BASF: nagroda za lekkie elementy konstrukcyjne wykonane z EPP | MOTOFAKTOR

BASF: nagroda za lekkie elementy konstrukcyjne wykonane z EPP

person Katarzyna Ciupek 27/11/2013

Wśród elementów dla branży samochodowej wykonanych z tworzywa sztucznego, wyróżnionych podczas ceremonii wręczenia nagród SPE European Automotive Division 2013 w kategorii "Wnętrze pojazdu", znalazła się innowacyjna konsola centralna powstała dzięki wsparciu firmy BASF i jej pianki cząsteczkowej Neopolen.

 

Wspólny projekt prowadzony przez Grupę BMW, firmę BASF i pozostałych partnerów został doceniony podczas „15. edycji konkursu SPE Automotive Division Award 2013.”

 

BMW jest pierwszym na świecie producentem samochodów wykorzystującym piankę polipropylenową jako zewnętrzny materiał wykończeniowy innowacyjnej deski rozdzielczej. Pianka Neopolen P firmy BASF pozwala na zredukowanie masy o 30 proc. w porównaniu do dotychczasowego rozwiązania. Opracowana technologia formowania eliminuje kilka etapów produkcji niezbędnych podczas obróbki tradycyjnej ograniczając go tylko do jednego etapu. Zastosowanie materiału Neopolen przynosi także dodatkowe korzyści, między innymi już w procesie formowania pianki można stworzyć kanały wentylacyjne zapewniające dopływ klimatyzowanego powietrza do tylnej części wnętrza pojazdu.

 

Proces produkcji lekkich elementów konstrukcyjnych zaczyna się od układania podłoża termoplastycznego do formy, gdzie wnęka wypełniana jest cząstkami pianki. Dwa elementy łączone są w całość przy pomocy pary pod wysokim ciśnieniem. Podczas tego etapu poruszające się pręty nakładają gładką powłokę, która ulega trwałemu związaniu z materiałem. Ziarnista struktura prętów i ciepło pary wodnej nadają powłoce odpowiednią teksturę. Dzięki temu wygląd powierzchni jest atrakcyjny i daje poczucie miękkości. W przyszłości koncern BMW zamierza wykorzystywać te lekkie elementy konstrukcyjne do produkcji swoich samochodów. W kolejnym etapie firma dokona wyboru, do których modeli cześć ma trafić w ramach seryjnej produkcji.

 

SPE (Society of Plastics Engineers) Stowarzyszenie Inżynierów Tworzyw Sztucznych jest organizatorem dorocznego konkursu SPE Automotive Division Award, w którym oddział SPE Central Europe przyznaje prestiżowe nagrody za najbardziej innowacyjne i kreatywne osiągnięcia w dziedzinie tworzyw sztucznych dla branży samochodowej.

 

Źródło: BASF

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).