Bardzo szybko reagujemy na potrzeby rynku mikroelektromobilności | MOTOFAKTOR

Bardzo szybko reagujemy na potrzeby rynku mikroelektromobilności

person Adrian Januszkiewicz 21/10/2021

Rozmowa z Tomaszem Przyguckim, właścicielem firmy TrybEco.

Proszę nam coś powiedzieć o firmie TrybEco i dlaczego wzięli Państwo udział w Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi?

Jesteśmy łódzkim start-upem, który zaczął jakiś czas temu zajmować się mikroelektromobilnością, czyli rowerami, skuterami i hulajnogami elektrycznymi opartymi o nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, które mają ułatwić poruszanie się w przestrzeni miejskiej, jak i podmiejskiej. Nasza obecność na Kongresie jest związana głównie z tym, że jako firma prywatna bardzo szybko reagujemy na potrzeby rynku, a one zostały zdefiniowane dość szybko jako brak infrastruktury do parkowania i ładowania, a także elektroniki i systemu zarządzania poruszaniem się tego typu pojazdami. Na Kongresie prezentujemy naszą stację do ładowania, przechowywania i parkowania elektrycznych hulajnóg. Bardzo kompaktową, bardzo tanią i bardzo dostępną. Mam nadzieję, że to pozwoli ją bardzo szybko wdrożyć w wielu miejscach i odpowiedzieć na problem, który powstał w momencie, kiedy ustawodawca określił ostatnie regulacje dotyczące tzw. transportu osobistego, czyli możliwości parkowania, kar za niewłaściwe przechowywanie, a także na potrzeby mieszkańców, którzy zgłaszali od momentu pojawienia się hulajnóg elektrycznych na ulicach w olbrzymiej ilości, że są one dużym problemem, stoją, leżą, czy też tarasują chodniki i przejścia stanowiąc zagrożenie. Nasze stacje są odpowiedzią na to.

Jeśli chodzi o oferowane przez Państwa pojazdy, to są one osobiście przez was serwisowane, czy mają Państwo od tego jakiegoś podwykonawcę?

Produkowane pojazdy serwisujemy osobiście m.in. przez nasz lokalny punkt w Łodzi. Mamy też ponad 100 partnerów w całej Polsce, bo takie było nasze założenie budowania nowego brandu, nowej marki, nowego producenta pojazdów. Te punkty w większości pełnią funkcje serwisowe, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że rower elektryczny jest taki jak każdy inny i tak naprawdę 95% usterek, jakim ulega są takie same jak w zwykłych rowerach. W związku z tym, nawet w tych miejscach, gdzie nie mamy swojego punktu autoryzowanego, autoryzujemy naprawy w zewnętrznych serwisach rowerowych, jeśli spełniają określone standardy.

A jak wygląda kwestia baterii w oferowanych przez Państwa pojazdach? Kto je dostarcza? Kto wymienia? Czy obsługuje je jakaś zewnętrzna firma?

To się zmienia na przestrzeni lat w zależności od możliwości i od stosunku ceny baterii do ceny np. roweru. Te ceny ogniw, jednak wbrew moim przewidywaniom sprzed 3 lat, nie tanieją, a drożeją. Co gorsze wpływa to na ich dostępność, więc im większa potrzeba rynku na dostawę tych baterii, tym mniejsza dostępność i wyższe ceny. Początkowo większość baterii mieliśmy dostarczanych przez łódzką firmę BTO i podłódzką Energie. W tej chwili jednak większość zakupujemy od dostawców azjatyckich, żeby zoptymalizować koszty i pozyskiwać baterie stamtąd gdzie dostępność i cena są najkorzystniejsze.

Czy uważa Pan, że elektryczne jednoślady odegrają jakąś większą rolę w dekarbonizacji transportu w miastach?

Wyobrażam to sobie w ten sposób, że w mieście przyszłości będzie coraz mniej miejsca dla samochodów, co już jest faktem patrząc na duże miasta na zachodzie Europy walczące tym samym problemem, co my teraz. Czy to będą rowery lub hulajnogi elektryczne, które są stosunkowo młodym produktem, czy inne pojazdy transportu osobistego, trudno powiedzieć. Na pewno będziemy szli w kierunku bardzo rozproszonym. Z jednej strony będzie to transport publiczny jak metro, tramwaj itp., a z drugiej strony będziemy się skupiać na tym transporcie jednoosobowym, bo jak się okazało w ostatnim czasie podróżujemy głównie samotnie. Były pomysły na przejazdy grupowe itp., jednak to się nie przyjęło. Myślę, że transport indywidualny jest idealnym uzupełnieniem transportu zbiorowego, a samochód pozostanie tylko i wyłącznie środkiem współdzielonym na potrzeby okazjonalne lub wycieczkowe np. do wyjazdów za miasto.

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).