AAA Auto: wśród 15-letnich aut na rynku wtórnym Golfów jest najwięcej | MOTOFAKTOR

AAA Auto: wśród 15-letnich aut na rynku wtórnym Golfów jest najwięcej

person Adrian Januszkiewicz 22/07/2022

Analitycy AAA Auto przygotowali zestawienie oferowanych do sprzedaży aut na rynku wtórnym, które mają 15 lat. W TOP3 znalazły się: VW Golf, Passat i Audi A6.

 

Z danych AAA Auto wynika, że Volkswagen Golf jest niekwestionowanym królem wśród samochodów, których średnia wieku wynosi 15,5 roku. W maju 2022 roku kupujący mogli wybierać z oferty rynku wtórnego, czyli w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, spośród 5 097 modeli Volkswagena Golfa. Mediana ceny takich aut wynosiła 14 900 złotych. Należy przy tym zwrócić uwagę, że mediana ceny dla całego rynku wtórnego w tym miesiącu wynosiła 22 900 złotych. Jednocześnie mediana przebiegu Golfów z rocznika 2007 wynosiła w maju 211 175 km., a więc średnio taki samochód przejeżdżał ponad 13 600 km. rocznie, co nie jest zawrotnym wynikiem.

 

Analiza AAA Auto wykazała, że drugie miejsce za Golfem należało do Volkswagena Passata. W maju 2022 roku oferowano do sprzedaży 5 003 samochody tego modelu w wieku 15,5 roku. Mediana ceny była wyższa od Golfa tylko o 100 złotych i wynosiła 15 000 złotych, ale mediana przebiegu była większa aż o 47 825 km i wynosiła 259 000 km. Trzecie miejsce także należało do samochodu z Grupy Volkswagen – do modelu Audi A6. W maju 2022 roku na rynku wtórnym oferowano do sprzedaży 3 729 takich aut. Mediana ceny wynosiła 25 900 złotych, a mediana przebiegu, podobnie jak w przypadku Passata, 259 000 km.

 

Decydując o zakupie auta używanego od prywatnego sprzedawcy bądź dealera warto pamiętać, że to nie jest kwestia tylko i wyłącznie pieniądzy. Swoją wartość mają też inne elementy, m.in. czas poświęcony na kupno, bezpieczeństwo transakcji, możliwość dokładnego sprawdzenia samochodu lub jej brak, a także zasadność reklamacji, jeśli coś zepsuje się w samochodzie po zakupie lub jeśli okaże się, że wbrew twierdzeniu sprzedawcy nie pochodzi on z legalnego źródła. Tymczasem brak wiedzy na temat tego, czy samochód jest równie sprawny, jak na to wygląda, wiąże się z dużym ryzykiem. Kupujący zazwyczaj nie mają dostępu do baz danych profesjonalnych firm, aby sprawdzić historię auta i wykryć uszkodzenia powypadkowe lub oszustwa dotyczące jego pochodzenia. Profesjonalni dealerzy poświęcają wiele środków na wszystkie procedury: od zakupu poprzez kontrolę samochodu, aż po przygotowanie go do sprzedaży. Klientom opłaca się jednak taka inwestycja. Zawsze wiedzą, od kogo kupują auto. Otrzymują jasno określone gwarancje. Wiedzą, co dealer sprawdził w samochodzie, i że nie stanowi on zagrożenia dla nabywcy. W AAA Auto podczas zakupu odrzucamy aż 65–70% samochodów, które są nam oferowane, ponieważ ich jakość jest nieodpowiednia i nie moglibyśmy ich objąć gwarancją posprzedażową – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto.

W maju 2022 roku spadła mediana ceny aut używanych o 1 100 złotych, do 22 900 złotych i jednocześnie wzrosła oferta pojazdów na wtórnym rynku. Według miesięcznego raportu AAA Auto opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w maju 2022 roku w Polsce pojawiło się 236 311 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do kwietnia br. o 30 500 aut.

 

Źródło: AAA Auto

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).