Baterie do EV Mercedesa będą powstawać w Jaworze | MOTOFAKTOR

Baterie do EV Mercedesa będą powstawać w Jaworze

Dziewiątą fabrykę baterii do swoich samochodów elektrycznych Mercedes wybuduje w Jaworze przy istniejącej fabryce silników spalinowych.

W ramach promowania elektromobilności firma Mercedes-Benz Cars zbuduje fabrykę akumulatorów w Jaworze, rozszerzając tym samym globalną sieć produkcji akumulatorów do dziewięciu fabryk. Oficjalne ogłoszenie nowej inwestycji marki ze Stuttgartu nastąpiło wczoraj (22.01.2019) po wizycie Markusa Schäfera członka Zarządu Mercedes-Benz Cars w KPRM.

Zelektryfikujemy całe portfolio do 2022 r. i będziemy mogli oferować w każdym segmencie różne zelektryfikowane alternatywy dla naszych klientów. Oznacza to ponad dziesięć w pełni elektrycznych pojazdów. Produkujemy baterie na własną rękę, co uważamy za znaczący czynnik sukcesu w erze mobilności elektrycznej. Po wyprodukowaniu zaawansowanych technologicznie silników stworzymy dodatkową technologię przyszłości w Polsce. Fabryka akumulatorów w Jaworze jest drugą co do wielkości inwestycją w tym nowym zakładzie Mercedes-Benz.

członek Zarządu Mercedes-Benz Cars - Markus Schäfer

 

Zakład budowany w Jaworze będzie produkował czterocylindrowe silniki do pojazdów hybrydowych jak i spalinowych. Będzie to pierwsza fabryka Mercedes-Benz Cars w Polsce i zaoferuje ponad 1 000 miejsc pracy.

Decyzja o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność inwestycyjną, wierzą w talenty pracowników, dostawców, kontraktorów i dobrą współpracę również z instytucjami rządowymi. Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej 4.0, w której Polska odgrywa wiodącą rolę. Tym bardziej cieszy fakt, że w Jaworze będą produkowane nie tylko tradycyjne silniki, ale baterie elektryczne.

premier Polski - Mateusz Morawiecki

 

Produkcja silników w Jaworze rozpocznie się jeszcze w tym roku. Będą one dostarczane do fabryk samochodów Mercedes-Benz w Europie i na całym świecie. Wraz z budową fabryki akumulatorów na istniejącym terenie powstanie około 300 nowych miejsc pracy. Zespół akumulatorów zostanie wyposażony w najnowocześniejsze technologie, a ich produkcja seryjna planowana jest na początek następnej dekady.

Fabryka silników i nowa fabryka akumulatorów w Jaworze są ważnymi elementami naszej globalnej sieci produkcyjnej zespołów napędowych. Dzięki dziewięciu fabrykom w naszej globalnej sieci produkcji akumulatorów jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Stało się jasne, że budowa fabryki silników w Jaworze była dobrą decyzją. Ta historia sukcesu będzie kontynuowana w fabryce baterii. Z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie współpracy z regionem i polskimi kolegami.

szef produkcji Powertrain Mercedes-Benz Cars - Frank Deiss

 

Mercedes-Benz Cars należy do pierwszych i największych firm przemysłowych w Polsce, które zawarły umowy z lokalnymi dostawcami zielonej energii elektrycznej i ciepła. Fabryka silników oraz fabryka akumulatorów będą zasilane energią neutralną pod względem emisji CO2. Tym samym w globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Cars Jawor jest jednym z pionierów.

 

Do tej pory Mercedes-Benz zapewnił już 8 fabryk akumulatorów w 6 lokalizacjach na 3 kontynentach:

 

  • W Kamenz (Niemcy) od 2012 działa fabryka akumulatorów, przy której budowana jest druga, która rozpocznie produkcję wiosną br.;
  • W kompleksie w Untertürkheim (Niemcy) planowane są dwie fabryki akumulatorów;
  • Obecnie Daimler wraz z BAIC, partnerem joint venture, budują fabrykę akumulatorów w Parku Przemysłowym Yizhuang w Pekinie (Chiny);
  • W pobliżu istniejącego zakładu Mercedes-Benz SUV w Tuscaloosa (USA) rozpoczęły się ostatnio prace budowlane fabryki akumulatorów;
  • Wraz z lokalnym partnerem, Thonburi Automotive Assembly Plan (TAAP), trwa budowa fabryki akumulatorów w Bangkoku (Tajlandia).
  • W Sindelfingen (Niemcy) planowana jest kolejna fabryka akumulatorów.

 

Tym samym dzięki zakładowi w Jaworze sieć fabryk akumulatorów Mercedesa wzrośnie do 9 fabryk w 7 lokalizacjach na 3 kontynentach.

 

Do przedsięwzięcia marki ze Stuttgartu odniosła się również PAiH.

Z satysfakcją przyznaję, że dobra i konsekwentna współpraca z inwestorami procentuje. Daimler decyduje o produkcji baterii do samochodów elektrycznych po zaledwie dwóch latach od ogłoszenia budowy fabryki silników spalinowych. To już kolejna, wspierana przez nas, inwestycja sektora elektromobilności. Nad Wisłą powstaje ekosystem producentów i poddostawców tej branży, wyjątkowy na skalę europejską. Tutaj bije serce motoryzacyjnej e-rewolucji.

p.o. prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu - Krzysztof Senger

 

Jak zauważa szef PAIH, elektromobilność należy do wiodących branż wspieranych przez Agencję. W tamtym roku sześć projektów, nad którymi pracowała doczekało się pozytywnej decyzji inwestora. Jednym z nich, i największym w ogóle, była budowa fabryki elementów baterii do e-aut przez belgijską spółkę Umicore. Aktualnie Agencja obsługuje 14 inwestycji z tego sektora, dzięki którym może powstać ponad 3,3 tys. miejsc pracy.

Elektromobilność to obszar, z którego rozwoju najbardziej się cieszymy, bo są to inwestycje zaawansowane technologicznie, ale również mające wpływ na zmianę struktury gospodarki i pozycję Polski jako lidera w tej branży w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Krzysztof Senger

 

Fabryka akumulatorów w Jaworze planuje produkcję ok. 100 tys. sztuk baterii rocznie i rozbudowę istniejącego zakładu produkcyjnego do ok. 20 tys. mkw. Szacuje się, że wartość inwestycji wyniesie ok. 100 mln euro.

 

Źródło: premier.gov.pl/Daimler AG/PAiH

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).