Bilstein: ważny sprawdzian przyczepności kół do drogi | MOTOFAKTOR

Bilstein: ważny sprawdzian przyczepności kół do drogi

person Redakcja 18/06/2018

Po raz kolejny Bilstein zapewnia polskim kierowcom bezpłatną kontrolę amortyzatorów przed wakacjami za pomocą mobilnego testera zawieszenia.

Z roku na rok, co potwierdzają statystki, podnosi się poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Według danych policji w 2017 roku doszło do 32 760 wypadków, ich najczęstszą przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Tylko w 121 przypadkach winę przypisano złemu stanowi technicznemu pojazdów.

Decydującym czynnikiem w obszarze bezpieczeństwa na drodze pozostaje człowiek, dopiero na drugim i trzecim miejscu wymienić można infrastrukturę oraz pojazd. Jednak nawet najlepszy kierowca nie wykona skutecznego manewru, gdy stan techniczny pojazdu daleki będzie od ideału. Jednym z kluczowych tu elementów jest zawieszenie, w tym amortyzatory, sprężyny i elementy mocowania. Ich rolą jest zarówno utrzymanie wybranego toru jazdy, jak i zapewnienie optymalnej drogi hamowania. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce

 

Biorąc pod uwagę średni wiek parku samochodów osobowych w Polsce, który według różnych źródeł wynosi 12-15 lat, przyczyn części wypadków drogowych można upatrywać w ich stanie technicznym. Malejąca wartość rynkowa pojazdu zniechęca ich właścicieli do regularnych przeglądów i napraw powyżej niezbędnego minimum. Wyniki przeprowadzonych przez Bilstein w dwóch ubiegłych latach testów są jednak pozytywnym zaskoczeniem. Okazało się, że na półtora tysiąca skontrolowanych samochodów, aż 90 procent miało amortyzatory w stanie niezagrażającym bezpieczeństwu na drodze!

 

Do badań wykorzystano mobilny tester zawieszenia Bilstein. Na jego platformie kontrolowana jest przyczepność lewego i prawego koła na tej samej osi. Różnica poniżej 15 procent uznawana jest za wynik bardzo dobry, zaś do 30 procent to poziom akceptowalny. Tej samej wartości nie może przekroczyć różnica pomiędzy przednią i tylną osią po tej samej stronie samochodu.

 

Przekroczenie tych granic kwalifikuje amortyzatory do wymiany. Warto podkreślić, że każdy kierowca otrzymywał wydruk ze szczegółowymi wynikami, a mechanicy z warsztatów, na których terenie prowadzone były badania, zgodnie przyznają, że samochody z usterkami bądź uszkodzeniami powróciły do nich w celu wykonania zalecanych napraw.

Akcję z mobilnym testerem zawieszenia w różnych częściach Polski powtórzymy także w tym roku, na przełomie czerwca i lipca. To dobry czas przede wszystkim ze względu na sezon urlopowy i planowane podróże samochodem. Kierowcy doceniają nie tylko możliwość wykonania bezpłatnych badań, ale także fachowej porady odnośnie eksploatacji amortyzatorów i możliwości poprawy skuteczności ich działania w danym warsztacie. Liczymy, że uzyskane wyniki potwierdzą nasze wcześniejsze doświadczenia i fakt, że wbrew obiegowej opinii dbamy o stan techniczny naszych samochodów. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce

 

Źródło: Bilstein

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).