Audi AG obciążone grzywną za Dieselgate | MOTOFAKTOR

Audi AG obciążone grzywną za Dieselgate

person Adrian Januszkiewicz 29/10/2018

Audi AG ma zapłacić grzywnę w wysokości 800 mln euro z powodu odstępstw od wymogów regulacyjnych silników Diesla.

Prokurator obszaru Monachium II wydał 16 października 2018 r. nakaz administracyjny skierowany przeciwko Audi AG w kontekście odstępstw od wymogów regulacyjnych w odniesieniu do niektórych silników wysokoprężnych V6 i V8 oraz pojazdów z silnikami Diesla produkowanych lub dystrybuowanych przez Grupę. W wyniku nakazu administracyjnego nakładającego karę pieniężną, postępowanie w sprawie naruszenia przepisów prowadzone przez prokuratora obszaru Monachium II przeciwko Audi AG zostaje ostatecznie zakończone.

 

Nakaz administracyjny nakłada na koncern grzywnę w łącznej wysokości 800 mln euro, na którą składa się maksymalna przewidziana prawem kara w wysokości 5 mln euro za nieumyślne wykroczenia regulacyjne oraz kara w wysokości 795 mln euro za odniesienie w związku z tym korzyści ekonomicznych (Abschöpfung wirtschaftlicher Vorteile). Zgodnie z wynikami dochodzenia przeprowadzonego przez prokuraturę obszaru Monachium II, obowiązki związane z monitorowaniem pojazdów pod kątem ich zgodności z przepisami naruszono w jednostce organizacyjnej “służba ds. emisji spalin / homologacja silnika energetycznego”.

 

Zgodnie z wynikami śledztwa prowadzonego przez prokuratora obszaru Monachium II, te naruszenia obowiązków kontrolnych były przyczyną niedotrzymywania wymogów przez niektóre silniki wysokoprężne V6 i V8 produkowane przez Audi AG. Jednocześnie koncern nie wykrył, że jednostki wysokoprężne typu EA 288 (Gen3) sprzedawane w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie oraz jednostki EA 189 na całym świecie, które zostały wyprodukowane przez Volkswagen AG począwszy od roku 2004, aż do roku 2018, były reklamowane, sprzedawane klientom, a także wprowadzane do obrotu z niedopuszczalnymi funkcjami oprogramowania.

 

Po dokładnym zbadaniu sprawy Audi AG zaakceptowało grzywnę i nie wniesie od niej odwołania. W ten sposób koncern uznaje swoją odpowiedzialność za odstępstwa od wymogów prawnych.

 

Źródło: Audi

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).