(Bez)błędny dobór amortyzatorów | MOTOFAKTOR

Katalog doboru na stronie bilstein.com usprawnia znalezienie odpowiedniej referencji amortyzatorów i elementów zawieszenia.

Od lat 60. ubiegłego wieku marka BILSTEIN specjalizuje się w projektowaniu i produkcji amortyzatorów i elementów zawieszenia. Od tego czasu katalog referencji jest stale powiększany nie tylko o fabryczne zamienniki z serii Replacement, ale też alternatywne rozwiązania Performance. Są one zgodne z dopuszczeniami koncernów samochodowych w granicach dalszej modyfikacji. Daje to kierowcy znacznie większy wybór, ale ich dopasowanie do konkretnego egzemplarza pojazdu nie zawsze jest jednoznaczne.

Katalog BILSTEIN obejmuje dziś ponad 100 tysięcy pozycji, zarówno do współczesnych, jak i starszych wiekiem pojazdów. Odnalezienie właściwej, ułatwia ogólnodostępny katalog on-line, który prowadzi niemal krok po kroku. Wstępnym zawężeniem wyników może być ustalenie z właścicielem pojazdu czy decyduje się na serię Replacement, czy Performance. Ale i wówczas otrzymany numer referencji może okazać się błędny, a dostarczony element nie będzie pasować w miejsce zdemontowanego. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w IHR Warszawa, oficjalnego dystrybutora marki BILSTEIN w Polsce

 

Dlaczego tak się dzieje? Powodem może być pewne uproszczenie procesu wyszukiwania nawet przez doświadczonego mechanika, jak też złożona oferta wariantów niektórych producentów samochodów. Dlatego warto dysponować dokładnymi danymi – poza marką, modelem, rokiem produkcji i rodzajem nadwozia – serwisowanego pojazdu. Ich uzupełnieniem powinna być wiedza o pojemności i mocy silnika, skrzyni biegów, rodzaju osi, napędu, rozwiązania zastosowanego w budowie zawieszenia, a nawet wersji wyposażenia.

 

Nawet w dwóch identycznie wyglądających modelach samochodu mogą być użyte na przykład albo klasyczne amortyzatory albo kolumny MacPhersona albo konstrukcje do układu o zmiennej sile tłumienia. Co więcej, różnice sprowadzają się także do średnicy osadzenia, długości skoku koła, bądź sprężyny czy dopuszczonego obciążenia osi. W przypadku niektórych producentów można posiłkować się specjalnym, umieszczonym na tabliczce znamionowej, kodzie.

 

Wskazana przez wyszukiwarkę BILSTEIN referencja zawiera też informacje dotyczące zawartości opakowania. W jednym przypadku mogą to być kompletne zestawy, w innym należy zamówić osobno elementy górnego mocowania, osłony czy odboje. Przeoczenie tego etapu weryfikacji wydłuży czas pobytu samochodu w warsztacie.

Naturalnie amortyzatory należy wymieniać, a więc i zamawiać parami do tej samej osi. Niemniej tu czyha pewna pułapka. Na przykład przy kolumnach MacPherson mamy lustrzane mocowania dla lewej i prawej strony. W katalogu są to dwie różne referencje. Andrzej Wojciech Buczek

 

Źródło: BILSTEIN

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).