AS 24 Polska podsumowuje akcję #ZdrowyKierowca 2022 | MOTOFAKTOR

AS 24 Polska podsumowuje akcję #ZdrowyKierowca 2022

person Redakcja 19/07/2022

AS 24 Polska, już po raz drugi zorganizowało akcję #ZdrowyKierowca, aby zachęcić kierowców zawodowych do zadbania o siebie w trasie.

#ZdrowyKierowca to kontynuacja zeszłorocznych spotkań z przewoźnikami. W ubiegłym roku kierowcy mogli na stacjach skorzystać z porady fizjoterapeuty oraz otrzymywali zdrową przekąskę na drogę. W oparciu o ich pozytywną opinię oraz liczne rozmowy, działania w ramach tej akcji zostały rozszerzone. Kierowcy są bowiem świadomi zagrożeń wiążących się z trybem ich pracy. Wielu z nich podkreśla liczne trudności wynikające z, chociażby braku infrastruktury, pozwalającej aktywnie spędzić czas podczas pauzy. W związku z tym, oprócz akcji terenowej na stacjach Słubice oraz Krzywa, AS 24 uruchomiło pierwszą w ramach swojej europejskiej sieci, siłownię dedykowaną i zaprojektowaną z myślą o potrzebach kierowców.

 

Pilotażowy projekt #ZdrowyKierowca, który uruchomiliśmy w zeszłym roku, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Pokazał on również, jak wiele możemy jeszcze poprawić w kwestii dbania o zdrowie. Czasem niewielka zmiana przynosi bowiem wielki efekt. Siłownia, którą uruchomiliśmy w tym roku, powstała ze względu na rozmowy z kierowcami, którzy podkreślali, że tego typu obiektów brakuje. Obecnie sprawdzamy możliwość uruchomienia takich siłowni na innych naszych stacjach.

 

Równie istotne są dla nas spotkania z kierowcami. Chcąc podejmować jakiekolwiek działania, musimy przede wszystkim wsłuchać się w głos grupy docelowej. Praca kierowcy jest często marginalizowana, choć jest niezwykle trudna i obciążająca. Dlatego właśnie zależało nam na tym, by i w tym roku spotkać się z kierowcami na naszych stacjach. Tym razem do naszego zespołu dołączyło dwóch fizjoterapeutów, którzy wykonywali między innymi zabieg kinezjotapingu. Każdy kierowca otrzymał od nas również paczkę, zawierającą świeży sok, wodę, zdrową przekąskę, a także taśmę fizjoterapeutyczną wraz z instrukcją podstawowych ćwiczeń opracowanych z myślą o ich pracy. Zależało nam na tym, by zaproponowane ćwiczenia mogły być wykonywane nawet w miejscach, gdzie nie ma specjalnej infrastruktury. Duże zainteresowanie, połączone z historiami usłyszanymi od samych kierowców pokazują, że cały czas pozostaje wiele obszarów, w których możemy ich wspomóc w dbaniu o zdrowie. A jak wiemy zdrowy kierowca to przede wszystkim bezpieczny kierowca – mówi Filip Mikosz z AS 24 Polska.

Wyzwania są ciągle te same

Choć tegoroczne działania są kontynuacją zeszłorocznych, to rozmowy z kierowcami pokazały, że wyzwania pozostały aktualne. Nadwaga, wady postawy wynikające z nieprawidłowego ustawienia fotela, zwyrodnienia kręgosłupa pogłębiane poprzez brak aktywności czy złe nawyki żywieniowe negatywnie odbijają się na zdrowiu. To, co jednak rzucało się w oczy, to fakt „pogodzenia się” z takim stanem rzeczy. Dlatego tak ważne było podkreślenie, że praca nie musi wiązać się z bólem.

Kierowcy podczas rozmów najmocniej zwracali uwagę na bóle w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa. Jest to oczywiście konsekwencja wymuszonej stylem pracy postawy ciała. Bardzo częstą zgłaszaną dolegliwością był ciągły ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, co również jest zrozumiałe. Przyczyn tych należy szukać w kilku miejscach. Po pierwsze niska świadomość znaczenia aktywności fizycznej przy siedzącym trybie pracy. Po drugie złe ustawienie fotela kierowcy, któremu towarzyszą błędy przy wysiadaniu i wsiadaniu do szoferki, wreszcie po trzecie, złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do otyłości. Dlatego w ramach akcji #ZdrowyKierowca wspólnie z moją koleżanką Eweliną prowadziliśmy konsultacje fizjoterapeutyczne oraz udzielaliśmy doraźnej terapii przeciwbólowej wraz z kinezjotapingiem. Szybkie rezultaty były jasnym sygnałem dla kierowców, że ich praca nie musi wiązać się z ciągłym bólem i jest to najwyższy czas, żeby udać się do fizjoterapeuty, a także lekarza w celu poprawy swojego stanu zdrowia – podsumowuje Tomasz Zabłocki – fizjoterapeuta.

 

Akcja #ZdrowyKierowca, to efekt odpowiedzialnego podejścia do pracy kierowców w transporcie ciężarowym. Chcąc zachęcić do aktywnego spędzania czasu, AS 24 postanowiło przygotować konkurs. Zachęca wszystkich kierowców do wzięcia w nim udziału. Konkurs polega na pokazaniu, jak można zadbać o siebie w trasie. Aby wziąć w nim udział, wystarczy umieścić zdjęcie na swoim profilu na instagramie lub facebooku wraz z hastagiem w opisie #as24zdrowykierowca. Zdjęcie powinno przedstawiać, w jaki sposób jako kierowca dbasz o aktywność w trasie. Konkurs trwa do końca sierpnia, a do wygrania są gadżety sportowe od AS 24. Więcej szczegółów na temat konkursu, można znaleźć na stronie www.as24.com oraz skanując kod QR zamieszczony poniżej.

 

 

Źródło: AS 24 Polska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).