Akumulatory litowo-siarkowe bliskie wdrożenia | MOTOFAKTOR

Akumulatory litowo-siarkowe bliskie wdrożenia

person Adrian Januszkiewicz 13/01/2020

Naukowcy opracowali najbardziej wydajną na świecie baterię litowo-siarkową zdolną dać EV zasięg 1000 km na jednym ładowaniu.

Naukowcy z Monash University są blisko komercjalizacji najbardziej wydajnej na świecie baterii litowo-siarkowej (Li-S), która może ponad czterokrotnie przewyższyć obecnych liderów rynku i zasilić Australię i inne rynki światowe w przyszłości.

 

Dr Mahdokht Shaibani z Wydziału Mechanicznego i Lotniczego Uniwersytetu Monash kierował międzynarodowym zespołem badawczym, który opracował akumulator Li-S o bardzo dużej pojemności, lepszej wydajności i mniejszym wpływie na środowisko niż obecne produkty litowo-jonowe.

 

Badacze mają zatwierdzony złożony patent (PCT/AU 2019/051239) na proces produkcyjny, a prototypowe ogniwa zostały pomyślnie wyprodukowane przez niemieckich partnerów badawczo-rozwojowych Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology.

 

Niektórzy z największych światowych producentów baterii litowych w Chinach i Europie wyrazili zainteresowanie zwiększeniem produkcji, a dalsze testy zostaną przeprowadzone w Australii na początku 2020 r.

 

Badanie zostało opublikowane w “Science Advances” w sobotę 4 stycznia 2020 r. – pierwsze badanie nad akumulatorami Li-S, które pojawiło się w tej prestiżowej międzynarodowej publikacji.

 

Profesor Mainak Majumder powiedział, że rozwój ten był przełomem dla australijskiego przemysłu i może zmienić sposób produkcji telefonów, samochodów, komputerów i sieci słonecznych w przyszłości.

Pomyślne wyprodukowanie i wdrożenie akumulatorów Li-S w samochodach i sieciach pozwoli uchwycić większą część łańcucha wartości szacowanego na 213 miliardów dolarów australijskiego litu i zrewolucjonizuje australijski rynek pojazdów, a także zapewni wszystkim Australijczykom czystszy i bardziej niezawodny rynek energii. Nasz zespół badawczy otrzymał ponad 2,5 miliona dolarów od rządowych i międzynarodowych partnerów przemysłowych na przetestowanie tej technologii akumulatorów w samochodach i sieciach od tego roku, z czego jesteśmy najbardziej podekscytowani. prof. Mainak Majumder

 

Wykorzystując te same materiały w standardowych akumulatorach litowo-jonowych, badacze zmienili konstrukcję katod siarkowych, aby mogły one przenosić większe obciążenia naprężeniowe bez spadku ogólnej pojemności lub wydajności.

 

Zainspirowany unikalną architekturą pomostową zarejestrowaną po raz pierwszy w przetwarzaniu proszków detergentowych w latach 70. XX wieku, zespół opracował metodę, która stworzyła wiązania między cząsteczkami, aby wytrzymać napięcie i zapewnić poziom stabilności niespotykany do tej pory w żadnej baterii.

 

Według Prof. Matthew Hilla, atrakcyjna wydajność, niższe koszty produkcji, duża podaż materiałów, łatwość przetwarzania i mniejszy wpływ na środowisko czynią ten nowy projekt baterii atrakcyjnym do przyszłych zastosowań w świecie rzeczywistym.

Takie podejście sprzyja nie tylko wysokiej wydajności pomiarom i długiemu cyklowi życia, ale jest również proste i wyjątkowo tanie w produkcji, z wykorzystaniem procesów na bazie wody, i może prowadzić do znacznego ograniczenia odpadów niebezpiecznych dla środowiska. prof. Matthew Hill

 

Źródło: Monash University

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).