AP EXPERT - jury nagradza za dociekliwość

person Adrian Januszkiewicz 27/06/2019

Organizatorzy promocji AP EXPERT docenili jednego z uczestników, który wskazał nieścisłość w jednym z pytań konkursowych.

Walka mechaników o zaszczytny tytuł “Wybitny Wśród Ekspertów” w ramach promocji AP EXPERT to najważniejszy punkt kalendarza spółki Auto Partner SA. Promocja wiedzy i prawidłowych praktyk to nadrzędny cel organizatorów. Jednakże równoległym mottem pozostawionym w ich świadomości jest to, że “nie trzeba wiedzieć wszystkiego, lecz należy wiedzieć, gdzie szukać”, dlatego organizatorów szczególnie cieszy sygnał jednego z uczestników.

 

Wątpliwości wzbudziło jedno z pytań konkursowych:

 

Przewidziany przez system diagnostyki pokładowej proces oceny prawidłowości pracy zaworu par paliwa wykorzystuje w swoim teście aktywnym:

 

a) Czujnik ciśnienia MAP
b) Sondę lambda przed katalizatorem
c) Sondę lambda za katalizatorem
d) Czujnik położenia trzpienia zaworu

 

Uczestnik nie zgadzał się z odrzuceniem odpowiedzi “B”, jako poprawnej i dołączył wydany przez Volkswagena “Zeszyt do samodzielnego kształcenia nr 175”, w którym na stronie nr 37 szeroko opisano zagadnienie.

 

Zgłoszenie organizatorzy przekazali do swojego eksperta i jego odpowiedź brzmiała następująco:

 

Witam serdecznie,

Nawiązując do kontrowersji wobec odpowiedzi na pytanie śpieszę z wyjaśnieniem.
Istotne jest zrozumienie dużych różnic występujących pomiędzy różnymi rynkami sprzedaży pojazdów samochodowych, w szczególności dotyczące odmiennych standardów.

OBD, o którym mowa, jest standardem wprowadzonym właśnie w Kalifornii, niemniej jednak od 2000 roku Stary Kontynent posiada swoją obowiązująca wersję normy oznaczoną jako EOBD.

 

Z uwagi na to, iż różnice pomiędzy standardami są dość istotne, to z uwagi na naszą lokalizację autor w domyśle miał na myśli obowiązujący w Europie standard EOBD, dla którego poniżej załączono wyjaśnienie z materiałów tego samego producenta, a dotyczące właśnie rynku europejskiego:

Źródło: „Zeszyt do samodzielnego kształcenia nr 231. Diagnoza EOBD. w silnikach benzynowych. Budowa i zasada działania.”

W załączonym materiale wyraźnie zaznaczono, iż dotyczy rynku amerykańskiego.

Źródło: „Zeszyt do samodzielnego kształcenia nr 175. Diagnoza OBD. w silnikach benzynowych. Budowa i zasada działania.”

Z poważaniem,
dr inż. Bartosz Flekiewicz
Politechnika Śląska w Katowicach

 

Celem promocji AP EXPERT jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych mechaników, a “najlepszy” wcale nie oznacza osoby nieomylnej. By takim być, najpierw trzeba być dociekliwym i tę cechę uczestnika organizatorzy postanowili nagrodzić. Warunkowo uznano odpowiedź za poprawną – z adnotacją, iż jedynie dla jednego, specyficznego rynku, oraz doliczono punkty uczestnikom, którzy zaznaczyli taką odpowiedz, a zaangażowanie klienta szczególnie uhonorowano nagrodami partnerów akcji:

 

  • upustem cenowym na udział osoby towarzyszącej w finale AP EXPERT – 40%!
  • odkurzaczem Easy Vac 12 marki Bosch.

 

Dla przypomnienia – AP EXPERT jest długoterminową akcją promocyjną, organizowaną przez Auto Partner SA już od 6 lat. Jej celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych mechaników w Polsce.

 

Promocja AP EXPERT z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, zarówno ze strony uczestników – klientów warsztatowych Auto Partner, jak i ze strony partnerów akcji, którzy na targach branżowych mogą zaprezentować swoją aktualną ofertę, a także podczas bezpośrednich spotkań porozmawiać z klientami.

 

W tym roku to już 6. edycja promocji AP EXPERT, która rozpoczęła się 1 lutego i potrwa do 17 sierpnia 2019 r. Po raz kolejny trwa zacięta walka o eliminacje do Wielkiego Finału, który odbędzie się w dniach 6-8 września 2019 w Hotelu Warszawianka i na Torze Modlin.

 

Tegoroczna 6. edycja kładzie mocny akcent na wiedzę teoretyczną z zakresu mechaniki i elektromechaniki. Na specjalnie dedykowanej platformie pojawi się aż 6 testów wiedzy on-line, każdy z możliwością zdobycia aż 4,5 tys. punktów. A to właśnie ilość zdobytych punktów przez cały czas trwania promocji przesądzi o wejściu do zmagań Wielkiego Finału. Dodatkowo przewidziano cenne nagrody za rozwiązanie testów – skutery i narzędzia warsztatowe, zestawy chemii czy materiały promocyjne.

 

Testy on-line będą dostępne w dniach od 1. do 5. każdego miesiąca; przed nami jeszcze tylko dwa testy, ostatnia szansa na dodatkowe punkty.

 

150 finalistów Wielkiego Finału AP EXPERT rozpocznie swoje ostatnie zmagania w dniach 6-8 września 2019 r. w hotelu Warszawianka, rozwiązując test teoretyczny, a najlepszych 10 finalistów przystąpi do Finału Praktycznego na Torze Modlin. Na torze dla wszystkich uczestników zaplanowano atrakcje rajdowe i off-roadowe, a także moduły bezpiecznej jazdy.

 

Na zwycięzców, oprócz prestiżowego tytułu “Wybitny Wśród Ekspertów”, czeka pula nagród o wartości prawie PÓŁ MILIONA złotych, a także SEAT Arona FR 1,5 TSI 150 KM.

 

Całość Wielkiego Finału poprowadzi Ireneusz Bieleninik – dziennikarz motoryzacyjny i konferansjer. Gościem specjalnym na uroczystej wieczornej gali będzie satyryk i artysta kabaretowy – Marcin Daniec. Moc atrakcji uzupełnią zmagania rajdowe, off-roadowe i szkolenie z technik bezpiecznej jazdy – wszystko pod okiem znanych rajdowców – Leszka Kuzaja i Marcina Turkiego.

 

Partnerami tegorocznej edycji AP EXPERT są:

 

  • Partnerzy tytularni: Bosch, Castrol, ZF (SACHS, LEMFÖRDER, TRW), MaXgear, MANN-FILTER;
  • Partnerzy główni: Meyle, febi, Quaro, Continental ContiTech, SKF, Valeo, NK, Schaeffler (LuK, INA, FAG, Ruville), NRF, Rymec, Philips, Textar, Hella, Delphi Technologies
  • Partnerzy techniczni: NGK, Bilstein, Motul, Sasic

 

Źródło: Auto Partner SA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.