Autonomiczna jazda według ZF na targach CES 2020 | MOTOFAKTOR

Autonomiczna jazda według ZF na targach CES 2020

person Adrian Januszkiewicz 8/01/2020

Nowe zamówienia, które ZF otrzymało świadczą o tym, że rośnie zainteresowanie producentów pojazdów technologią automatyzacji mobilności.

ZF to wartościowy partner w projektach rozwoju zautomatyzowanej i autonomicznej jazdy, w szerokim zakresie zastosowań. Wolf-Henning Scheider, CEO ZF wyjaśnił tę kwestię podczas targów CES 2020 w Las Vegas.

ZF oferuje obecnie kompletne systemy w różnych wariantach cenowych i na zróżnicowanych poziomach zaawansowania. Co ważne, ZF aktywnie działa we wszystkich obszarach zastosowania tej technologii, zarówno w samochodach osobowych, pojazdach ciężarowych, jak i przemyśle. Wolf-Henning Scheider CEO ZF

 

Aby spełnić rosnące wymagania, koncern dodatkowo rozszerzył swoją szeroką ofertę technologiczną.

Dzięki ZF coASSIST po raz pierwszy tworzymy system Level 2+ z funkcjami bezpieczeństwa i komfortu znanymi z klasy premium, które teraz mogą być dostępne w niższych segmentach pojazdów. Wolf-Henning Scheider

Pierwsze znaczące zamówienie na ZF coASSIST

ZF otrzymał znaczące zamówienie od renomowanego azjatyckiego producenta samochodów na dostarczenie systemu wyjściowego coASSIST Level 2+ dla samochodów osobowych pod koniec 2020 roku. Zakres umowy obejmuje rozwój systemu i oprogramowania, a także dostarczenie przez ZF technologii czujników i centralnej elektronicznej jednostki sterującej. Połączenie zaawansowanego zestawu czujników, w tym kamer i radarów, z centralną jednostką sterującą, ma umożliwić dostęp do takich funkcji jak adaptacyjny tempomat, rozpoznawanie znaków drogowych, asystent zmiany pasa ruchu, asystent utrzymania pasa ruchu i jazdy w korku.

W przypadku samochodów osobowych obserwujemy największy potencjał Level 2+ w zakresie wdrażania automatycznych funkcji jazdy i udostępniania ich wszystkim kierowcom. Wolf-Henning Scheider

 

Funkcje pomocnicze łączone są przez dodatkową jednostkę sterującą, tworząc holistyczny inteligentny system wspomagania kierowcy. Zwiększony zakres funkcji sieciowych ma zapewniać kierowcy większe bezpieczeństwo i komfort niż w przypadku izolowanych systemów wspomagania kierowcy bez dostępu do sieci.

 

Wyższy poziom autonomiczności samochodów osobowych niesie również wyzwania w postaci zmniejszenia wysokich kosztów systemów, a także dookreślenia regulacji prawnych w tym zakresie. ZF coASSIST będzie dostępny w cenie niższej niż 1000 USD. Oprócz coASSIST, ZF oferuje inne, bardziej zaawansowane systemy Level 2+: ZF coDRIVE i ZF coPILOT.

W pełni zautomatyzowany środek transportu

W przypadku pojazdów ciężarowych już teraz obserwujemy wysokie zapotrzebowanie na systemy Level 4 i wyższe, które umożliwiają autonomiczną jazdę. Wolf-Henning Scheider

 

Chociaż wykorzystanie całkowicie zautomatyzowanych samochodów osobowych w transporcie publicznym nadal zależy od obowiązujących przepisów, to pojazdy użytkowe mogą już działać w wysoce zautomatyzowanych trybach na zamkniętych obszarach lub określonych pasach. Ponadto, transport bezzałogowy w magazynach lub w miejskim transporcie pasażerskim generuje potencjał oszczędności, który prowadzi do szybkiej amortyzacji kosztów systemu.

 

Wykorzystując funkcje superkomputera ZF ProAI, ZF opracowuje obecnie elektroniczną jednostkę sterującą (ECU) dla systemu Level 4 na zlecenie międzynarodowego producenta pojazdów użytkowych. Wprowadzenie na rynek planowane jest na przełomie 2024/2025 roku.

ZF staje się dostawcą rozwiązań programistycznych dla mobilności

ZF koncentruje się również na szybszym i bardziej kompleksowym tworzeniu oprogramowania. Wraz z Microsoft planuje dostosować szybkość i jakość swoich procesów, metod i rozwiązań w inżynierii oprogramowania do poziomu dużych koncernów informatycznych. Ta zmiana ma umożliwić ZF bardziej efektywne wykorzystanie zasobów globalnych i lepsze reagowanie na potrzeby klientów.

 

Współpracując z Microsoftem, ZF wykorzystuje usługi w chmurze Azure i narzędzia programistyczne, a także doświadczenie firmy Microsoft w tworzeniu oprogramowania w metodologii agile. W przyszłości koncern ZF zapewni branży motoryzacyjnej rozwiązania oparte na oprogramowaniu.

Branża mobilności wciąż przechodzi poważne zmiany. Z tego powodu ZF musi nadal zmieniać, rozwijać i stymulować tę transformację. Musimy przekonać naszych klientów oferowanymi innowacjami, stanowiącymi wartość dodaną dla klientów końcowych. W przyszłości będzie to coraz częściej obejmować oprogramowanie i usługi. Wolf-Henning Scheider

 

Źródło: ZF

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).