Bosch rozpoczyna seryjną produkcję ogniw paliwowych | MOTOFAKTOR

Bosch rozpoczyna seryjną produkcję ogniw paliwowych

person Adrian Januszkiewicz 20/05/2019

Bosch wkracza na rynek mobilnych ogniw paliwowych, a także przygotowuje przełom w tej technologii, przeznaczonej do pojazdów ciężarowych i osobowych.

Jednym z kluczowych elementów jest stos, który jako serce ogniwa przekształca wodór w energię elektryczną. W celu dalszego rozwijania i produkcji stosów, Bosch podjął współpracę z Powercell Sweden AB, szwedzkim producentem stosów ogniw paliwowych. Zgodnie z umową obaj partnerzy będą wspólnie opracowywać produkcję seryjną stosów na bazie ogniwa polimerowo-elektrolitowego (PEM). Bosch będzie następnie produkować stosy na licencji z przeznaczeniem na globalny rynek motoryzacyjny. Stos będzie uzupełniał portfolio Bosch w zakresie komponentów do ogniw paliwowych i zostanie wprowadzony na rynek najpóźniej w 2022 roku.

W dziedzinie ogniw paliwowych Bosch ma już silną pozycję, a kooperacja z Powercell czyni ją jeszcze silniejszą. Technologia masowej produkcji jest jedną z naszych mocnych stron. Teraz podejmiemy się tego zadania z determinacją i rozwiniemy ten rynek. dr Stefan Hartung członek zarządu Bosch i przewodniczący działu Mobility Solutions

 

W dłuższej perspektywie działalność związana z produkcją mobilnych ogniw paliwowych jest dla Bosch warta potencjalnie miliardy euro. Szacuje się, że do 2030 roku aż 20 procent wszystkich pojazdów elektrycznych na świecie będzie zasilanych ogniwami paliwowymi.

Dzięki połączeniu siły i kompetencji, Bosch zapewni naszej technologii ogniw paliwowych szansę na zdobycie przyczółku na rynku motoryzacyjnym. Nie wyobrażamy sobie lepszego partnera niż Bosch. Per Wassén dyrektor generalny Powercell

Technologia ogniw paliwowych do pojazdów ciężarowych i osobowych

Bosch widzi najlepsze możliwości szerokiego stosowania technologii ogniw paliwowych na rynku pojazdów ciężarowych. Wymagania flotowe Unii Europejskiej dla pojazdów ciężarowych przewidują zmniejszenie emisji CO2 średnio o 15 procent do 2025 r. oraz o 30 procent do 2030 r. Zdaniem Boscha, cel ten można osiągnąć jedynie poprzez rosnącą elektryfikację napędu. Ogniwo paliwowe może tutaj odgrywać decydującą rolę. Począwszy od pojazdów użytkowych, napędy wykorzystujące ogniwa paliwowe Bosch będą w coraz większym stopniu trafiać również do samochodów osobowych. Aby tak się stało, koszt systemów ogniw paliwowych musi być sukcesywnie obniżany. Najdroższą pozycją jest stos, który stanowi prawie dwie trzecie całkowitego kosztu systemu ogniw paliwowych.

Dzięki masowej produkcji i rozpowszechnieniu tej technologii na rynku, Bosch skorzysta z efektu skali i obniży koszty. dr Stefan Hartung

 

Koszty muszą także ulec zmniejszeniu w odniesieniu do wodoru. Obecnie ten nośnik paliwa jest produkowany głównie do zastosowań przemysłowych w cenie, która często przekracza pięć euro za kilogram. Wraz ze wzrostem produkcji cena powinna być niższa. Jeden kilogram wodoru zawiera tyle samo energii co 3,3 litra oleju napędowego. Na 100 kilometrów nowoczesna 40-tonowa ciężarówka potrzebuje od dziewięciu do dziesięciu kilogramów wodoru.

Bosch jako dostawca systemów z szerokim portfolio

Wodór można wytwarzać w sposób neutralny dla klimatu z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej. Różne przedsiębiorstwa przemysłowe pracują nad udoskonaleniem tego procesu. Ponadto w Niemczech istnieje już mała sieć ponad 60 stacji napełniania wodorem, a liczba ta ma wzrosnąć. Zbiornik na wodór można napełnić sprężonym gazem w ciągu zaledwie kilku minut. W ogniwach paliwowych, których kilka połączonych ze sobą tworzy stos, wodór reaguje z tlenem.

 

Końcowym rezultatem – oprócz wody jako produktu ubocznego – jest energia elektryczna. Może być ona wykorzystana do ładowania akumulatora w pojeździe lub do bezpośredniego zasilania silnika elektrycznego. Elastycznie łącząc ze sobą dwa lub więcej stosów, można zaspokoić wymagania energetyczne wszystkich rodzajów pojazdów, od samochodów osobowych po duże pojazdy ciężarowe.

 

Zatrudniając 60 pracowników, firma Powercell stopniowo przechodzi od ręcznej produkcji stosów ogniw paliwowych do produkcji półautomatycznej. Powercell opracował najnowocześniejszą technologię ogniw paliwowych, a jego stosy zapewniają moc do 125 kilowatów. Firma ta, z siedzibą w Göteborgu w Szwecji, została wydzielona z Grupy Volvo w 2008 roku. Dostarcza już ogniwa paliwowe do wykorzystania jako prototypy w ciężarówkach i samochodach osobowych.

 

Bosch również ma duże doświadczenie w technologii ogniw paliwowych. Dostawca technologii i usług postrzega siebie jako dostawcę systemów i ma już w portfolio szeroką gamę komponentów do ogniw paliwowych z przeznaczeniem do pojazdów ciężarowych i osobowych. Należą do nich m.in. sprężarka powietrza z elektroniką mocy oraz jednostka sterująca z czujnikami.

Dalsza współpraca także w zakresie stacjonarnych ogniw paliwowych

Bosch jest już aktywnie zaangażowany nie tylko w ogniwa paliwowe PEM, ale także w tzw. ogniwa paliwowe ze stałym elektrolitem tlenkowym (SOFC). Od połowy ubiegłego roku Bosch współpracuje z brytyjskim specjalistą Ceres Power w celu dalszej modernizacji technologii SOFC do zastosowań takich jak lokalne zasilanie fabryk i centrów obliczeniowych. Ideą technologii jest stworzenie małych elektrowni w miastach, a także na obszarach przemysłowych. Ponieważ te znormalizowane instalacje są bardzo elastyczne w stosowaniu, będą w stanie lepiej pokryć szczytowe zapotrzebowanie na prąd. W przyszłości jeden moduł SOFC ma generować 10 kilowatów energii elektrycznej. Tam, gdzie jest większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, można łączyć dowolną liczbę modułów o tej samej mocy wyjściowej.

 

Źródło: Bosch

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).