Bezpieczeństwo przed wakacjami – przygotowanie auta do wyjazdu | MOTOFAKTOR

Bezpieczeństwo przed wakacjami – przygotowanie auta do wyjazdu

Bosch podkreśla, że przygotowanie auta do wyjazdu wakacyjnego powinno objąć przede wszystkim układ hamulcowy.

Na początek warto zastanowić się, co ostatnio podczas jazdy budziło niepokój i jakie naprawy lub przeglądy były wykonywane w minionym roku. W znacznym stopniu ułatwi to pracę mechanikowi, a kierowcy da gwarancję, że niepokojące symptomy zostaną sprawdzone.

Układ hamulcowy

Podczas przedwakacyjnego przeglądu auta należy także zwrócić uwagę na układ hamulcowy. Wpływa on na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a w nowoczesnych pojazdach bezpieczeństwo i komfort podróżujących. Dlatego tak istotna jest dbałość o najdrobniejsze szczegóły podczas prac związanych z tym układem.

 

Sprawdźmy więc, czy klocki nie są zbyt zużyte, tarcze nie są pordzewiałe i czy mają równą powierzchnię cierną, oraz czy płyn hamulcowy nie wycieka. Wszystkie podzespoły układu hamulcowego należy systematycznie kontrolować a w razie stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń niezwłocznie wymienić. Ważne, aby wymiany poszczególnych elementów, zwłaszcza takich jak klocki czy tarcze hamulcowe przebiegały według ustalonych zasad.

Dobrze też skontrolować w jakim stanie jest nasz zestaw rozrządu, a dokładniej jak wygląda pasek rozrządu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ uszkodzenie paska skutkuje natychmiastowym uszkodzeniem silnika i jego bardzo kosztowną naprawą.

Nie zapomnij o:

Sprawdzeniu w jakim stanie są twoje:

 

  • ogumienie (stan opon i ciśnienie, wymiana na letnie, koło zapasowe)
  • poziom płynów: hamulcowego, chłodniczego i do spryskiwaczy, a także poziom oleju silnikowego
  • oświetlenie (pamiętajmy, że wjeżdżając do niektórych krajów, mamy obowiązek wyposażyć się w komplet zapasowych żarówek)
  • wycieraczki (stan po użytkowaniu zimowych, brak uszkodzeń, rozszczelnień)
  • klimatyzacja i filtry (prawidłowe działanie, filtr kabinowy)

Znajomość przepisów

Oprócz dokonania przeglądu auta warto sprawdzić aktualność niezbędnych dokumentów: badania technicznego, ubezpieczenia OC czy AC lub dodatkowych, wymaganych w kraju, do którego jedziemy. Wyjeżdżając za granicę, upewnijmy się, czy mamy obowiązkowe w danym kraju wyposażenie, jak gaśnica (sprawdźmy datę ważności), trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa czy flara sygnalizacyjna. Zapoznajmy się też z lokalnymi przepisami – czy wymagane są np. winiety na autostrady, jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy, czy mamy obowiązek jeździć z włączonymi światłami

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

  • Podczas hamowania nawet niewielki i lekki przedmiot może uderzyć nas z dużą siłą, powodując obrażenia. Warto więc ograniczyć do minimum liczbę przedmiotów leżących luzem w części pasażerskiej.
  • Pamiętajmy o podróżowaniu w pasach bezpieczeństwa (małe dzieci muszą jeździć w specjalnych fotelikach!).
  • Jeśli zabieramy czworonożnego pupila, zadbajmy o jego bezpieczeństwo i komfort.
  • Zawsze zachowujmy ostrożność i zdrowy rozsądek, by szczęśliwie dojechać do celu i wrócić do domu.

 

Dowiedz się więcej o naszych układach hamulcowych na www.hamulcebosch.pl lub odwiedź nasza główną stronę www.motobosch.pl.

 

Artykuł sponsorowany przez Bosch

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).