Awarie samochodów i wymiana akumulatorów | MOTOFAKTOR

Awarie samochodów i wymiana akumulatorów

person Redakcja 20/12/2019

Coraz większy i nowocześniejszy park samochodowy, to także duże wyzwanie dla akumulatorów, które wciąż są wysoko na liście najczęstszych awarii.

Ile pieniędzy zostawiamy u mechanika?

W tym roku kierowcy wydawali średnio 1 360 zł na naprawę auta, czyli ponad połowę pensji minimalnej. Wśród kierowców przebadanych na potrzeby raportu dotyczącego napraw [1], aż 65% odwiedziło warsztat samochodowy przynajmniej 1 raz/2 razy w roku, a co trzeci kierowca nawet 3-5 razy w roku. Kto zostawia najwięcej pieniędzy u mechanika?

 

Jak wynika z raportu z największymi wydatkami muszą się liczyć właściciele dużych i drogich aut (najdroższe w naprawie są samochody luksusowe i sportowe). Najmniej pieniędzy u mechanika zostawiają kierowcy użytkujący miejskie, mniejsze samochody. Jednakże koszty są tym wyższe, im starszy jest pojazd – największe wydatki ponoszą osoby jeżdżące samochodami liczącymi 4-10 lat (ok. 1576 zł w skali roku). Jak wynika z raportu, nowoczesne auta (konstruowane w oparciu o najnowsze technologie) wymagają od serwisów samochodowych zaawansowanej wiedzy i droższych narzędzi, a to także wpływa na koszt naprawy.

Akumulatory i awarie

Według europejskich statystyk akumulatory nadal są jedną z głównych przyczyn awarii pojazdów, co naraża kierowców na niewygody (unieruchomienie pojazdu najczęściej w zimowy poranek) i koszty (wymiana/diagnostyka). Współcześnie wyzwaniem dla akumulatorów są bowiem nie tylko temperatury czy usterki w pojeździe (np. niesprawny alternator), ale także nowoczesne auta – bogato wyposażone, pobierające coraz więcej prądu z akumulatora. Jak zatem zaradzić akumulatorowym usterkom?

 

Oprócz konserwacji i diagnostyki warto postawić na dobór odpowiedniego akumulatora. Okazuje się bowiem, że jeśli akumulator jest dobrze dopasowany do potrzeb pojazdu, znacząco zmniejsza się ryzyko jego rozładowania, także w czasie zimy. Dlatego, gdy dojdzie do awarii akumulatora i konieczna jest jego wymiana, należy wybrać właściwy model, który spełnia wymagania producenta pojazdu i jest dopasowany do stylu jazdy (np. jazda miejska).

 

Producenci akumulatorów udostępniają w tym celu łatwe w użyciu wyszukiwarki, jak Exide Battery Finder, czyli narzędzia do szybkiego wyboru odpowiedniego akumulatora, wyposażone w intuicyjny dla użytkownika interfejs.

Dobierz właściwy akumulator

Gama akumulatorów jest naprawdę bogata, a wybór nierzadko trudny. Przykład? Producent akumulatorów Exide i Centra oferuje zarówno akumulatory tradycyjne (np. Centra Plus, Exide Excell), jak i akumulatory do aut z bogatym wyposażeniem (Centra Futura, Exide Premium) lub z systemem Start-Stop, np. Exide EFB  (Enhanced Flooded Battery) i AGM (Absorbent Glass Mat). Akumulatory możemy podzielić także na główne i wspomagające do systemu Start-Stop (np. Exide Auxiliary). Szeroka oferta akumulatorów odzwierciedla złożoność rynku i zapewnia odpowiedni produkt do konkretnego zastosowania, co zmniejsza ryzyko awarii.

Prawdziwą wartością dodaną jest jednak wykorzystanie w akumulatorach węgla jako dodatku chemicznego. Do pojazdów z nowoczesnymi silnikami i z bogatym wyposażeniem elektrycznym Exide proponuje akumulatory Exide Premium Carbon Boost 2.0, które ładują się 2 razy szybciej niż tradycyjne.

Te akumulatory sprawdzą się idealnie w ekstremalnych temperaturach oraz w innych wymagających warunkach. Ponadto technologia Carbon Boost 2.0 zdaje egzamin w ruchu miejskim, w którym wydajność pracy alternatora ładującego akumulator jest bardzo niska. Akumulatory z technologią Carbon Boost 2.0 stanowią także doskonałe usprawnienie pojazdów z tradycyjnym układem napędowym, które potrzebują szybkiego doładowania. Guido Scanagatta Senior Product Manager Transportation w obszarze EMEA w Exide Technologies

 

Akumulatory EFB firmy Exide z formułą Carbon Boost 2.0 wspierają też pojazdy z dużym zapotrzebowaniem na cykliczność, zarówno z systemem Start-Stop, jak i bez niego, oferując dodatkową moc.

Inteligentne alternatory i hamowanie rekuperacyjne w pojazdach z systemem Start-Stop gwarantują optymalny odzysk energii, maksymalną oszczędność paliwa i niską emisję CO2. Dodatkowo akumulatory Exide EFB z formułą Carbon Boost 2.0 do pojazdów z napędem typu Start-Stop mogą wpłynąć na wydłużenie żywotności tradycyjnych układów napędowych. Guido Scanagatta

 

Obie gamy akumulatorów Exide wyróżniają się na rynku wtórnym pod względem wydajności energetycznej. A dzięki oszczędności paliwa i rzadszym wymianom akumulatorów, kierowcy mogą cieszyć się niższymi kosztami użytkowania pojazdów.

 

Źródło: Exide Technologies

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).