Bosch ze stabilnym wzrostem w Polsce | MOTOFAKTOR

Bosch ze stabilnym wzrostem w Polsce

Obroty Grupy Bosch w Polsce wzrosły w 2018 roku o 3% do 5,4 mld zł, natomiast zatrudnienie o 16% do ponad 7400 osób.

Obroty netto Grupy Bosch w Polsce, z uwzględnieniem sprzedaży spółek nieskonsolidowanych i sprzedaży wewnętrznej, wyniosły w 2018 roku 8,6 mld złotych (2 mld euro).

Polska to ważny rynek dla Grupy Bosch - działamy w wielu branżach i w wielu z nich jesteśmy liderem. W Polsce nie tylko sprzedajemy, ale także tworzymy i produkujemy produkty z logo Bosch. W 2019 roku spodziewamy się dalszego pozytywnego rozwoju naszego biznesu, biorąc pod uwagę wyniki, jakie osiągnęliśmy w pierwszym kwartale tego roku.

Prezes Robert Bosch Sp. z o.o. i reprezentant Grupy Bosch w Polsce - Rafał Rudziński

 

W 2018 roku Bosch zainwestował w Polsce ponad 660 mln złotych (156 mln euro). Inwestycje dotyczyły przede wszystkim rozbudowy łódzkich zakładów produkcyjnych firmy BSH i centrów logistycznych we Wrocławiu i Łodzi – centrum logistyczne w Łodzi posiada m.in. magazyn o powierzchni 77 tys. metrów kwadratowych i własną linię kolejową. Bosch w 2018 roku inwestował także w rozbudowę warszawskiego Centrum Kompetencyjnego IT, w którym zatrudnionych jest już około 300 osób.

 

Podstawą rozwoju koncernu są innowacje, które poprawiają jakość życia ludzi na całym świecie. W Polsce Bosch prowadzi prace badawczo-rozwojowe w trzech ośrodkach. W fabryce układów hamulcowych w Mirkowie koło Wrocławia kilkudziesięciu inżynierów pracuje m.in. nad doskonaleniem konstrukcji zbiorników płynu hamulcowego.

 

W 2018 roku działalność w Polsce rozpoczął dział Robert Bosch Engineering and Business Solutions (RBEI), który otworzył w Warszawie swoje europejskie centrum usług. Celem polskiego zespołu spółki jest wsparcie jej działalności w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, a także rozwój oferty usług w takich obszarach jak testy oprogramowania czy budowa maszyn.

 

2018 rok był też kolejnym rokiem wzrostu dla działu Części Samochodowych należącego do sektora Mobility Solutions. W 2018 roku dział dalej rozwijał sieć autoryzowanych warsztatów samochodowych Bosch Car Service, która obecnie zrzesza już ponad 400 autoryzowanych warsztatów i jest największą w Polsce siecią związaną z producentem części zamiennych. Jednocześnie poprzez program Bosch eXtra i platformę wiedzy motoryzacyjnej Klub Eksperta rozwijana była współpraca z rynkiem niezależnych warsztatów samochodowych. 2018 był również kolejnym rokiem wzrostu sprzedaży w fabryce układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia. Fabryka inwestowała w rozwój nowej linii produkcyjnej układów hamulcowych nowej generacji (iBooster) oraz wzmocnienie działu badań i rozwoju, który obecnie zatrudnia już blisko 60 inżynierów.

 

W roku 2019 Bosch spodziewa się osłabienia koniunktury gospodarczej. Pomimo trudnej sytuacji rynkowej w branżach i regionach istotnych dla Grupy Bosch, koncern spodziewa się osiągnąć w bieżącym roku wynik lepszy od ubiegłorocznego. Niezależnie od krótkoterminowych prognoz ekonomicznych, Grupa Bosch intensyfikuje swoje działania na rzecz ochrony klimatu i poprawy jakości powietrza.

Zmiany klimatyczne to nie science-fiction. One zachodzą w świecie realnym. Jeżeli chcemy traktować poważnie ustalenia paryskiego porozumienia w sprawie klimatu, ich realizacja nie może być celem długoterminowym. Musimy działać już teraz. Czujemy się zobowiązani wobec mieszkańców miast, którzy domagają się dobrej jakości powietrza. Jako liderzy innowacji, chcemy dostarczać technologicznych odpowiedzi na pytania związane z ekologią.

prezes zarządu Robert Bosch GmbH, na konferencji w niemieckim Renningen, poświęconej prezentacji wyników koncernu za ubiegły rok - dr Volkmar Denner

 

Dlatego Bosch intensyfikuje swoje dotychczasowe działania mające na celu redukcję emisji CO2.

Jesteśmy pierwszym dużym przedsiębiorstwem przemysłowym, które zrealizuje ambitny cel, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 w ciągu zaledwie roku. Od roku 2020 Bosch nie będzie już pozostawiał po sobie śladu węglowego. 400 lokalizacji Bosch na całym świecie w 2020 roku będzie klimatycznie neutralnych.

- dr Volkmar Denner

 

Bosch postawił sobie także bardzo ambitny cel dotyczący jakości powietrza.

Chcemy zredukować do zera negatywny wpływ transportu na jakość powietrza. Dlatego nie koncentrujemy się wyłącznie na tym, co znajduje się pod maską samochodu.

- dr Volkmar Denner

 

Projekt koncernu opiera się na trzech filarach: Bosch rozwija niskoemisyjne technologie napędowe, wspólnie z lokalnymi władzami prowadzi projekty mające na celu poprawę płynności ruchu drogowego w miastach i wdraża programy zarządzania mobilnością swoich pracowników.

 

Źródło: Bosch

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).