BMW Group otwiera centrum kompetencji w zakresie produkcji ogniw akumulatorowych | MOTOFAKTOR

BMW Group otwiera centrum kompetencji w zakresie produkcji ogniw akumulatorowych

Jesienią BMW Group otworzy w Parsdorfie centrum kompetencji w zakresie produkcji ogniw akumulatorowych (Cell Manufacturing Competence Centre, CMCC).

 

Obecnie, po zakończeniu procedury zatwierdzania kontroli imisji, spełnione zostały warunki do uruchomienia przedseryjnej produkcji ogniw do akumulatorów litowo-jonowych w centrum kompetencji w Parsdorf koło Monachium. Na powierzchni około 15 000 m2 BMW Group przeprowadzi industrializację przyszłych generacji wysokowydajnych ogniw akumulatorowych. Linia pilotażowa w centrum kompetencji pozwala w pełni przeanalizować i zrozumieć procesy tworzenia łańcucha wartości ogniwa. Pomóc ma to przyszłym dostawcom w produkcji ogniw zgodnie z wytycznymi firmy, a tym samym w dalszej optymalizacji produkcji ogniw akumulatorowych pod względem jakości, wydajności i kosztów. Firma obecnie wyklucza własną produkcję ogniw akumulatorowych na skalę przemysłową.

 

Dzięki centrum kompetencji w zakresie produkcji ogniw akumulatorowych w Parsdorfie robimy kolejny konsekwentny krok w kierunku dogłębnej analizy całego procesu tworzenia łańcucha wartości dla ogniw akumulatorowych. Po skutecznej implementacji centrum kompetencji ogniw akumulatorowych, BCCC, skupiamy się teraz na procesach produkcyjnych. Zabezpieczamy możliwość produkcji ogniw do akumulatorów litowo-jonowych pod względem jakości, wydajności i kosztów z perspektywy produkcji na skalę przemysłową – powiedział Markus Fallböhmer, kierownik produkcji silników i napędów elektrycznych w BMW Group.

 

Rozłożone w czasie uruchomienie produkcji na linii pilotażowej od jesieni

Inwestycje związane z pierwszym etapem rozbudowy centrum kompetencji w zakresie produkcji ogniw akumulatorowych wynoszą około 170 milionów euro. W oddziale w Parsdorfie zatrudnionych ma zostać około 80 pracowników. Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii oraz Bawarskie Ministerstwo Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii wspierają ten projekt w ramach europejskiego procesu dofinansowania IPCEI (Important Projects of Common European Interest).

 

Ze względu na złożoną technologię uruchomienie produkcji ogniw akumulatorowych przebiega etapami. Rozpoczęcie produkcji w CMCC ma nastąpić jesienią. W pierwszej fazie rozruchu instalowany i uruchamiany jest sprzęt do produkcji elektrod. Tutaj surowce takie jak grafit czy tlenki niklu do elektrod akumulatorów są dozowane i mieszane. Po tym następuje powlekanie metalowych folii i końcowe zagęszczanie.

 

W drugiej fazie instalowany jest sprzęt do późniejszego montażu i formowania ogniw. Tam elektrody wraz z innymi elementami są przerabiane na ogniwa akumulatorowe, formowane i testowane pod kątem jakości. Cały proces uruchomienia trwa około roku. W przyszłym roku w centrum kompetencji rozpocząć ma się seryjna produkcja ogniw akumulatorowych.

 

Kompetencje w zakresie produkcji ogniw dla Nowej Klasy

W Parsdorfie trwają prace nad innowacyjnymi procesami produkcyjnymi i urządzeniami, które mogą być wykorzystywane także w produkcji seryjnej. BMW Group produkuje tam wzory ogniw akumulatorowych dla następnej generacji technologii akumulatorowej, która będzie wykorzystywana w Nowej Klasie. Wraz z Nową Klasą firma dokonuje wielkiego technologicznego skoku w dziedzinie napędu elektrycznego. Gęstość energii w przyszłej generacji ogniw litowo-jonowych ma być znacznie zwiększona przy jednoczesnej redukcji kosztów zużycia materiałów i produkcji. CMCC ma mieć w tym swój istotny udział. W związku z tym działalność w Parsdorfie ma być prowadzona dzięki energii elektrycznej wytwarzanej w sposób odnawialny, produkowanej między innymi przez systemy fotowoltaiczne na dachu budynku. Miejsca parkingowe w parkingu wielopoziomowym są wyposażone w stacje ładowania.

 

Dzięki CMCC uzupełniamy nasze umiejętności w całym łańcuchu wartości, od opracowania ogniwa akumulatora, poprzez produkcję modułów i komponentów napędowych, aż po instalację w pełni zmontowanych akumulatorów wysokonapięciowych w naszych fabrykach. Analogicznie do BCCC w dziedzinie badań nad ogniwami niemal seryjna produkcja w Parsdorfie stworzy przykład dla produkcji ogniw akumulatorowych. Dzięki temu eksperci BMW Group mogą na bieżąco dyskutować z producentami ogniw i optymalizować procesy i technologie – mówi Markus Fallböhmer, kierownik produkcji silników i napędów elektrycznych w BMW Group.

 

Łańcuch wartości akumulatorów w zasięgu wzroku

BMW Group pozyskuje ogniwa akumulatorowe od wiodących producentów. Dalsze tworzenie wartości odbywa się u producenta samochodów, tj. przygotowanie ogniw, produkcja modułów i akumulatorów wysokonapięciowych. Produkcja komponentów do napędów elektrycznych odbywa się w wielu miejscach w sieci produkcyjnej BMW Group. Na przykład akumulatory wysokonapięciowe, moduły akumulatorów i komponenty są produkowane w Niemczech w zakładach w Dingolfing, Regensburgu i Lipsku. Kolejne zakłady zajmujące się elektromobilnością znajdują się w fabryce w Spartanburgu w Stanach Zjednoczonych oraz w spółce joint venture BMW Brilliance Automotive w Chinach.

 

 

Źródło: BMW Group

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).