Association of Automotive Intelligence - sprzedawcy aut używanych się zrzeszają | MOTOFAKTOR

Association of Automotive Intelligence - sprzedawcy aut używanych się zrzeszają

person Adrian Januszkiewicz 10/05/2022

W celu edukowania nabywców samochodów i zwalczania oszustw powołano Association of Automotive Intelligence.

Inicjatywa ta rozpocznie swoją międzynarodową misję tworzenia bardziej transparentnych rynków samochodów używanych w 5 europejskich krajach: Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech i na Litwie.

Powód założenia stowarzyszenia

Jak wyjaśnia prezes stowarzyszenia, Matas Buzelis, celem organizacji non-profit jest rozwiązywanie wspomnianych problemów poprzez edukację i prawidłową komunikację.

 

Nieuczciwi sprzedawcy samochodów są przyzwyczajeni do wykorzystywania w swoim imieniu dysproporcji w dostępie do informacji między nimi a kupującymi, co ostatecznie prowadzi klientów do całkowitego rozczarowania. Wielu nabywców jest zbyt naiwnych i nie zdaje sobie sprawy z możliwych kłopotów przy zakupie samochodu. Zauważyliśmy, że problemowi oszustw nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi, aby znaleźć rozwiązania na poziomie międzynarodowym, dlatego właśnie powstało Association of Automotive Intelligence – wyjaśnia Buzelis.

Jednoczenie wielu zainteresowanych podmiotów

AAI zrzesza wszystkie strony zainteresowane zwiększeniem przejrzystości, jasności i zaufania na rynkach samochodów używanych na całym świecie. Począwszy od instytucji rządowych i dealerów samochodów używanych w Polsce, a skończywszy na firmach z branży motoryzacyjnej zajmujących się informatyką i danymi, AAI zaprasza do przyłączenia się do organizacji pod adresem aaintelligence.org.

 

Matas Buzelis podkreśla, że dzięki zjednoczonemu i silnemu głosowi szanowanych firm i instytucji, zorientowanych na nabywców samochodów, sytuacja na rynku pojazdów używanych może się zmienić. Nowo utworzona struktura skierowana jest do decydentów z różnych krajów i globalnych organizacji.

Różne podejścia w poszczególnych krajach

Według prezesa Association of Automotive Intelligence, kraje nie podejmują wystarczających działań w walce z przestępcami, przy czym najwyższy wskaźnik oszustw odnotowuje się w transgranicznym handlu samochodami (udział sfałszowanych aut wynosi do 50%). Co więcej, niektóre rządy nie starają się nawet chronić nabywców używanych samochodów – Matas Buzelis przedstawia przykład zróżnicowanego podejścia stosowanego przez różne kraje Unii Europejskiej.

 

Porównanie Szwecji i Niemiec mówi samo za siebie. Oba kraje należą do UE, ale są bardzo odległe od siebie pod względem transparentności rynku używanych pojazdów. Samochody sprowadzane ze Szwecji mają identyfikowalną historię, podczas gdy przeszłość pojazdów sprowadzanych z Niemiec jest zazwyczaj niedostępna dla opinii publicznej. Oznacza to, że kupujący samochód sprowadzony z Niemiec podejmuje znacznie większe ryzyko – stwierdza Buzelis.

 

Niemcy znalazły się w takiej sytuacji nie przez przypadek. Są one zdecydowanie największym eksporterem samochodów używanych w Europie. W związku z tym odpowiadają za największy udział importu samochodów używanych w Polsce.

Ochrona publicznego interesu

Po zakupie używanego pojazdu doświadczenia związane z posiadaniem samochodu można kształtować na dwa sposoby. Kupujący będzie albo zadowolony z dokonanego wyboru, albo rozczarowany, jeśli pojazd w przeszłości uczestniczył w podejrzanych zdarzeniach i od razu wykazywał brak kosztownej konserwacji. W praktycznie każdej transakcji zakupu samochodu używanego sprzedawca nie ponosi żadnego ryzyka. Dlatego też wydaje się, że są oni nadal chronieni przez niektóre rządy, nie oferujące żadnych informacji o historii pojazdu dostępnych poprzez numer VIN – czyli numer, który często może ujawnić faktyczny stan pojazdu.

 

Buzelis zwraca uwagę, że pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego wprowadzono numer identyfikacyjny pojazdu, jest bezpieczeństwo. Gdy nabywcy będą chronieni lub otrzymają zweryfikowaną historię danego auta, poziom oszustw powinien znacznie się zmniejszyć.

 

Naszym celem jest zapewnienie ochrony interesu publicznego, a nie odwrotnie. Aby to osiągnąć, musimy działać wspólnie z instytucjami rządowymi, szanowanymi dealerami oraz firmami informatycznymi i zajmującymi się danymi związanymi z motoryzacją, włączając w to platformy ogłoszeniowe, startupy i inne przedsiębiorstwa – stwierdza Matas Buzelis.

 

Źródło: Association of Automotive Intelligence

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).