Bosch dostarcza wyposażenie fabryczne do produkcji akumulatorów | MOTOFAKTOR

Bosch dostarcza wyposażenie fabryczne do produkcji akumulatorów

person Joanna Piszcz 18/08/2021

Do 2025 r. Bosch zamierza osiągnąć roczną sprzedaż wyposażenia fabrycznego do produkcji akumulatorów na poziomie 250 milionów euro.

Bosch łączy swoje kompetencje w zakresie budowy maszyn i oferuje firmom wyposażenie fabryczne do produkcji akumulatorów z jednego źródła – od pojedynczych komponentów, poprzez oprogramowanie po kompletne linie montażowe. Jednym z pilotażowych klientów jest firma Webasto, która wyposaża swoje fabryki akumulatorów w technologię Bosch.

 

Rozpoczynając działalność na tym polu, Bosch zamierza zwiększyć wartość dodaną w budowie maszyn i do 2025 roku wygenerować roczną sprzedaż wyposażenia do produkcji akumulatorów w wysokości około 250 milionów euro. Bosch wykorzystuje swoją wiedzę produkcyjną również we własnych zakładach. W fabryce w Eisenach w Niemczech Bosch rozpoczyna teraz produkcję seryjną akumulatorów 48-woltowych drugiej generacji. Firma zainwestuje w tym roku 70 milionów euro w rozszerzenie produkcji na miejscu.

Rynek akumulatorów rośnie nawet o 25 procent rocznie

Rynek jest ogromny: eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe wzrośnie z około 200 GWh w 2019 roku do ponad 2000 GWh do 2030 roku (źródło: BMWi, 2021). Obecnie ponad 60 proc. tego zapotrzebowania przypada na elektromobilność (źródło: VDMA, 2020). Bosch oferuje rozwiązania od 48-woltowej łagodnej hybrydyzacji po w pełni elektryczne napędy i ogniwa paliwowe.

 

Firma ma doświadczenie w opracowywaniu akumulatorów zarówno do samochodów, jak i do rowerów z napędem elektrycznym, elektronarzędzi i urządzeń kuchennych oraz ma rozległą wiedzę produkcyjną. Bosch zamierza wykorzystać tę wiedzę, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.

Zakładamy, że globalny rynek akumulatorów będzie rósł nawet o 25 procent każdego roku. Bosch dokłada wszelkich starań, aby sprostać temu zapotrzebowaniu. Rolf Najork członek zarządu Bosch odpowiedzialny za technikę przemysłową

Webasto stawia przy produkcji akumulatorów na rozwiązania Bosch

Webasto jest jednym z pionierów w produkcji akumulatorów. Firma zajmuje się elektromobilnością od 2016 roku i oprócz nagrzewnic wysokonapięciowych i rozwiązań do ładowania, koncentruje się również na systemach baterii do pojazdów zelektryfikowanych. Produkcja akumulatorów w zakładzie Webasto w Schierling w Niemczech jest modelowym przykładem dla nowych zakładów produkcyjnych, na przykład w Dangjin w Korei.

 

Zadaniem firmy Bosch jest dostarczanie zautomatyzowanych linii montażowych do spawania i klejenia ogniw akumulatora. W tym celu są łączone różne funkcje produkcji modułowej: czyszczenie ogniw z kontrolą przyjmowania, proces układania, specjalny proces spawania laserowego oraz kontrola końcowa na linii w celu zapewnienia jakości.

 

Roboty automatycznie układają stosy ogniw w dwuetapowym procesie składającym się z technologii dozowania i spawania laserowego. Dzięki kompleksowej koncepcji bezpieczeństwa możliwe jest wykonanie elektrycznego połączenia modułu akumulatora za pomocą wysoce dynamicznego i precyzyjnego procesu spawania laserowego.

Zakłady Bosch: know-how w zakresie akumulatorów

Bosch opiera się na własnej technice przemysłowej, również w swoich zakładach. Fabryka w Eisenach produkuje 48-woltowe akumulatory do hybrydyzacji samochodów osobowych. W pojazdach z silnikami spalinowymi takie akumulatory zapewniają niższą emisję spalin, zwłaszcza w miastach, oraz redukują zużycie paliwa i wydzielanie CO2 nawet o 15 proc.

 

Teraz do produkcji seryjnej w Eisenach wchodzi druga generacja baterii. Ponad 90 elementów przechodzi podczas produkcji przez 100 etapów procesu. Elektryczny „wiatr w plecy” do rowerów pochodzi z Węgier: od 2015 roku fabryka Bosch w Miszkolcu produkuje wysokowydajne akumulatory do rowerów z napędem elektrycznym, które odznaczają się większym zasięgiem i długą trwałością. Zanim akumulatory wraz z napędem i wyświetlaczem zostaną połączone w doskonale zsynchronizowany system roweru z napędem elektrycznym, proces produkcyjny musi przejść około 20 etapów.

 

Obejmują one kontrolę wstępną ogniw, montaż modułów i pakietów oraz integrację z systemem zarządzania akumulatorem. W pełni zautomatyzowana produkcja na miejscu zapewnia wysokie standardy jakości, maksymalne bezpieczeństwo akumulatorów i stabilne łańcuchy dostaw dla producentów rowerów z napędem elektrycznym. Bosch zaprezentuje swoje rozwiązania dla elektromobilności na targach IAA Mobility w Monachium (7-12 września).

Bosch oferuje producentom „full service“

Przy budowie fabryk firma Bosch służy jako generalny wykonawca oraz dostawca poszczególnych komponentów i rozwiązań softwarowych. Bosch opracowuje instalacje, maszyny, sprzęt i oprogramowanie do produkcji modułów i pakietów akumulatorów, które są zbudowane z ogniw cylindrycznych, pryzmatycznych lub kieszeniowych i są używane w pojazdach elektrycznych.

 

Procesy skręcania, spawania i klejenia służą do trwałego łączenia ogniw ze sobą. W zależności od wymagań, Bosch może dostarczyć częściowo lub całkowicie zautomatyzowane linie. Bosch oferuje także technologie napędu i sterowania, inteligentnie zaprojektowane stanowiska pracy ręcznej, systemy zarządzania produkcją (MES) do planowania produkcji oraz oprogramowanie do łączenia maszyn i systemów w sieć.

 

Źródło: Bosch

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).