Airtex przypomina o wymianie pompy cieczy | MOTOFAKTOR

Airtex przypomina o wymianie pompy cieczy

person Redakcja 22/11/2022

Airtex wprowadził na rynek elektrohydrauliczną pompę cieczy ECF i przypomina najważniejsze zalecenia serwisowe dot. tych pomp w autach osobowych.

 

Pompy cieczy chłodzącej zazwyczaj są napędzane paskiem rozrządu lub paskiem osprzętu (najczęściej w silnikach wyposażonych w łańcuch rozrządu). Ze względu na fakt, że ich okresowa wymiana wiąże się z otwarciem układu chłodzenia, a następnie koniecznością jego odpowietrzania, odkłada się tę czynność serwisową „na później”. Nierzadko to „później” oznacza dopiero kolejną wymianę rozrządu, czyli interwał przynajmniej 50 tys. km.

Rozrząd zawsze z pompą

Airtex rekomenduje okresową wymianę całych zestawów. Tylko takie postępowanie daje gwarancje prawidłowego funkcjonowania rozrządu i układu chłodzenia przez kolejne kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Nawet jeśli pompa cieczy jest napędzana oddzielnie, warto wymienić ją przy okazji wymiany rozrządu – będzie to forma rozsądnej profilaktyki, która przełoży się na niezawodne działanie silnika.

Prawidłowe uszczelnienie

Niezwykle ważne jest także prawidłowe uszczelnienie nowej pompy cieczy. Kluczem do sukcesu jest bardzo dokładne oczyszczenie przylegających powierzchni, a następnie zastosowanie zalecanej przez producenta techniki uszczelnienia. Może to być uszczelka, pasta uszczelniająca lub silikon. Ale zawsze należy trzymać się ściśle instrukcji i nie zastępować zużytej uszczelki pastą, a pasty silikonem. Bardzo ważne jest także zapoznanie się z instrukcją serwisową danego samochodu i sprawdzenie jaki rodzaj pompy jest rekomendowany przez producenta. Zdarza się, że do danego silnika dostępne są dwa typy pomp – z wirnikiem plastikowym i metalowym. Nie należy traktować ich jako współzamienne. Jeśli występują obie referencje, zazwyczaj jedna z nich jest lepszym wyborem, ponieważ producent wprowadził ją do konstrukcji w ramach udoskonaleń technicznych.

Nowy Airtex ECF – to warto wiedzieć

Elektrohydrauliczna pompa cieczy ECF od Airtex

Nowa pompa cieczy Airtex ECF to alternatywa oryginalnej, elektrohydraulicznej pompy cieczy stosowanej w 1,6 i 2,0-litrowych silnikach TDI z grupy VAG. Jednostki te są produkowane od 2012 r. i napędzają już ponad dziewięć milionów pojazdów w całej Europie.Tym co wyróżnia pompy Volkswagena jest fakt, że są one wyposażone w elektrycznie sterowane sprzęgło przy kole pasowym. Podobnie jak kompresory klimatyzacji są napędzane paskiem wielorowkowym.

 

Pasek wielorowkowy bez przerwy napędza koło, ale sprzęgło elektromagnetyczne, a tym samym także pompa załączają się tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. Takie rozwiązanie przyspiesza nagrzewanie się silnika, ale jest bardziej złożone, a tym samym bardziej awaryjne niż zwykła pompa. Praktyka pokazuje, że takie pompy mogą wykazywać pierwsze objawy zużycia (hałas, nieszczelności) już po 50 tys. km. Ze względu na olbrzymią popularność silników z tym typem pompy pojawiło się olbrzymie zapotrzebowanie na jej zamienniki. Ich produkcja jest jednak ograniczona przez prawo patentowe.

 

Zamiennik oryginalnej pompy VW opracowany przez Airtex wykorzystuje własną technologię SWITCH ECF do zmiany natężenia przepływu, bez naruszania oryginalnego patentu VW, co czyni firmę pierwszym producentem oferującym prawdziwy zamiennik pompy cieczy OE, z dopasowaną technologią ECF. Airtex ECF – dokładnie tak jak oryginał – zmienia natężenie przepływu płynu chłodzącego w celu skrócenia czasu nagrzewania się silnika. Redukuje tym samym zużycie paliwa i poprawia skład emisji spalin w pierwszych minutach jazdy. Pompa cieczy ECF Airtex realizuje zatem te same zadania co oryginał. Pompa Airtex ECF jest dostępna jako pojedynczy zespół pompy cieczy (numer referencji 1978) lub jako część zestawu (numer referencji WPK-197801).

Nie zapominaj o płynie

Wymiana pompy cieczy przed sezonem zimowym jest doskonałą okazją do kontroli temperatury krzepnięcia płynu chłodniczego i jego ewentualnej wymiany. Airtex przypomina: przy okazji wymiany pompy cieczy należy dokładnie zapoznać się z procedurą odpowietrzania danego silnika – czasem wymaga ona otwarcia dodatkowych zaworów odpowietrzających, jak i również użycia ciśnienia do wypchnięcia powietrza np. z nagrzewnicy wnętrza.

 

Źródło: Airtex

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).