Auto Partner SA podsumował rok 2021 | MOTOFAKTOR

Auto Partner SA podsumował rok 2021

person Joanna Piszcz 19/04/2022

Auto Partner SA pochwalił się wynikami finansowymi za rok 2021. Zarząd spółki podsumował na konferencji prasowej działania dystrybutora samochodowych części zamiennych.

Grupa Auto Partner poinformowała 12 kwietnia, że w 2021 r. osiągnęła poziom przychodów rzędu 2,26 mld zł, co oznacza +35,4% r/r. To jej najlepsze w historii roczne przychody.

 

Po raz kolejny Grupa umocniła swoją pozycję zarówno w eksporcie, jak i na krajowym rynku, zwiększając skalę działania. Auto Partner realizuje sprzedaż łącznie na 30 rynkach. Na koniec roku eksport stanowił blisko 46% sprzedaży (1,03 mld zł), Polska nadal pozostaje największym rynkiem zbytu stanowiąc ponad 54% przychodów Auto Partner (blisko 1,23 mld zł).

 

Grupa kontynuuje rozwój sieci dystrybucji. W 2021 r. Auto Partner otworzył 14 nowych filii w Polsce i w efekcie łączna ich liczba wynosi 106. Istotnym elementem w rozwoju Grupy w 2021 r. było także rozszerzenie sieci zrzeszonych niezależnych warsztatów pod marką MaXserwis.

Łączna powierzchnia magazynowa (najem) Grupy ponad 100 tys. mkw.:

 

  • centrum w Bieruniu (43 tys. mkw.)
  • magazyn w Pruszkowie (13,5 tys. mkw.)
  • magazynu w Pradze (Czechy 600 mkw.)
  • magazyny lokalne w ramach filii (łącznie 48 tys. mkw.)
  • plan utworzenia magazynu w Poznaniu (ponad 14 tys. mkw.)

 

Obecnie sieć 106 filii Auto Partner SA pokrywa wszystkie regiony Polski.

Grupa ma także spółkę zależną i magazyn w Czechach, sprzedaż prowadzi w ponad 30 krajach Europy.

W 2022 roku raczej nie planujemy uruchamiania nowych filii za granicą, ale się zdarzy szansa na inwestycję, która z punktu widzenia spółki będzie miała sens, to też tego nie wykluczamy. Piotr Janta Wiceprezes Zarządu Auto Partner SA

 

W związku z agresją Rosji na Ukrainę od początku wybuchu konfliktu Grupa Auto Partner wstrzymała współpracę z rynkiem rosyjskim oraz białoruskim. Eksport w 2021 r. wynosił:

 

  • na rynek rosyjski 0,1% przychodów spółki
  • na rynek białoruski – 0,02% przychodów
  • na rynek ukraiński – 0,5% przychodów

 

Na działanie spółki ma wpływ otoczenie rynkowe. W Polsce jest to wzrost liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w 2021 r. o 4,3%, czyli 446,6 tys. sztuk (dane ACEA) oraz wzrost cen samochodów używanych – ceny samochodów w wieku do trzech lat wzrosły o 22% w stosunku do stycznia 2021 r. (dane AAAAuto). Średni wiek importowanego samochodu osobowego to ponad 12,6 lat (IBRM Samar).

 

Długie oczekiwanie na nowe samochody i przyrost samochodów używanych na rynku to dobra wiadomość dla warsztatów samochodowych.

W warsztatach jest spory ruch. Dodatkowo, mamy na drogach obecnie dużo samochodów, które przyjechały z Ukrainy i one również będą serwisowane w Polsce. Piotr Janta

 

Europa zmaga się od dłuższego czasu z zakłóconym łańcuchem dostaw i brakiem półprzewodników, a teraz dodatkowo z utrudnionym dostępem do części surowców z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Czy ta sytuacja ma wpływ na dostępność części zamiennych w filiach Auto Partner SA?

Zakłócenia w łańcuchach dostaw półprzewodników, z czym zmagają się producenci samochodów, nie przekładają się na rynek części zamiennych. Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że mamy „długi” magazyn i wielu dostawców. Na tym wygrywamy, bo nawet jeśli któryś z naszych dostawców ma opóźnienie w dostawie, to np. w asortymencie klocków hamulcowych mamy 6 czy 7 dostawców. Dla naszych klientów utrudnienia w dostępie do części zamiennych w filiach nie istnieją. W skrajnej sytuacji klient może nie kupi klocków hamulcowych marki „x”, ale na pewno kupi markę „y”. Piotr Janta

 

Jeśli chodzi o Europę, obecnie 569 samochody przypadają na 1000 mieszkańców w Unii Europejskiej (ACEA). Odnotowano jednak spadek liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w 2021 r. o 2,4%, czyli 9,7 mln sztuk. Przeciętny wiek samochodu osobowego to 11,8 lat (ACEA). Wzrost cen samochodów używanych o prawie 20% w ciągu ostatniego roku (AutoScout24).

 

Grafiki: Auto Partner SA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).