Akumulator gotowy na jesień - porady Exide | MOTOFAKTOR

Akumulator gotowy na jesień - porady Exide

person Adrian Januszkiewicz 2/09/2021

Przed sezonem jesiennym Exide Technologies zaleca skontrolować akumulator, a – jeśli trzeba – wymienić go na nowy.

Kierowcy, którzy latem nie mieli czasu, by zadbać o swój akumulator mogą tego pożałować jesienią. Jeśli był on cały czas niedoładowany lub uległ samorozładowaniu mogło mu to zaszkodzić. Dlaczego? Zbyt niski stan naładowania akumulatora może spowodować nieodwracalne zasiarczenie płyt, a w konsekwencji nawet awarię akumulatora. Dlatego warto systematycznie kontrolować jego stan.

Tester Exide EBT965P

Dobrze jest też wiedzieć, że optymalne napięcie w akumulatorze wynosi 12,7 V lub więcej. Gdy spadnie poniżej 12,5 V, można się spodziewać, że rozładowującemu się akumulatorowi, zabraknie niebawem energii, by uruchomić silnik.

 

Zapobiegać takim sytuacjom pomoże inteligentny tester nowej generacji, taki jak np. Exide EBT965P, dzięki któremu kontroluje się system elektryczny pojazdu, sprawdza działanie rozrusznika i alternatora, jak również dostępność energii, można się także dowiedzieć, czy akumulator nie wymaga wymiany. Gdy nie ma możliwości użycia nowoczesnego testera można sprawdzić poziom naładowania akumulatora woltomierzem podłączonym do gniazda zapalniczki samochodowej.

Ładujemy akumulatory

Prostownik Exide 12/7

Gdy okaże się, że akumulator jest rozładowany, pomocny będzie inteligentny prostownik, np. Exide 12/7. Dzięki temu urządzeniu ładowanie akumulatora jest bezpieczne i proste, bo nie wymaga kontroli tego procesu. Nowoczesne prostowniki same ustalają parametry ładowania, same też je przerywają, gdy osiągnie optymalny poziom, eliminując ryzyko przeładowania.

 

Naładować akumulator można też przy pomocy urządzenia starszej generacji. Jednak wówczas trzeba bacznie nadzorować proces ładowania i uważać, by nie przeładować akumulatora. Mogłoby to podnieść temperaturę elektrolitu, a w konsekwencji doprowadzić nawet do uszkodzenia akumulatora.

Jazda na dłuższych dystansach – ratunek dla akumulatora

Aby nie dopuścić do rozładowania akumulatora, dobrze jest odbywać regularnie dłuższe jazdy, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu naładowania oraz zapobiegną trwałemu zasiarczeniu płyt. Dlaczego właśnie długodystansowe? Odpowiedź jest prosta – tylko na dłuższych odcinkach akumulator jest w stanie skutecznie się doładować.

Czysty akumulator

Przed nowymi wyzwaniami, jakie stawia przed akumulatorem jesienny sezon trzeba zadbać też o jego czystość. Dlaczego? W wyniku użytkowania na obudowie akumulatora albo między biegunami pojawia się brud i kurz. Zaniedbywane zbyt długo klemy z czasem śniedzieją, a to skutkuje ograniczeniami w przepływie prądu. Brudny akumulator może nawet ulec samorozładowaniu.

 

Aby temu zapobiec można użyć czystej ściereczki i specjalnej szczoteczki do klem, która poradzi sobie przy okazji także z wyczyszczeniem zacisków. Klemy można czyścić też przy pomocy uniwersalnej oczyszczarki do bolców. Trzeba jednak mieć na względzie, że oczyszczarka w niewprawnej ręce może doprowadzić do zredukowania średnicy bolca, a wówczas problem przy ponownym mocowaniu klem – gotowy. Dlatego kto nie ma wprawy w obsłudze oczyszczarki, lepiej niech poprosi o pomoc fachowca.

Wymieniamy akumulator

Akumulator Centra Futura

Jeśli nasz akumulator jest już wiekowy i wymaga wymiany warto – wybierając kolejny model – postawić na technologię Carbon Boost 2.0, zastosowaną, np. w akumulatorach Centra Futura albo Exide Premium. Dzięki dodatkowi aktywnego węgla akumulatory te mają większą wydajność i dłuższą żywotność. Ładują się do dwóch razy szybciej niż tradycyjne i świetnie sobie radzą w ekstremalnych temperaturach.

 

Akumulator Exide Premium

Jak wybrać odpowiedni akumulator? Okazuje się, że to zadanie można wykonać nie tylko przy pomocy zaufanego mechanika czy sprzedawcy w sklepie, ale też samodzielnie. Pomocne wówczas będą bezpłatne narzędzia dostarczane przez niektórych producentów akumulatorów, np. Exide Technologies, który na swojej stronie www.akumulator.pl udostępnia wyszukiwarkę akumulatorów.

 

Ponadto klienci Exide mogą także skorzystać z wyszukiwarki internetowej Exide Battery Finder, umożliwiającej odnalezienie odpowiedniego akumulatora po numerze VIN albo pobrać – ze stron App Store i Google Play – bezpłatną aplikację Exide Battery Finder na systemy iOS i Android.

Assistance – pakiet przyjazny klientowi

Do niektórych dostępnych na rynku akumulatorów ich producenci oferują dodatkowe ubezpieczenie. Taki bezpłatny bonus przysługuje w standardzie, np. nabywcom akumulatorów Exide Premium i Centra Futura. Jak działa Assistance? Kierowca, niezależnie od gwarancji, zyskuje dzięki temu pakietowi dodatkową ochronę na wypadek awarii swojego akumulatora. Może wówczas liczyć na bezpłatną pomoc na terenie całej Polski. Wystarczy, że zadzwoni do sieci serwisowej, a jej przedstawiciele przyjadą i uruchomią samochód.

 

W przypadku akumulatorów Exide Premium lub Centra Futura taka ochrona przysługuje dwukrotnie w ciągu 3 lat od daty ich zakupu. Przy ujemnych jesiennych temperaturach, gdy drastycznie obniży się pojemność elektryczna i zdolność rozruchowa akumulatora, taka pomoc może się kierowcom przydać.

 

Źródło: Exide Technologies

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).