczęściej realizowanych w 2022 roku zleceń wymienia diagnostykę komputerową, wymianę opon, wymianę oleju i filtrów, serwis klimatyzacji, wymianę rozrządu, wymianę klocków hamulcowych, sprawdzenie stanu technicznego auta, wymianę sprzęgła, wymianę świec.

 

Przemysław Cholewa, CEO aplikacji motowarsztat.pl
Przemysław Cholewa, CEO aplikacji motowarsztat.pl

Do najtańszych usług aktualnie należą zlecenia dotyczące serwisu pojazdu: wymiana płynów czy ustawienie świateł, ponadto wymiana filtra powietrza, wymiana akumulatora, wymiana filtra paliwa, wymiana kół. Najdroższe natomiast są usługi naprawcze, np. regeneracja silnika oraz te wymagające dużego nakładu pracy jak wymiana sprzęgła lub rozrządu – podsumowuje Przemysław Cholewa, CEO aplikacji motowarsztat.pl.

 

Według danych motowarszat.pl średni czas wykonania usługi warsztatowej w 2022 r. wyniósł 1h 20min, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że został wyliczony spośród wszystkich wykonywanych usług, tak więc może to być od około 30 min w przypadku zwykłej diagnostyki komputerowej do kilku godzin w przypadku np. wymiany sprzęgła.

Jakie marki najczęściej odwiedzają warsztaty?

Choć powszechnie znany żart mówi, że zloty właścicieli Alfa Romeo odbywają się w warsztacie, nie ma to zbyt wiele wspólnego ze statystykami. Producenci oprogramowania motowarsztat.pl podsumowali liczbę wizyt u mechanika w 2022 r. i okazuje się, że najwięcej zleceń dotyczyło modeli:

 

 

W pierwszej piątce znalazły się również Škoda Fabia oraz Volkswagen Passat.

 

Nie jest natomiast zaskoczeniem, że do warsztatu najczęściej trafiają egzemplarze około 15-letnie. Aut ponad 20-letnich jest w warsztatowych statystykach zdecydowanie mniej, czego powodem jest fakt, że takich pojazdów na polskich drogach ostatnio znacząco ubyło.

Źródło: motowarsztat.pl

Biorąc pod uwagę koszt napraw, najdroższe w serwisowaniu są te najstarsze, blisko 30-letnie auta, do których obecnie nie są produkowane już części zamienne, oraz nowe, 5-letnie i 6-letnie, które w zdecydowanej większości korzystają z szeregu nowoczesnych systemów elektronicznych, których diagnostyka jest skomplikowana, a usunięcie usterki wymaga szerokiej wiedzy i odpowiednich narzędzi, np. testerów diagnostycznych – komentuje Przemysław Cholewa, CEO aplikacji motowarsztat.pl.

Źródło: motowarsztat.pl

Z danych motowarsztat.pl wynika, że najdroższe w naprawach są modele marki BMW. Średni koszt usług dla aut tego koncernu to ok. 1260 zł, przy czym znaczna część tej kwoty – blisko 800 zł, to wartość części. Co nie jest chyba zaskoczeniem – drogie w utrzymaniu okazują się pozostałe marki premium: Mercedes-Benz, Lexus, Volvo i Mini, których średni koszt serwisowania ­ – wg danych motowarsztat.pl – przekracza tysiąc złotych. Do najtańszych w naprawach marek natomiast należą Honda, Toyota, Mazda, SEAT czy Hyundai, dla których średni koszt zlecenia, włącznie z częściami oscyluje w granicach 500 zł.

Jak zmieniają się warsztaty samochodowe?

Rynek motoryzacyjny ewoluuje. Nowe technologie wypierają starszą mechanikę, systemy wspomagania są coraz bardziej zaawansowane, a do tego pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania techniczne jak np. silniki elektryczne czy wodorowe. Dlatego warsztaty muszą nadążać za zamianami, aby nie wypaść z rynku.

 

Obecnie decydującym czynnikiem, wpływającym na pozyskanie klienta nie jest już najniższa cena usług, ale ich jakość i czas naprawy. Widać, że zwiększa się świadomość właścicieli warsztatów, że poziom obsługi może stanowić o wyborze konkretnego warsztatu. Coraz większe jest także zainteresowanie warsztatów rozszerzaniem oferowanych usług o oprogramowanie sprawdzające system e-call oraz diagnostykę aut elektrycznych, których na rynku jest coraz więcej – komentuje Przemysław Cholewa, CEO aplikacji motowarsztat.pl.

 

Wyzwań stojących przed właścicielami warsztatów jest coraz więcej. Z jednej strony trudna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza, wzrost kosztów pracy, rachunków za prąd oraz cen komponentów zmusiły ostatnio wielu do zamknięcia biznesu. Z drugiej strony zmieniające się podejście do mobilności: rozwój odnawialnych źródeł energii, elektromobilność i odchodzenie od tradycyjnych silników spalinowych. Właściciele warsztatów powinni uwzględnić wszystkie te czynniki, planując rozwój swojej działalności w kolejnych latach.

 

Źródło: motowarsztat

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).