ATF Professional Line 3.0. - nowe urządzenie do dynamicznej wymiany oleju | MOTOFAKTOR

ATF Professional Line 3.0. - nowe urządzenie do dynamicznej wymiany oleju

Od teraz firma Ravenol oferuje nowe urządzenie do dynamicznej wymiany oleju, jakim jest ATF Professional Line 3.0.

Temat dynamicznej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów staje się coraz popularniejszy. Firma Ravenol postanowiła wprowadzić na rynek nowe urządzenie do dynamicznej wymiany oleju, które w porównaniu do poprzedniej wersji posiada kilka dodatkowych funkcji i cech.

 

Jak zwykle postawiono na jakość i niezawodność, więc główne elementy urządzenia, które sprawdzają się od lat, pozostały niezmienne. Z tego powodu w urządzeniu ATF Professional Line 3.0. pozostawiono ten sam układ tłoczący olej, elektrozawory, układ filtracyjny, osprzęt oraz zestaw adapterów dołączany do urządzenia. Zdecydowano, że solidna, metalowa obudowa wyposażona w praktyczną tackę na górze urządzenia pozostanie bez zmian, ponieważ spełnia stawiane przed nią oczekiwania.

 

Urządzenie zostało wyposażone w procedurę automatycznego wykrywania kierunku przepływu oleju. Po podpięciu urządzenia do skrzyni biegów operator uruchamia procedurę wykrywania kierunku przepływu oleju, włącza silnik pojazdu a urządzenie sprawdza, czy kierunek przepływu oleju jest właściwy. Oczywiście tak jak do tej pory nadal istnieje możliwość ręcznego sprawdzenia kierunku przepływu.

 

Funkcję tą pozostawiono celowo, ponieważ w niektórych najnowszych skrzyniach biegów automatyczne wykrycie przepływu oleju jest utrudnione. Nie wynika to z wad urządzeń lecz ze specyfiki tych skrzyń, gdyż ograniczają one całkowicie przepływ oleju na układ chłodzenia, jeśli nie występuje wysoka temperatura i odpowiednie obciążenie skrzyni biegów.

 

Klienci korzystający z różnych urządzeń do dynamicznej wymiany oleju skarżą się, że czasami występują tego typu problemy z automatycznym określeniem kierunku przepływu oleju. Z tego względu firma Ravenol zdecydowała się pozostawić możliwość ręcznej weryfikacji kierunku przepływu oleju, pomimo że wprowadzono dodatkową, automatyczną funkcję.

 

Wspomniane wcześniej ręczne wykrywanie kierunku przepływu zostało jeszcze bardziej uproszczone przez zastosowaniu specjalnych wzierników do obserwacji oleju. Dzięki temu nie jest już konieczne obserwowanie bezbarwnego przewodu łączącego urządzenie ze skrzynią biegów. Zastosowanie wzierników pozwala obserwować płyn ATF bezpośrednio na panelu urządzenia. Zastosowane wzierniki pozwalają na obserwację kierunku przepływu oleju oraz porównanie stanu nowego oleju ATF do oleju, który wylewa się ze skrzyni biegów.

 

Znane są przypadki, że podczas obsługi niektórych skrzyń biegów uszkadzają się wzierniki oleju, co skutkuje wyciekami oleju lub nawet całkowitym pęknięciem wzierników. Podczas pęknięcia takiego wziernika w którym najczęściej znajduje się gorący olej ATF o ciśnieniu do 10-ciu barów istnieje realne niebezpieczeństwo poparzenia operatora lub nawet utraty wzroku, gdyby olej dostał się do oczu.

 

Z powodu słabej oferty rynkowej firma Ravenol zdecydowała się na zaprojektowanie i opracowanie własnych, autorskich wzierników oleju, które są odporne na ciśnienia 20-tu barów i temperaturę do 100°C. Dzięki temu przewyższają one wielokrotnie swoimi parametrami rozwiązania stosowane przez konkurencję, jednocześnie dając gwarancję bezpieczeństwa i niezawodności.

 

Montaż wzierników oleju wyeliminował konieczność stosowania bezbarwnego przewodu do obserwacji oleju ATF, który z czasem częściowo tracił swoją elastyczność, co z kolei mogło powodować dyskomfort podczas korzystania z urządzenia. Ravenol Professional Line 3.0. posiada wszystkie hydrauliczne przewody wykonane z wysokiej jakości materiałów, są one przystosowane do pracy w układach hydraulicznych do 30-tu barów. Połączenia są zakuwane w taki sam sposób jak przewody wysokociśnieniowej hydrauliki siłowej. Zastosowanie profesjonalnych, wysokogatunkowych przewodów oraz zakuwek metalowych zapewnia komfort pracy, niezawodność oraz bezpieczeństwo obsługi.

 

Wszystkie lampki i kontrolki zastosowane w urządzeniu zostały wymienione na rozwiązanie LED dzięki czemu zminimalizowano ryzyko uszkodzenia się lub przepalenia zwykłych żarówek włóknowych.

 

Urządzenie zostało uzbrojone w nowe oprogramowanie sterujące. Poznać to można po zmienionej szacie graficznej, jednak na tym nie koniec. Oprócz wspomnianego wcześniej automatycznego wykrywania kierunku przepływu oleju, dołożono procedurę w pełni automatycznej pracy urządzenia. Oznacza to, że operator będzie mógł zaprogramować wszystkie potrzebne parametry na początku procesu, a urządzenie automatycznie będzie wykonywać wszystkie czynności krok po kroku, zgodnie z zaprojektowanymi parametrami.

 

Użytkownik będzie mógł wybrać czy płukanie ma się odbywać przy pomocy detergentu lub nowego oleju, ile nowego oleju ma być użyte podczas procesu, jaki ma być czas płukania, ile oleju wykorzystać do dynamicznej wymiany oleju. Oczywiście wykonywanie czynności mechanicznych takich jak odkręcenie korka i spuszczenie oleju bądź kontrola poziomu nadal pozostają w gestii mechanika, jednak procedura automatycznej obsługi pozwoli na zaoszczędzenie czasu podczas obsługi pewnych skrzyń biegów.

 

Doposażenie urządzenia w funkcję automatycznego wykrywanie kierunku przepływu oleju i w cykl automatyczny oraz zastosowanie nowej szaty graficznej było możliwe dzięki użyciu większego procesora oraz podwojeniu pamięci operacyjnej sterownika. Dzięki temu działa on jeszcze szybciej i sprawniej jednocześnie oferując dodatkowe funkcje.

 

Artykuł sponsorowany przez Ravenol

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).