Alternatory z technologią SAR | MOTOFAKTOR

Alternatory z technologią SAR

person Redakcja 15/05/2019

O zagadnieniu mówi Tomasz Maciejasz, ekspert techniczny marki Bosch.

Kluczową innowacją w alternatorach z technologią SAR jest użycie polowych tranzystorów mocy typu MOSFET zamiast diod mocy w mostku prostowniczym alternatora. Tranzystory te charakteryzują się ekstremalnie niskim spadkiem napięcia podczas przewodzenia, ale żeby pracowały jako prostownik, są synchronicznie załączane przez układ sterujący. Ta z pozoru niewielka zmiana powoduje wzrost sprawności alternatorów wyposażonych w te technologie do 80% z dotychczasowych 73%, a straty na prostowniku spadają o 90%. Nazwa technologii SAR pochodzi od angielskiego określenia – Synchronous Active Rectifier, co można przetłumaczyć jako synchroniczny aktywny prostownik. Korzyścią z zastosowania tranzystorów mocy MOSFET zamiast standardowych diod prostowniczych jest znaczne ograniczenie spadków napięcia na prostowniku. W standardowym rozwiązaniu na jednej diodzie prostowniczej wysokiej mocy spadek napięcia wynosi 0,7-1 V, a w mostku prostowniczym trójfazowym – nawet do 2 V. Natomiast tranzystory MOSFET podczas przewodzenia mają ekstremalnie małą oporność, co przekłada się na spadek napięcia o 150-300 mV. Ograniczenia strat podczas prostowania prądu daje wymierne korzyści szczególnie podczas pracy alternatora w dolnym zakresie prędkości obrotowej. W takich warunkach generator Bosch z SAR może dostarczać nawet około 10 A więcej niż konwencjonalny generator.

Mostek prostowniczy z technologią SAR

Zwiększenie sprawności alternatora dzięki użyciu tranzystorów typu MOSFET w mostku prostowniczym powoduje spadek zużycia paliwa oraz zmniejszenie emisji CO2 o 3-5 g na kilometr.

Alternatory Bosch z technologia SAR występują w dwóch wersjach: jako maszyny trój- i pięciofazowe.

 

Treść artykułu pochodzi z magazynu Bosch Autospec.

 

Źródło: Bosch

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).