Awaria 'dwumasy’ | MOTOFAKTOR

Valeo ma na to kilka sposobów.

Od zestawów konwertujących K4P poprzez oryginalne dwumasowe koła zamachowe (także w zestawach Valeo FullPACK DMF) aż po ostatnią innowację w tej dziedzinie – Valeo Vblade, stosowane tam, gdzie liczy się komfort i trwałość.

 

Zestawy K4P zawierają sztywne koło zamachowe i specjalną tarczę sprzęgła wyposażoną w tłumiki drgań skrętnych. Taki zestaw jest zamiennikiem dwumasowego koła zamachowego – którego częścią są tłumiki drgań – montowanego często w produkowanych obecnie samochodach. To rozwiązanie trwalsze, a przez to bardziej ekonomiczne. Standardową „dwumasę” zwykle warto wymienić przy okazji montażu nowego sprzęgła, zwłaszcza jeśli przebieg samochodu przekracza wtedy 150-200 tys. km.

Nawet jeśli koło dwumasowe jest wtedy sprawne, to i tak okres jego eksploatacji skończy się zanim konieczna będzie powtórna wymiana sprzęgła. Dlatego, z uwagi na konieczność przeprowadzenia pracochłonnego demontażu całego zespołu sprzęgła wraz z kołem zamachowym, wskazana jest wymiana dwumasy. Roman Wierzbowski manager działu Powertrain Valeo Service Eastern Europe

 

Tymczasem w przypadku zestawu K4P koło zamachowe nie wymaga wymiany, a tarcza sprzęgła jest ponadprzeciętnie trwała. Sztywne koło zamachowe lepiej odprowadza ciepło powstające wskutek pracy tarczy sprzęgła, która w zestawie K4P jest średnio o 50 st. C chłodniejsza, co istotnie wydłuża żywotność okładzin ciernych – zwłaszcza w samochodzie eksploatowanym głównie w mieście, gdzie jazda to ciągłe hamowanie i rozpędzanie się. Jednocześnie w samochodach z funkcją start-stop lepiej sprawdza się sztywne koło zamachowe, gdyż to właśnie moment rozruchu silnika wiąże się z najsilniejszymi drganiami rezonansowymi, mającymi destrukcyjny wpływ na dwumasę.

 

W maju 2018 roku został opublikowany raport niezależnej firmy badawczej Applus+ IDIADA, która zakończyła długodystansowy test Seata Ibiza napędzanego silnikiem 1.9 TDI o mocy 77kW. Koło zamachowe zestawu K4P zachowało sprawność na dystansie 1 mln km, a jednocześnie badanie zużycia paliwa potwierdziło, że jest ono na identycznym poziomie, jak w takim samym samochodzie wyposażonym w dwumasowe koło zamachowe.

To konsekwencja faktu, że masa i bezwładność koła zamachowego K4P jest dokładnie taka sama jak klasycznej dwumasy. Roman Wierzbowski

Valeo VBlade - najnowszy patent w układzie przeniesienia napędu

W marcu 2018 roku na aftermarket trafiły pierwsze referencje dwumasowych kół zamachowych Valeo VBlade. Rolę tłumików drgań skrętnych silnika pełnią tu dwie płaskie sprężyny w kształcie ostrzy, od których to rozwiązanie bierze swoją nazwę (ang. blade to właśnie ostrze). Taka konstrukcja może absorbować o wiele silniejsze drgania niż tradycyjna dwumasa – dlatego najpierw trafiła do pojazdów dostawczych. Dwumasowe koła zamachowe Valeo VBlade dostępne na aftermarkecie przeznaczone są między innymi do Volkswagenów LT28-35 i LT28-46.

78 nowych referencji dwumasowych kół zamachowych

Valeo wprowadza do sprzedaży 40 nowych referencji zestawów FullPACK DMF (zawierających dwumasowe koło zamachowe, tarczę sprzęgła, wysprzęglik i elementy montażowe) oraz 38 nowych referencji oryginalnych dwumasowych kół zamachowych. Dzięki temu pokrycie europejskiego parku samochodowego ofertą Valeo wzrosło o 12 punktów procentowych i wynosi już ponad 65 proc. Wszystkie dwumasy Valeo powstają w zakładach produkcyjnych ulokowanych we Włoszech oraz w Hiszpanii i Korei Południowej. Nowe aplikacje przeznaczone są m. in. do Audi A3 i A4Peugeota 308 i 3008Renault Clio MeganeVolkswagena Golfa i Passata.

 

Łącznie w ofercie Valeo znajduje się obecnie:

  • 110 zestawów dwumasowych kół zamachowych, tarcz sprzęgła i elementów dodatkowych – Valeo FullPACK DMF
  • 250 referencji dwumasowych kół zamachowych
  • 180 zestawów do konwersji K4P

 

Łącznie portfolio dwumasowych kół zamachowych i zestawów K4P Valeo zapewnia pokrycie 70 proc. europejskiego parku samochodów osobowych i dostawczych.

 

Szczegółowe informacje na temat produktów Valeo dostępne są w bibliotece katalogów oraz w aplikacji MyValeoParts, dostępnej dla urządzeń z iOS i Androidem.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).