Airtex przypomina: Wymieniając rozrząd, wymień pompę | MOTOFAKTOR

Airtex przypomina: Wymieniając rozrząd, wymień pompę

person Redakcja 10/03/2022

Airtex rekomenduje okresową wymianę całych zestawów rozrządu paskowego z pompą wody.

Brak wycieków płynu chłodniczego oraz cicha praca łożysk sprawiają, że niektórzy mechanicy pomijają wymianę pompy cieczy. Tak jest szybciej i taniej. Tymczasem to duży błąd, przynajmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze – zapobiegaj

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że po wymianie rozrządu, stara pompa odezwie się bardzo szybko. Być może będzie to efekt jej naturalnego zużycia, być może jej żywotność skróci obciążenie wywołane nowym paskiem. Tak, czy inaczej opisana awaria oznacza ponowny demontaż rozrządu.

Po drugie… pomyśl

W wielu modelach samochodów pompą cieczy reguluje się naciąg paska zębatego w sposób ostateczny lub wstępny. Próba regulacji starą pompą prawie zawsze kończy się osłabieniem jej uszczelnienia i wyciekami. Oznacza to, że jeśli w silniku pompa cieczy odgrywa jakąkolwiek rolę w napinaniu paska, należy ją wymienić obowiązkowo, niezależnie od tego w jakim jest stanie.

Nie zapominaj o szczegółach

Airtex przypomina: przy okazji wymiany pompy cieczy należy dokładnie zapoznać się z procedurą odpowietrzania danego silnika – czasem wymaga ona otwarcia dodatkowych zaworów odpowietrzających, a czasem także użycia ciśnienia do wypchnięcia powietrza np. z nagrzewnicy wnętrza.

 

Przy okazji wymiany pompy cieczy chłodzącej warto wymienić także płyn chłodniczy i sprawdzić działanie termostatu (lub przeprowadzić pod tym kątem wywiad z użytkownikiem pojazdu).

Polegaj na oryginałach

Praktycznie każdy mechanik, który wymienia rozrząd lub części z nim współpracujące, takie jak np. pompa cieczy chłodzącej stara się pracować na oryginalnych lub przynajmniej markowych częściach zamiennych, bo tylko takie gwarantują odpowiednią wytrzymałość przez kolejne kilkadziesiąt tysięcy kilometrów (typowa żywotność rozrządu paskowego o to od 60 do 120 tys. km). Problem w tym, że nie każdy orientuje się w rynkowej ofercie i prawidłowo rozpoznaje producentów OE.

 

Jedną z firm, która od lat jest producentem wyposażenia OE jest Airtex – jeden z największych na świecie producentów pomp samochodowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jedna na dwanaście montowanych pomp cieczy to właśnie produkt tej marki, choć zazwyczaj „obrendowany” inaczej. W roku 2021 Airtex rozszerzył swoją ofertę dla rynku wtórnego, dodając referencje do pomp wodnych, pomp paliwowych i zestawów paska rozrządu.

 

Źródło: Airtex

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).