Auta używane z Niemiec mogą pochodzić z innych krajów | MOTOFAKTOR

Auta używane z Niemiec mogą pochodzić z innych krajów

person Adrian Januszkiewicz 20/07/2021

Jak podaje AAA AUTO, mimo zaostrzenia przepisów i kar, wciąż kupując auta używane z Niemiec możemy spotkać nieuczciwych handlarzy.

Przekonanie, że używany samochód sprowadzony z Niemiec to dobry wybór, jest silnie zakorzenione wśród polskich kierowców. Według ekspertów AAA AUTO, aż 2/3 kupujących auta używane, wybrałoby raczej to pochodzące z Niemiec, niż z innego kraju. Tymczasem, nieuczciwi handlarze coraz częściej oszukują kupujących oferując auta z rynku niemieckiego, podczas gdy ich prawdziwe pochodzenie jest inne.

 

Proceder jest prosty – samochód używany został kupiony np. we Włoszech, następnie zarejestrowany w Niemczech, a dalej wysłany do Polski. Niemieckie prawo jest bardzo rygorystyczne pod względem oszustw, ale w innych krajach jest bardziej liberalne i to właśnie w nich może dochodzić np. do cofnięcia stanu licznika kilometrów przed sprzedażą auta do Niemiec, gdzie następuje jego rejestracja, legalizując tym samym jego aktualny stan.

Nieuczciwi handlarze wiedzą, że większość kupujących uważa, że samochody używane pochodzące z Niemiec mają najlepszy wizerunek. Jeśli więc kupują samochody w krajach o gorszej reputacji, chcą podnieść wartość samochodu udając, że kupiono je w Niemczech. To „maskuje” prawdziwe pochodzenie importowanego używanego samochodu i komplikuje możliwość poznania prawdziwej jego historii. Na przykład, manipulowanie licznikiem kilometrów jest w Niemczech przestępstwem zagrożonym karą więzienia, podczas gdy w niektórych innych krajach europejskich przepisy są mniej rygorystyczne. Samochód mógł również zostać zalany we Włoszech lub we Francji, ale skoro pochodzi z Niemiec nikt by tego nie podejrzewał. Istnieje również ryzyko, że samochód był przedmiotem „karuzelowego” oszustwa VAT, co jest również jednym z powodów, dla których szybko zmienił kilka krajów rejestracji przed ostateczną sprzedażą do klienta końcowego. Karolina Topolova Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO

 

Już dwa lata obowiązuje nowelizacja prawa o ruchu drogowym wycelowana w nieuczciwych handlarzy używanymi samochodami, którym za cofanie liczników grozi kara do 5 lat więzienia. Mimo wprowadzonej zmiany, w Polsce nadal jednak są oferowane używane samochody z przekręconymi licznikami. Według ekspertów AAA AUTO, nawet 80% samochodów używanych, które pochodzą z importu, może mieć zaniżony przebieg.

 

Co roku miliony konsumentów w Unii Europejskiej podczas zakupu samochodu używanego mają do czynienia z cofniętym licznikiem kilometrów. Zgodnie z ostrożnymi szacunkami, Unia traci na tym procederze od 5,6 do 9,6 miliarda euro rocznie. Nieskomplikowana czynność i niewystarczające prawodawstwo czynią ze zmniejszania przebiegu samochodu łatwy sposób na duży zarobek. A ten sięga tysięcy euro na jedno auto.

 

Większość państw stworzyła już swoje systemy walki z tymi oszustwami. Działają jednak tylko przy założeniu, że pojazd ciągle znajduje się w państwie pierwszej rejestracji. Standardowa praktyka to sprzedaż za granicę – właśnie wtedy najczęściej dochodzi do manipulacji historią pojazdu.

Zakup używanego samochodu, który został przywieziony z zagranicy to poważne ryzyko, ponieważ rzadko posiada pełen komplet dokumentów świadczących o prawdziwej historii pojazdu. Zdarza się również, że takie dokumenty zostają spreparowane. Sprawdzenie na własną rękę historii sprowadzonego pojazdu jest dość trudne i nie zawsze daje stuprocentową pewność, że auto nie ma wad. Pewność tą może nam natomiast zagwarantować zakup używanego auta u profesjonalnego dilera, który sprawdził jego historię oraz stan techniczny. W AAA AUTO kupujemy samochody na własność i nie działamy w charakterze pośrednika, a nasi klienci mogą mieć pewność, że auto pochodzi z legalnego źródła i wiedzą, kim jest jego prawdziwy właściciel. Karolina Topolova

 

Źródło: AAA AUTO

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).