Autonomiczne ciężarówki – badanie Bosch przed IAA 2018 | MOTOFAKTOR

Autonomiczne ciężarówki - badanie Bosch przed IAA 2018

person Adrian Januszkiewicz 19/09/2018

Więcej niż jeden na trzech respondentów nie wymaga obecności kierowcy w pojeździe ciężarowym mimo jego zautomatyzowania.

Coraz więcej pojazdów ciężarowych porusza się po autostradach i drogach krajowych w Niemczech, co skutkuje rosnącą liczbą poważnych wypadków z ich udziałem. Z ankiety przeprowadzonej przez firmy Bosch i Innofact AG w ramach przygotowań do targów pojazdów użytkowych IAA 2018 wynika, że Niemcy czuliby się bezpieczniej na drogach po których poruszałyby się zautomatyzowane ciężarówkami. 40 procent respondentów wolałaby, aby w autonomicznych ciężarówkach znajdował się kierowca w kabinie, ale już dla co trzeciego badanego – nie jest to konieczne. W rzeczywistości 1/4 respondentów miałby więcej zaufania do autonomicznej ciężarówki niż do człowieka za kierownicą. Na razie ciężarówki bez kierowcy wciąż są niezrealizowaną wizją przyszłości. Badanie pokazuje jednak, że w Niemczech coraz częściej zautomatyzowane ciężarówki są uznawane za te bardziej bezpieczne. Inteligentne rozwiązania techniczne na pokładzie takich ciężarówek mogą zapobiec dużej liczbie wypadków – 9 na 10 kolizji wynika z błędu ludzkiego.

Zirytowani ruchem związanym z dostawami

Ruch związany z przewozami towarów na niemieckich drogach musi stać się bezpieczniejszy i bardziej wydajny, ponieważ nie dotyczy tylko spedytorów i handlu, ale wszystkich użytkowników dróg. dr Markus Heyn członek zarządu Robert Bosch GmbH

 

Bosch ma jasną wizję – drogowy transport towarów w przyszłości powinien być nie tylko bezwypadkowy, ale także wolny od emisji spalin i stresu – dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. 57% badanych zadeklarowało, że czuje się szczególnie niebezpiecznie w krytycznych sytuacjach z udziałem ciężarówek – na przykład podczas wjeżdżania na autostradę lub podczas wykonywania przez kierowcę ciężarówki manewru skrętu. Więcej niż jedna osoba na dwie uważa, że na drogach jest zbyt wiele pojazdów do przewozu towarów. Około połowa respondentów twierdzi, że największym problemem jest blokowanie ruchu przez zaparkowane ciężarówki. Inne czynniki powodujące zdenerwowanie to: spaliny emitowane przez pojazdy użytkowe (50 procent) i hałas (43 procent). Tylko co piąty respondent stwierdził, że ruch ciężarówek mu nie przeszkadza.

Niewielu chętnych na kompromis

Z ankiety wynika również, że niewiele osób jest gotowych zrobić wszystko, aby odciążyć transport dostaw. Na przykład 73 procent Niemców stwierdziło, że nie chce kupować mniej w internecie. 49 procent badanych jest chętnych na kompromis, akceptując dłuższe czasy oczekiwania na dostawy paczek jako sposób na zmniejszenie natężenia ruchu – przyjmując kuriera tylko raz w tygodniu, a nie codziennie. Jednak co czwarty respondent stwierdził, że ograniczyłby transport dostaw, zwracając mniej towarów, a 36 procent zamawiałoby dostarczenie paczki do centralnego paczkomatu lub punktu odbioru, a następnie odebrałoby je osobiście. Chętnych do płacenia więcej za paczki, które mają być dostarczone, na przykład wieczorem w celu odciążenia ruchu w ciągu dnia, jest tylko 15 procent respondentów.

 

Badanie pokazuje, że Niemcy bardzo krytycznie odnoszą się do transportu towarów, zarówno na autostradach, jak i w miastach. Faktem jest jednak to, że transport drogowy wzrośnie o kolejne 50 procent do roku 2040 (źródło: analizy Shell). To sprawia, że tym ważniejszym zadaniem staje się sprostanie naglącym wyzwaniom, takim jak zapobieganie wypadkom i odciążenie ruchu towarowego. Na 67. targach IAA Commercial Vehicles w Hanowerze Bosch zaprezentuje rozwiązania dla transportu przyszłości.

O badaniu

W badaniu zatytułowanym „Samochody użytkowe w ruchu drogowym” wzięło udział 1 068 osób w wieku od 18 do 69 lat na terenie Niemiec. Badanie przeprowadzono w sierpniu 2018 roku na zlecenie firmy Bosch i Innofact AG.

Bosch na Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych IAA 2018

Środa, 19 września 2018, godz. 13:20-13:40 – konferencja prasowa z udziałem dr. Rolfa Bulandera, prezesa sektora biznesowego Mobility Solutions, i dr. Markusa Heyna, członka zarządu spółki Robert Bosch GmbH, na stoisku targowym Bosch A01 w hali 16.

 

Panele z udziałem ekspertów Bosch w New Mobility World Forum, pawilon 11, sekcja D:

 

  • środa, 26 września; godz. 10:00–11:00: referat „The Enhancement of Automated Driving (and AI)” – Johannes-Jörg Rüger, prezes działu Commercial Vehicle & Off-Road w spółce Robert Bosch GmbH
  • czwartek, 27 września; godz. 11:15–12:15: dyskusja panelowa „Aftermarket – More than just repair and maintenance”
  • czwartek, 27 września; godz. 14:30–15:30: referat i dyskusja „Masters of Digitalization: Digitizing Businesses & Mobility Ecosystems” – dr Rainer Kallenbach, prezes działu branżowego Connected Mobility Solutions w spółce Robert Bosch GmbH

 

Źródło: Bosch

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).