Autonomiczne Volvo przechodzi testy na szwedzkich drogach

person Adrian Januszkiewicz 30/01/2019

Joint venture Volvo Cars uzyskało zgodę na rozpoczęcie testowania  jego oprogramowania do samodzielnego prowadzenia samochodów na szwedzkich autostradach.

Veoneer (spółka partnerska współprowadząca z Volvo spółkę joint venture) powiedział, że oprogramowanie Zenuity do autonomicznej jazdy na poziomie 4 – drugi najwyższy poziom – zostanie przetestowane w samochodzie Volvo przez wyszkolonych kierowców z rękami z dala od kierownicy przy maksymalnej prędkości 80 kilometrów na godzinę.

 

Wspólne przedsięwzięcie ma na celu nadążyć za większymi rywalami w wyścigu w rozwoju pojazdów autonomicznych. Obecnie firmy amerykańskie przewodzą, dzięki zgodzie dla Google Waymo w zeszłym roku na testowanie samochodów bez kierowców bezpieczeństwa na kalifornijskich drogach publicznych.

 

Nishant Batra, będący CTO Veoneera, powiedział w poniedziałek, że zatwierdzenie prawdziwych testów było “niezbędne do gromadzenia ważnych danych i funkcji testowych”.

 

Cruise, należący do General Motors, ogłosił gotowość do wdrożenia pojazdu autonomicznego bez sterowania ręcznego, podczas gdy BMW i Audi również uzyskały licencje na testowanie swoich pojazdów.

 

Uzyskanie uprawnień stało się trudniejsze po śmiertelnym wypadku z udziałem autonomicznego samochodu, który Uber testował przy użyciu własnego oprogramowania w pojeździe Volvo. W zeszłym miesiącu wznowił ograniczone testy na drogach publicznych.

 

Zenuity przeszło już kilka testów w Szwecji, po tym, jak w ubiegłym roku Volvo uzyskało pozwolenie na testowanie samochodów z funkcjami samojezdnymi, ale z wymogiem, aby kierowcy trzymali co najmniej jedną rękę na kierownicy przez cały czas, a samochody nie przekraczały 60 km/h.

Jest to mocny dowód na to, jak rozwija się umiejętność samodzielnego kierowania pojazdem przez Zenuity. Nishant Batra CTO firmy Veoneer

 

Rzecznik prasowy firmy Veoneer, Thomas Jonsson, powiedział, że jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, kiedy Zenuity może potencjalnie być testowane bez kierowcy bezpieczeństwa.

 

Zenuity, stworzone przez Volvo i firmę Veoneer w 2017 r., ma oferować swoje pierwsze produkty wspomagające kierowcę w sprzedaży już w tym roku. Wkrótce potem produkty z technologiami autonomicznej jazdy.

 

Szwedzki producent samochodów, który jest własnością chińskiego Geely, ma własne cele, polegające na dostarczaniu samochodów autonomicznych po 2021 r., a do 2025 r. opierać jedną trzecią swoich dochodów z w pełni autonomicznych samochodów.

 

W ubiegłym roku Volvo podjęło współpracę z Baidu, aby wykorzystać autonomiczne oprogramowanie Apollo chińskiej firmy do opracowania autonomicznego samochodu poziomu 4.

 

Pojazd poziomu 5 będzie w stanie poruszać się po drogach bez wprowadzania danych przez kierowcę w każdych warunkach.

 

Źródło: Reuters

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl