Axalta: lakiery i pojazdy autonomiczne | MOTOFAKTOR

Axalta: lakiery i pojazdy autonomiczne

person Adrian Januszkiewicz 19/07/2018

Barry Snyder, Axalta Chief Technology Officer, wyjaśnia, w jaki sposób lakiery przyczynią się do rozwoju pojazdów autonomicznych.

Podczas konferencji “Autonomous Car Detroit”, która odbyła się w Michigan (USA) na początku roku, Barry Snyder, Axalta’s Senior Vice President and Chief Technology Officer, wygłosił prelekcję dla ponad 300 specjalistów w dziedzinie pojazdów autonomicznych. Podczas konferencji dyskutowano i wymieniano się pomysłami na temat technologii oraz trendów kształtujących rozwój samochodów autonomicznych.

 

W swojej prelekcji Snyder mówił przede wszystkim o ogromnym znaczeniu, jakie w tej dziedzinie mają lakiery oraz o tym, jak Axalta opracowuje innowacyjne rozwiązania, które będą spełniały wymagania stawiane przez branżę pojazdów autonomicznych.

Musimy skupić się głównie na współczynniku odbicia oraz przepuszczalności właściwej. Obecna technologia umożliwia nam rozwiązanie jedynie niektórych kwestii. Barry Snyder Axalta Chief Technology Officer

 

Snyder wyjaśnił zgromadzonym, że aby pojazdy mogły nawzajem widzieć się na drodze, lakier nadwozia musi odbijać światło. Obecnie system LIDAR o wiele skuteczniej wykrywa pojazdy w jasnych kolorach, co jest związane z wyższym współczynnikiem odbicia światła. Doskonałym przykładem takiego koloru jest Samochodowy Kolor Roku 2018 Axalta – StarLite – o jasnym odcieniu z perłowymi drobinkami, które dodatkowo zwiększają współczynnik odbicia.

 

Inną ważną właściwością lakierów, ułatwiającą pojazdom wykrywanie się nawzajem, jest możliwość niezakłóconego pochłaniania i transmitowania sygnałów świetlnych wysyłanych przez laser. Czujniki będą powlekane tak, aby formuła lakieru umożliwiała przenikanie przez nie sygnałów. Jeśli uda się wprowadzić takie rozwiązanie, producenci samochodów będą mieli większe możliwości w kwestii rozmieszczania czujników i mniejsze ograniczenia podczas projektowania pojazdów w przyszłości.

 

Wygląd pojazdów wciąż ma największe znaczenie dla kupujących. Właśnie dlatego lakiery należy opracowywać z uwzględnieniem nie tylko wysokiego współczynnika odbicia oraz przepuszczalności – kluczowych właściwości z punktu widzenia pojazdów autonomicznych – lecz także atrakcyjnego wyglądu i wytrzymałości. Co więcej, powinny także umożliwiać wprowadzanie wariantów kolorystycznych, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy często poszukują oryginalnych rozwiązań.

Jako producent lakierów firma Axalta jest w pełni zaangażowana w tworzenie takich właśnie rozwiązań. Już dziś staramy się przewidzieć, co przyniesie przyszłość i odpowiednio się na nią przygotować. Barry Snyder

 

Źródło: Axalta

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).