ABC retrofitów LED | MOTOFAKTOR

ABC retrofitów LED

person Redakcja 16/10/2020

Co jest prawdą i jak weryfikować informacje o retrofitach?

Retrofity nie pasują do każdego pojazdu

Retrofity to bardzo szeroka gama produktów zastępujących różne źródła światła i niestety konstrukcja i rozmiar niektórych typów sprawiają, że nie zawsze będą pasować do danego pojazdu. W przypadku produktów OSRAM zdecydowanie można potwierdzić, że cała oferta źródeł pomocniczych i sygnalizacyjnych LED pasuje perfekcyjnie do tradycyjnych oprawek. Także nowa generacja lamp LED zastępujących żarówki przeciwmgłowe H8, H11, H16 i H10 oraz PSX24W.

 

Trudniej jest natomiast z retrofitami zastępującymi reflektorowe żarówki halogenowe H4, H7, H11 i HB4. Ze względu na wiele czynników nie są one kompatybilne z każdym pojazdem. Dlatego firma OSRAM ułatwia swoim klientom weryfikację dopasowania. Skanując kod QR z opakowania albo wchodząc bezpośrednio na stronę www.osram.com/ledcheck, można sprawdzić kompatybilność lampy z konkretnymi modelami aut.

 

Na liście, która jest stale uzupełniana znajdują się pojazdy, w których przeprowadzono testy. Klient może zatem uzyskać zarówno pozytywną informację o dopasowaniu plug&play jak i konieczności użycia dodatkowych akcesoriów (np. adapterów). Oznaczono na niej samochody, do których retrofity nie pasują.

Rezystor tak, ale tylko zewnętrzny

Zastosowanie rezystora bezpośrednio na płytce drukowanej to częsta praktyka dostawców, którzy albo nie znają konsekwencji tego zabiegu, albo chcąc sprzedać produkt za wszelką cenę nie troszczą się o długie działanie swojej lampy. Bo taka konstrukcja jest krótko mówiąc zabójstwem dla lampy.

 

Rezystor zamienia bowiem energię elektryczną w cieplną, przez co znacznie zwiększa się temperatura LED, a ta z kolei ma negatywny wpływ na efektywność i trwałość retrofitów. Dlatego producenci dobrych lamp nie stosują takiego rozwiązania. By uniknąć błędu przepalonej żarówki zalecają do montażu retrofitów zastosować zewnętrzny rezystor, np. Canbus Control Unit firmy OSRAM.

W oczekiwaniu na homologację

Retrofity LED nie mają homologacji i nie mogą jej mieć, gdyż nie zostały jeszcze opracowane odpowiednie przepisy i normy homologacyjne. W związku z tym nie można ich stosować zamiast tradycyjnych żarówek w samochodach, poruszających się po drogach publicznych. Istnieją jednak zastosowania zewnętrzne, które nie narażą nas na kary finansowe – np. oświetlenie lusterek oraz dolnej krawędzi drzwi, które zapobiega wejściu w kałużę lub na inne niespodzianki przy wysiadaniu z samochodu po ciemku. Nie zmienia to jednak faktu, że takie oświetlenie może działać jedynie podczas postoju.

 

Choć wykorzystanie retrofitów na zewnątrz pojazdu jest mocno ograniczone z powodu braku odpowiednich regulacji pamiętajmy jednak, że możliwości zastosowania ich wewnątrz są jak najbardziej legalne.

W kolorze

W kolorowych kloszach najlepiej sprawdzają się retrofity LED w tej samej barwie. Wynika to z różnicy między światłem wytwarzanym przez LED, a tym generowanym przez halogen. W przypadku LED białe światło jest wytwarzane poprzez połączenie światła czerwonego, zielonego i niebieskiego o różnych długościach fali, które potem są odpowiednio blokowane przez filtr jakim jest barwny klosz.

 

Warto wiedzieć, że zastosowanie retrofitów wytwarzających czerwone lub bursztynowe światło za kloszami w danej barwie pozwala uzyskać znacznie lepsze parametry świetlne niż w przypadku zastosowania białego LED. Dlatego firma OSRAM w swojej ofercie posiada retrofity o czerwonej i bursztynowej barwie światła do zastosowań w kierunkowskazach, światłach tylnych i stopu. Barwne wersje można stosować zarówno za kolorowym jak i przezroczystym kloszem.

Marka = jakość

Fakt, że retrofity LED nie doczekały się jeszcze homologacji do wykorzystania na zewnątrz pojazdu spowodował, że rynek został wręcz zasypany produktami, które źródła światła przypominają tylko z wyglądu (i to nie zawsze). Oszczędzając na kosztach, nieuczciwi producenci wykorzystują w takich produktach komponenty wątpliwej jakości, konstruują je niedbale i bez podstawowej wiedzy o prawidłowym działaniu i chłodzeniu lamp LED. Przykładem może być użycie rezystora bezpośrednio na płytce drukowanej retrofitu. Choć taki układ wydaje się być wygodny dla użytkownika, jest zabójczy dla samej lampy i znacznie skraca jej trwałość.

 

Uznani producenci przeznaczają olbrzymie środki na opracowanie i testy swoich produktów. Firma OSRAM swoje lampy sprawdza w zamkniętym reflektorze i w symulacji rzeczywistych warunków otoczenia tak, aby upewnić się, iż ciepło nawet podczas powolnej jazdy w korku w lecie nie wpływa znacząco na zmianę barwy światła lub jasności lampy. Do produkcji retrofitów wykorzystywane są najlepszej jakości komponenty i materiały. Doświadczenie i ścisłe przestrzeganie procedur i regulacji przez uznanych producentów gwarantuje także przejrzystą współpracę z dostawcami, bez naruszania praw patentowych co często ma miejsce w przypadku nieznanych marek.

 

Źródło: OSRAM

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).