Aplikacja Bosch zamiast kluczyka do samochodu | MOTOFAKTOR

Aplikacja Bosch zamiast kluczyka do samochodu

person Joanna Piszcz 24/08/2018

Dzięki aplikacji Bosch "Perfectly keyless" kluczyki do samochodu znajdują się w smartfonie.

Kluczyki do samochodu przyszłości są wykonane w technologii cyfrowej i mają przewagę nad analogowymi poprzednikami – nie trzeba ich szukać, nie można ich zgubić, nie mogą także zostać skradzione. Kluczyki te są dobrze zabezpieczone i udostępniane w spersonalizowanej aplikacji na smartfony. Dzięki aplikacji “Perfectly keyless” smartfon może zastąpić analogowy kluczyk do samochodu. Nawet w przypadku samochodów prywatnych oznacza to ułatwienie, ale dopiero w przypadku pojazdów flotowych, użytkowanych przez wiele osób, wyraźnie widać atuty tego rozwiązania. Jego światowa premiera będzie miała miejsce podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.

W trasie bez kluczyków

Sercem nowego systemu zarządzania kluczykami do samochodów jest aplikacja, którą mają zainstalowaną na swoich smartfonach zarówno dyspozytorzy, jak i kierowcy samochodów ciężarowych. Za pośrednictwem aplikacji można przy pomocy paru kliknięć nadać uprawnienia dostępu do pojazdu. Dzięki rozwiązaniu Boscha, cyfrowy system zarządzania kluczykami można będzie w przyszłości zintegrować w całości w systemie dyspozytorskim oraz systemie planowania. Gdy dyspozytor przydzieli do danej trasy kierowcę i samochód ciężarowy, system automatycznie wygeneruje kluczyk i prześle go na smartfon kierowcy. W przypadku zmiany planowanej trasy, oprogramowanie dopasowuje także kluczyki.

Dzięki cyfrowemu systemowi zarządzania kluczykami, opracowanemu przez Boscha, zwiększa się bezpieczeństwo i elastyczność planowania w firmach spedycyjnych. Zapewni to efektywne funkcjonowanie logistyki w przyszłości. Harald Kröger prezes działu branżowego Bosch Automotive Electronics

Bezpieczne zarządzanie kluczykami dzięki aplikacji i chmurze

Cyfrowy system zarządzania kluczykami umożliwia za pośrednictwem chmury połączenie aplikacji w smartfonie z samochodem ciężarowym. Za pomocą aplikacji dyspozytor lub manager floty przydziela kierowcy samochód na daną trasę. Następnie aplikacja Bosch „Perfectly keyless” generuje spersonalizowany i zabezpieczony kluczyk cyfrowy i wysyła go za pośrednictwem chmury do samochodu ciężarowego oraz na smartfon kierowcy. Gdy kierowca podejdzie ze smartfonem do samochodu to zostanie przez niego rozpoznany dzięki czujnikom zamontowanym w samochodzie. Drzwi samochodu zostaną otwarte tylko wtedy, gdy kluczyk w telefonie będzie pasował do cyfrowego zamka w samochodzie ciężarowym. Czujniki wykryją także obecność kierowcy w samochodzie. Aby uruchomić silnik, kierowca naciśnie przycisk start-stop. Po zakończeniu jazdy, gdy kierowca wysiądzie z samochodu, czujniki automatycznie zamkną drzwi.

Pusta bateria? Żaden problem!

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy telefon się rozładuje lub kierowca go zgubi? W przyszłości cyfrowy kluczyk w smartfonie będzie działał także przy pustej baterii. wykorzystując tzw. komunikację bliskiego pola (Near Field Communication; NFC) pomiędzy smartfonem a samochodem ciężarowym. NFC jest radiowym standardem komunikacji do wymiany danych na krótkich odległościach. Stanowi to dodatkową możliwość dostępu do pojazdu w rozwiązaniu opracowanym przez Boscha. W przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona z aplikacją, cyfrowy kluczyk można zdezaktywować przez internet. Uniemożliwi to dostęp do samochodu osobom niepowołanym. Dopiero gdy manager floty przydzieli uprawnienia innemu kierowcy lub za pomocą aplikacji połączy nowy telefon z samochodem ciężarowym, samochód będzie można otworzyć i uruchomić.

 

Źródło: Bosch

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).