Bosch: fabryka półprzewodników w Dreźnie | MOTOFAKTOR

Bosch: fabryka półprzewodników w Dreźnie

person Adrian Januszkiewicz 28/06/2018

W Dreźnie wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki półprzewodników Bosch, które będą stosowanie w motoryzacji i IoT.

Położenie kamienia węgielnego w Dreźnie to kolejny ważny krok w historii budowy przez Grupę Bosch innowacyjnej fabryki półprzewodników: już pod koniec 2019 roku kompleks ma być gotowy na przyjęcie pierwszych maszyn produkcyjnych.

Kładziemy dziś kamień węgielny pod budowę innowacyjnej fabryki półprzewodników, wnosząc tym samym wkład w poprawę jakości życia ludzi oraz ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Półprzewodniki to technologia o kluczowym znaczeniu dla koncepcji Internetu rzeczy oraz przyszłej mobilności. Półprzewodniki stosowane w sterownikach samochodów umożliwiają np. zautomatyzowaną, oszczędną jazdę, a także optymalną ochronę pasażerów. dr Dirk Hoheisel członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH

 

W Dreźnie Grupa Bosch wybuduje swoją drugą po Reutlingen fabrykę półprzewodników w Niemczech. Pozwoli to przedsiębiorstwu rozszerzyć moce produkcyjne i umocnić pozycję konkurencyjną na światowym rynku. Półprzewodniki znajdują coraz więcej zastosowań w obszarach Internetu rzeczy oraz mobilności. Według instytutu badań rynkowych Gartner światowa sprzedaż półprzewodników wzrosła tylko w 2017 roku o około 22 procent.

Inwestycja przebiega zgodnie z planem. W fazie budowy wywieziemy około 7 500 ciężarówek ziemi, położymy około 80 kilometrów rur i zużyjemy ponad 65 000 ton sześciennych betonu. Produkcja pilotażowa ruszy prawdopodobnie pod koniec 2021 roku, po zakończeniu fazy rozruchu. W tym celu na działce o powierzchni liczącej około 100 000 metrów kwadratowych - odpowiadającej pod względem wielkości 14 boiskom piłkarskim - zostanie wzniesiony kilkupiętrowy budynek, obejmujący część biurową i produkcyjną, o całkowitej powierzchni użytkowej wynoszącej prawie 72 000 metrów kwadratowych. Do obsługi wysoce zautomatyzowanej produkcji układów scalonych zostanie zatrudnionych około 700 pracowników, których zadaniem będzie planowanie produkcji, zarządzanie nią i nadzorowanie. Mieści się w tym także dalsze rozwijanie procesów produkcyjnych oraz analiza danych z produkcji w ramach globalnej organizacji produkcyjnej. Otto Graf przyszły dyrektor fabryki w Dreźnie

Ośrodek gospodarki Saksonia: motor rozwoju mikroelektroniki w Europie

Decyzja podjęta przez Grupę Bosch to ważny kamień milowy. Budowa nowej fabryki półprzewodników w naszym landzie stworzy kolejne atrakcyjne miejsca pracy, wzmocni znaczenie Saksonii jako ośrodka gospodarczego i pozytywnie wpłynie na Niemcy oraz całą Europę. Przedsięwzięcie znacząco przyczyni się do tego, że cały europejski przemysł będzie mógł odgrywać ważną rolę przy produkcji przyszłych innowacyjnych technologii. Michael Kretschmer premier Wolnego Kraju Saksonii
Inwestycja w ten ważny projekt jest wyrazem zaufania do Saksonii, jej ludności i stworzonej tutaj sieci powiązań pomiędzy działalnością badawczą a gospodarką, a także do potencjału innowacyjności, jakim dysponujemy. Bosch wybrał Drezno, jako siedzibę nowej fabryki, po przeprowadzeniu analizy miast na całym świecie. Stolica landu posiada doskonały klaster mikroelektroniczny. dr Dirk Hoheisel

 

Drezno wyróżnia się dobrą infrastrukturą, skoncentrowaniem na niewielkim obszarze i dobrymi połączeniami. Klaster obejmuje firmy dostarczające produkty i usługi, producentów zastosowań, a także uniwersytety dysponujące odpowiednią wiedzą technologiczną.

W ścisłej współpracy z firmami produkującymi półprzewodniki oraz szkołami wyższymi zamierzamy umocnić konkurencyjność technologii półprzewodnikowych nie tylko w Niemczech, ale także w całej Europie. dr Dirk Hoheisel

Półprzewodniki: technologia o kluczowym znaczeniu dla Internetu rzeczy

Proces produkcji półprzewodnikowych układów scalonych bazuje na okrągłych płytkach krzemowych nazywanych waflami. Im większa średnica wafli, tym więcej układów scalonych można wyprodukować w jednym cyklu technologicznym. Między innymi z tego powodu Bosch po raz pierwszy zastosuje w swojej nowej fabryce technologię produkcji wafli o średnicy 300 mm. W porównaniu do stosowanych technologii 150 i 200 mm, technologia 300 mm umożliwia osiągnięcie lepszego efektu skali. Półprzewodniki są najmniejszymi obwodami scalonymi o wielkościach liczonych w ułamkach mikrometra. Ich produkcja jest złożonym procesem trwającym kilka tygodni i składającym się z setek pojedynczych czynności. Produkcja odbywa się w pomieszczeniach o najwyższym standardzie czystości i jest w pełni zautomatyzowana, ponieważ nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń w otoczeniu mogłyby uszkodzić układy.

Zintegrowana produkcja: 22 tony danych dziennie dla jeszcze wyższej jakości

Produkcja półprzewodników należy do prekursorów produkcji zintegrowanej. W fabryce będą generowane dane o objętości odpowiadającej 500 stronom tekstu na sekundę – w ciągu dnia dałoby to ponad 42 miliony kartek zadrukowanego papieru ważących 22 tony. Dlatego przy produkcji układów scalonych w przyszłej fabryce szczególną rolę będzie odgrywać sztuczna inteligencja: wysoce zautomatyzowane maszyny produkcyjne same analizują dane z procesów w celu optymalizacji produkcji. Pomaga to poprawić jakość układów scalonych oraz obniżyć koszty produkcji.

 

Inżynierowie zarządzający planowaniem i procesami także mają dostęp do tych danych i mogą przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami półprzewodnikowymi lub odpowiednio ograniczyć tolerancje w produkcji.

Do obsługi tej zintegrowanej i zautomatyzowanej produkcji szukamy kreatywnych umysłów - przede wszystkim specjalizujących się w technologii półprzewodników, np. inżynierów ds. procesu produkcyjnego, matematyków, ale także programistów. Otto Graf

 

Wielu nowych pracowników do nowej fabryki w Dreźnie już zatrudniono, mimo to nadal utrzymuje się duże zainteresowanie kandydatów.

Wiodący producent półprzewodników z 45-letnim doświadczeniem

Bosch produkuje układy scalone półprzewodnikowe od ponad 45 lat i w różnych wersjach, przede wszystkim jako układy zaprojektowane do realizacji określonych zadań (ASIC). W swojej fabryce układów scalonych w Reutlingen Bosch produkuje obecnie układy ASIC, półprzewodnikowe elementy mocy oraz czujniki mikromechaniczne (MEMS). Układy ASIC produkcji Bosch są stosowane w pojazdach od roku 1970. Są one zaprojektowane pod kątem określonych zadań i odpowiadają przykładowo za działanie sterownika silnika lub systemu poduszki powietrznej W 2016 roku w każdym nowo wyprodukowanym samochodzie znajdowało się średnio ponad 9 układów scalonych Bosch.

Źródło: Bosch

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).