AVIA Capital inwestuje w litewski Elinta Charge | MOTOFAKTOR

AVIA Capital inwestuje w litewski Elinta Charge

person Adrian Januszkiewicz 14/07/2022

Fundusze AVIA Capital i LitCapital zainwestowały 7 mln euro w Elinta Charge, litewską spółkę specjalizującą się w projektowaniu i produkcji rozwiązań do ładowania EV.

 

Elinta Charge produkuje stacje ładowania przeznaczone zarówno do użytku domowego, korporacyjnego jak i do przestrzeni publicznych, które sprzedaje w 30 krajach. Ponadto, spółka oferuje oprogramowanie oparte o rozwiązania chmurowe dla różnego rodzaju użytkowników, w tym menedżerów flot samochodowych i operatorów ogólnodostępnych sieci ładowania. Z rozwiązań Elinty Charge korzystają z m.in. biura, hotele, sieci handlowe i firmy kurierskie.

 

Elinta Charge to innowacyjna spółka działająca na dynamicznie rozwijającym się rynku elektromobilności. Klienci i eksperci branżowi doceniają funkcjonalność, trwałość i estetykę rozwiązań firmy – powiedział Piotr Panasiewicz, dyrektor w AVIA Capital – Elinta obsługuje wymagających klientów korporacyjnych oraz miasta, które stawiają na ekologiczny transport i którym zależy na rozwiązaniach wpisujących się w miejski krajobraz. Cieszymy się, że możemy wspierać dalszy rozwój Elinty, również dlatego, że ta inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na środowisko – dodał.

 

Spółka może się pochwalić licznymi wyróżnieniami, w tym RedDot, jedną z najważniejszych nagród w świecie designu, którą w 2018 roku otrzymała ładowarka CityCharge V2.

 

Olbrzymi potencjał rynkowy, talent inżynierski i wyjątkowy produkt to czynniki, które zdecydowały o tym, że zainwestowaliśmy w Elintę Charge, z czego jesteśmy niezmiernie zadowoleni – powiedział Šarūnas Šiugžda, założyciel i partner zarządzający LitCapital.

 

Rynek elektromobilności rośnie bardzo dynamicznie. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii, do 2030 roku liczba ogólnodostępnych punktów ładowania wzrośnie na świecie osiemnastokrotnie. Unia Europejska postawiła sobie za cel, aby do 2025 roku liczba punktów do ładowania wzrosła trzykrotnie – do jednego miliona. Od 2035 roku w Unii obowiązywać będzie też zakaz sprzedaży nowych samochodów wyposażonych w silniki spalinowe.

 

Przyspieszenie procesów dekarbonizacji transportu na świecie staje się faktem. Inwestując w Elintę Charge uczestniczymy i wspieramy ten proces – powiedział Marcin Wysocki, partner w AVIA Capital.

 

Już rośniemy bardzo szybko, a dopiero zaczynamy wykorzystywać ogromny potencjał, jaki stwarza rozwój technologii w obszarze elektromobilności – powiedział Ignas Mikutis, prezes Elinta Charge – Pojazdy elektryczne stają się naturalnym elementem naszego życia. Działamy na fascynującym rynku, a uwaga, jaką przykładamy do designu, dopracowywania rozwiązań inżynieryjnych i nowych funkcji sprawia, że nasze produkty cieszą się uznaniem zarówno operatorów infrastruktury, jak i kierowców – dodał.

 

Środki pozyskane od inwestorów spółka przeznaczy m. in. na rozwój nowych produktów i usług w tym na rozwijanie oprogramowania nowej generacji i dalszą międzynarodową ekspansję. Dzięki inwestycjom Elinta Charge planuje zwiększyć tempo wzrostu przychodów.

 

Przy finansowym i merytorycznym wsparciu AVIA Capital, Elinta Charge planuje ulokować w Polsce część działalności badawczo-rozwojowej i produkcyjnej, wykorzystując siłę krajowego sektora komponentów samochodowych i elektromobilności oraz rodzimą infrastrukturę B+R, jak również dostępność wykwalifikowanej kadry inżynierów i programistów.

 

AVIA Capital otwiera nam dostęp do polskiego rynku. Liczymy na współpracę z polskimi firmami technologicznymi i planujemy wykorzystywać wysokie kwalifikacje polskiej kadry technicznej – powiedział Ignas Mikutis.

 

Obecnie Polska odpowiada za 30% europejskiej produkcji komponentów do pojazdów elektrycznych, a w naszym kraju zlokalizowana jest m.in. największa fabryka baterii samochodowych w Europie.

 

Inwestorom przy transakcji doradzali kancelaria Walless oraz audytor Persense, a doradcami Elinta Charge byli Deloitte i kancelaria Glimstedt.

 

Źródło: AVIA Capital

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).